Számos pozitív, nemzetgazdasági adat támasztotta alá, hogy az amerikai gazdaság a gyógyulás jeleit mutatja, pont ezért a ciprusi aggodalmak kevésbé éreztették hatásukat az amerikai börzéken. Ugyanakkor a gazdasági növekedés szinte minden szektorban enyhe és lassú, az óriási jegybanki kötvényvásárlási program és monetáris lazítás ellenére. Ezek mellett ne felejtsük el, hogy a kormányzati megszorítások értéke 85 milliárd dollár az idei évre, amely visszavetheti a gazdaság teljesítményét. A munkaerõ piaci, beruházási adatok továbbra is vegyesek, rövid- és középtávon is jelentõsek a kockázatok a további fejlõdés tekintetében, és a feldolgozóiparban is törékenyek a kilátások. Részvénypiaci szempontból érdekes módon nem is feltétlenül számít a reálgazdasági teljesítmény, hiszen rossz makrogazdasági helyzetben a FED további lazítása hatalmas likviditást nyújthat a piacoknak, amelynek komoly árfolyamtoló hatása lehet a jövõben is. A nulla körüli kamatszint és a korlátlan likviditás vállalati oldalról könnyen megoldható és olcsó finanszírozást jelent, nyilván ez is hozzájárul ahhoz, hogy a közelgõ vállalati gyorsjelentések várhatóan túlteljesítik az elemzõi várakozásokat. Az észak-koreai fenyegetés biztonságpolitikai kockázatát nem szeretik a pénz- és tõkepiacok, bár a tényleges katonai konfliktus kockázata csekély, és akár rövidtávon lecsillapodhatnak a kedélyek.

Mi történt? A Bollinger szalagok összeszûkülése február végén jelezte a várható nagyobb árfolyamelmozdulást. A Dow árfolyama március elején elérte a számítása óta valaha mért legmagasabb értéket, a hó végi elsõ negyedév lezárásával pedig 11%-ot emelkedett, amely teljesítmény a legsikeresebb elsõ negyedév 1998 óta. A vezetõ index intenzív rallyja következtében egyre inkább eltávolodott nemcsak a 200 napos, hanem az 50 napos mozgóátlagtól is, az árfolyam fejlõdése szinte korrekció nélkül ment végbe. Az amerikai index 2012 novembere óta egy emelkedõ trendcsatornában mozgott, a grafikon legalább két pontja ráilleszthetõ a támasztó egyenesre, míg a vele párhuzamos felsõ vonalon is megtalálhattunk legalább öt csúcsot. A márciusi kurzus növekedése a 61,8%-os (13770,13) Fibonacci szint fölött indult, de ezt a technikai indikátorok nem igazolták vissza. Az RSI oszcillátor értékei a vizsgált idõszak közepén, az MACD technikai indikátor hó végén, együttesen eladást jeleztek, de az index tovább oldalazott, sõt szolidan felfelé mozdult. A 14400-as szint elérése, majd átlépése után a jegyzés közvetlenül a 14400-as szint fölött mozgott, közvetlenül a 100%-os (14572,85) Fibonacci szint közelében. Majd a hó végi záróárfolyam szinte egybeesett az utóbbi szinttel, amikor a Bollinger szalagok ismételt összeszûkülése nagyobb mozgást vetíthet elõre. Ezek szerint az április is izgalmas lesz…

dj március

Mi várható? A mozgóátlagok alapján a hosszú távú trend folytatása várható, hiszen a Dow index árfolyama az 50 és 200 napos mozgóátlag fölött helyezkedett el. A 100%-os (14572,85)  Fibo áttörésével és szint fölötti konszolidációjával megnyílhat a tér felfelé, ha továbbra is a bikák irányítása mellett zajlik a kereskedés, akkor a lélektanilag fontos 15000 pont fejthet ki komolyabb ellenállást. Ugyanakkor az árfolyam szinte korrekció nélkül menetelt felfelé, ezért egy visszatesztelés is megtörténhet. Ezt vetíti elõre a grafikonba integrált technikai indikátorok divergenciája, mert az RSI és MACD oszcillátorok egymást erõsítõ eladási jelzése ellenére is újabb csúcsot láthattunk. A tavaly novembere óta tartó emelkedõ trendcsatornából való kitörés alapozhat meg egy nagyobb visszatesztet a 61,8%-os (13770,13) Fibo irányába.

Szólj hozzá