November végén erõs amerikai exportigény emelte a szója árfolyamát a harmadik kiemelkedõ csúcsba. Az USA Mezõgazdasági Minisztériumának jelentése alapján 235 ezer tonna terményt adtak el Kínának. Az ázsiai szuperhatalom a világ teljes szójatermésének 60%-át fogyasztja el. December elején enyhe esésnek indult az árfolyam, melynek legfõbb oka, hogy Brazíliában kedvezõ idõjárást jósolnak a szójatermõ övezetbe, amivel a kínálati oldal erõsödése következhet be. Rá is férne a brazil agráriumra a jó idõjárás. Emlékezetes, 2014-ben iszonyatos pusztítást végzett az aszály a kávéültetvényeken. Az elmúlt két hónap mozgásai a barnával kiemelt váll-fej-váll technikai alakzatot rajzolták ki, melybõl esõ trend alakulhat ki.

 

Mi várható?

Amennyiben a váll-fej-váll nyakvonala letörik, a vállra felskiccelt Fibonacci-szintek 161,8% és 261,8%-os célárai kerülhetnek látótávolságba. A másodlagos célár nagyjából a szeptember végi aljhoz tehetõ, így ennek támasz szerepe több szempontból is megerõsítettnek tûnik. Még lehet a fej-vállból zászló is, bár egyelõre ennek kicsi az esélye. Amennyiben mégis változna a széljárás és emelkedés indulna a szója árfolyamában, úgy ellenállást a 120 napos mozgóátlagnál találhatunk elõször, felette pedig a 200 napossal megerõsített 38,2%-os korrekciós szintnél. Ez a december és október közötti esés ideális korrekciója volna, így nem kizárt, hogy a következõ 2-3 hónapban eléri.

Az indikátorok alapján azonban most csakis esésre játszanék. Az MACD és STS friss eladási jeleket adtak, az RSI pedig már hetek óta leesett a 60-as szintjérõl. Mindent egybevetve kevés az esély, hogy emelkedéssel nyerjünk a szója árfolyamon.

Szólj hozzá