Svájcban az õsz utolsó hónapján a november 30-ai népszavazás kapott legnagyobb hangsúlyt, amelynek legjelentõsebb pontja az aranytartalékok megemelése volt. Fennállt a veszély, hogy amennyiben megszavazzák a javaslatot a CHF/HUF devizapár árfolyama is jelentõsen felfelé mozdul el, ugyanis ekkor veszélybe kerül az euróval szembeni árfolyamküszöb fenntartása. A frank erõsödésekor pedig nem csak euróból, hanem forintból is többet kell adni a svájci frankért. Végül elutasították a szavazók a javaslatot, mint ahogy a bevándorlással kapcsolatos korlátozásokat is. Itthonról egészen jó gazdasági mutatók láttak napvilágot novemberben, azonban hazánk nemzetközi megítélése továbbra sem túl fényes és egyre inkább romlik. Ezt igazolja az is, hogy a Fitch Ratings hitelminõsítõ a november 28-ai felülvizsgálat során sem az adósbesoroláson, sem a kilátásokon nem javított, holott ez indokolt lehetne a javuló gazdasági mutatók végett.
Egy osztályzásra vagyunk pedig a befektetésre ajánlott kategóriától, így kedvezõ hatásai lennének a felminõsítésnek, de erre a kilátások miatt sem túl sok az esély. A Fitch a döntését az igen magas és csak nagyon lassú ütemben apadó államadóssággal indokolja, illetve jövõre lassuló gazdasági növekedési ütemmel számolnak. Abban az esetben, ha az elõzõekben pozitív változás állna be, javulhatnának a kilátások, amennyiben viszont nem sikerül tartani az adósságcsökkentés ezen ütemét sem, akkor viszont jönnek a leminõsítések.
Technikai oldal
Mi történt? A novemberi hónap nem hozott nagy mozgást a CHF/HUF devizapár mozgásában, egy forinttal került lejjebb a keresztárfolyam. Ismét visszatért így az 50-es exponenciális mozgóátlag közelébe az ármozgás, amelyrõl októberben is felpattant. A mozgóátlag elérése az utóbbi idõkben többször is megtámasztotta a CHF/HUF árfolyamát, már több mint egy éve nem tudta ezt letörni, így releváns támaszként érdemes tekinteni az 50-es mozgóátlagra.
Mi várható? A hetes idõsíkon megfigyelhetõ oldalazás tetején fej-váll alakzat alakult ki, amely technikailag megerõsíti a fordulást a nyakvonal letörése esetén. A svájci frankkal szembeni forinterõsödés útjában azonban sok akadály áll: elsõként a nyakvonalat kell alázárni az erõsödéshez, amelyet az 50-es exponenciális mozgóátlag is erõsít, majd ezt követõen 247 forintnál húzódik egy korábbi ellenállásból lett támasz szint, amely a 100-as mozgóátlaggal esik egybe. A következõ támasz 241 forint, a fej-váll alakzat célára, amelyet a 23.6%-os Fibonacci erõsít. Ha még ez is letörésre kerülne, akkor már a sávaljig szabad az út. Ehhez azonban a fundamentumok gyökeres változására lenne szükség, nincs meg jelenleg a kellõ hátszél egy nagyobb mértékû forinterõsödéshez. Felfelé mozgás esetén ellenállási zóna továbbra is a 260-263.5 forintos szintek között húzódik.