A Brent-féle olaj elmúlt hetének legfontosabb világpolitikai híre, hogy Iránnak sikerült megállapodnia az ENSZ Biztonsági Tanácsának 5 állandó tagjából és Németországból álló hatokkal a szankciók csökkentésérõl. Ennek feltétele volt, hogy Irán kötelezettséget vállalt arra, hogy 5% fölé nem dúsítja az uránt, illetve semlegesíti a 20% fölötti készletét. Ezért cserébe 7 milliárd dollár értékben enyhítenek a hatok az embargón.
Ez által olajipari, vegyipari, autóipari és gépgyártási beruházások valósulhatnak meg, illetve az e területen mûködõ iráni cégek tudnak majd exportálni. A kõolajexport bõvülése további pénzek áramlását teszi lehetõvé Irán felé. Közben Líbiából, Irakból és Egyiptomból zavargásokat jelentettek, mely az exportkapacitások csökkenését eredményezheti. Az USA olaj tartalékai közben a várt 1,5 millió hordós csökkenés helyett 6,9 millió hordóval nõttek. A 49. héten ülésezik az OPEC.
A Brent féle Északi-tengeri olaj chartja hektikusan mozog az elmúlt néhány hónapban, jelenleg épp lokális emelkedõ trendben. Ennek legfõbb oka az iráni helyzet javulása. Az októberi esésre rajzolható Fibonacci-szintekbõl kapott 161,8%-os célár pontosan az emelkedõ trend felsõ szárához mutat az augusztusi csúcs magasságában. Ez a 117$ körüli árfolyam elérhetõ közelségbe került. Ellenállás legutóbb a 100%-os szintnél volt, a célárig már nem számolok eggyel sem. Esésben támasz a 100%-is Fibo-szint, majd a mozgóátlagok gyûrûjében a trendcsatorna aljánál. Alatta már csak a novemberi alj foghat meg egy komolyabb zuhanást.
Az indikátorok alapján már nem ugranék bele vételekbe szûkre vett stop loss nélkül, hiszen a leggyorsabb jelzést adó sztochasztikus oszcillátor esetében belátható közelségbe került az eladási jelzés kiadása. Az MACD természetesen még mindig vételen áll, az RSI pedig 63 felett szintén a zöld zónában.