A réz alapvetõ nyersanyag, számos iparág hasznosítja. Többek között a 2000-es években ugrásszerû növekedésnek indult technológiai szektor, gépipar és rajtuk keresztül az egész növekvõ világ lakossága. E historikus elemzésben mintegy fél évszázadra tekintünk vissza. Lineáris és exponenciális felbontásban vizsgálom meg a kialakult és visszaigazolást nyert technikai alakzatokat, illetve kitekintek az esetleges jövõbeli hatásukra.

 

Lineáris felbontású idõ- és árfolyam tengelyek

Elsõ ízben tekintsük meg az 1.ábrán 1954 óta rajzolt lineáris, havi felbontású chartot. Szembetûnõ a 60 éve tartó folyamatos áremelkedés. A 2000-es évek technológiai boomjának hatására meredekebb emelkedésbe kapcsolt, és az árfolyam ingadozás is kicsapongóbbá vált. Ez azzal magyarázható, hogy a nyersanyagpiac csak a 3. évezredtõl kezdett el a kisbefektetõk és kockázatkedvezõ hedge-fund alapok körében népszerûvé válni.

 Fél évszázados lineáris chart

1. ábra Fél évszázados lineáris chart

Forgalmi adatokkal csupán 2007 óta rendelkezünk, de e rövid idõ alatt is szembetûnõ a megötszörözõdött átlagos havi forgalom. Ilyen nagy érdeklõdés hatására már nem csak a középtávú tényleges kereslet-kínálat mutatkozik meg, hanem a tömegpszichózis, a spekuláció és a média által is irányított hangulati kereskedés úgyszintén.

 50 éves emelkedõ trend

2. ábra 50 éves emelkedõ trend

                  A 2. ábrán kékkel jelöltem egy határozott emelkedõ trendcsatornát, ami 1954-2004 között szabályos viselkedést tanúsított. 1980-ban, aki felfedezte, a következõ 25 évben igen komoly hasznot tudott húzni mind a long, mind a short pozíciókból. Piros nyíl mutatja a négy nagy áttörési kísérletet, valamint zöld nyilak az alsó szár jelentõs támaszait. A két párhuzamos között szürkével felvehetünk egy segédegyenest, ami tovább árnyalta az árfolyam csatornán belüli magatartását. Külön érdemes megnézni a 2008 nyári mélypontot, amit ez az 50 éves emelkedõ trend támasztott meg!

                  1973-ban és 1979-ben két olajválságot is megélt a világ. Az 1973-as jom kippuri háború hatására az Olajat Exportáló Országok Szövetsége (OPEC) megtiltotta a kõolajexportot minden olyan állam irányába, ami támogatta Izraelt az Egyiptom és Szíria koalíciója elleni háborúban. Ez kihatással volt a réz világpiaci árfolyamára. Drágult az olaj, drágult a szállítás, drágult a kitermelés, drágult a feldolgozás és pánikhangulat uralkodott el a nyersanyagpiacokon.

1979-ben hihetetlen olajár drágulás következett be, ami a korábbihoz hasonló válsággal fenyegetett, azonban az országok megtanulták felhalmozni a nyersanyagokat, így ez nem vezetett katasztrófához. A réz árfolyamán mindenesetre ez is alaposan meglátszik.

 7 éves emelkedõ trend

3. ábra 7 éves emelkedõ trend

A 3. ábrán a 2006-os elsõ nagy csúcs után kifejlõdött meredekebb emelkedõ trendet szemléltetem. Az árfolyamgörbe ebbõl csupán 2008-2009 közötti nagyjából 1 éves idõtávban zuhant ki, amit a Lehman Brothers csõdjével elinduló, egész világot megrázó gazdasági- és hitelválság túlfûtött érzelmei vezettek. Ilyen súlyos eséssel a réz történelmében soha nem találkozhattunk. Nagyban rátett a mértékére a feltüzelt hangulat és a tömegpszichológia. Mindenki pénzzé akart tenni mindent a lehetõ legrövidebb idõ alatt.

Mindezek ellenére is bátran fel merem rajzolni az emelkedõ trendet, hiszen a tömegkatasztrófák, természeti csapások megengedik a technikai elemzõk számára „túlzásnak” tûnõ elnagyolásokat. Az elmúlt négy év visszaigazolta, hogy ezt nem alaptalanul vállalom be. Jelenleg az árfolyamot a magenta színû 50 hónapos exponenciális mozgóátlag is támasztja, ezt nem volna szabad letörnie, illetve csak rövid idõre, de akkor is maximum a csatorna aljáig.

Exponenciális felbontású árfolyam tengely

Széles idõtáv alatt nagy utat járt be az árfolyam, ennek pontos és könnyen átlátható elemzéséhez exponenciális emelkedésûre változtattam a függõleges-, vagyis az értéket mutató tengelyt. Tekintsünk a 4. ábrára, ahol az elsõ fejezetben bemutatott összképet kiegyenlítettebb emelkedõ és csökkenõ szakaszok mutatják be.

                  Az 5. ábrán hasonló módon felvázoltam a két markáns emelkedõ trendet és bejelöltem a nevezetesebb ellenállási és támasztó pontokat. Árnyalatnyival jobban szemléltethetõek és szembeötlõbbek a trendek.

 Exponenciálisan ábrázolt fél évszázad

4. ábra Exponenciálisan ábrázolt fél évszázad

 Emelkedõ trendek

5. ábra Emelkedõ trendek

Közelebbrõl nézve

Nézzünk rá a történetre a 6. ábrán egy mindössze tizenhárom évet áthidaló árfolyamgörbén. Sok visszaigazolást nyert technikai alakzat fejlõdött ki, ezeket két részre bontva fogom bemutatni.

 Közelebbrõl tekintett 13 év

6. ábra Közelebbrõl tekintett 13 év

                  Elsõ ütemben a 7. ábrán fellelhetõ trendet erõsítõ, vagy trendet megfordító ék alakzatokról fogok beszámolni. Az ékek általában hasonlítanak a háromszögekre, illetve a zászlókra. Folyamatosan emelkedõ, vagy csökkenõ trendet szakítanak meg. Ha az ék alakja a fennálló trenddel ellentétes, akkor folytatásra enged következtetni, de ha vele megegyezik, akkor a fordulat valószínûbb. Az elvárt célok számításánál az elsõ csúcs és alj közötti különbség várható.

 Ék alakzatok

7. ábra Ék alakzatok

                  Narancssárgával rajzoltam fel egy két év alatt kifejlõdött, növekedõ irányba mutató éket, melybõl elvárt módon lefelé tört ki. Célárszámításnál bõven túllõtte a kalkulált értéket, de ez nem meglepõ a korábban leírt 2008-as nagy pánik- és csõdhullám miatt. A kedélyek csillapodása és megnyugtatása után újra emelkedõ pályára tudott állni, amit egy fél éves mozgolódás során kialakult, lefelé mutató bordóval rajzolt ék erõsített meg. Az elvárt célt szinte hajszálpontosan teljesítette a zöld karika magasságában. Figyeljünk oda, hogy exponenciális felbontású a függõleges tengely, ezért nem egyeznek vizuálisan a célárat mutató világoskék szakaszok. Értékre viszont egyformák.

                  2011 elején fordulni látszott a trend, melyet egy lila, emelkedés irányába mutató ék megerõsíteni szándékozik. Ezen formáció még nincs teljesen kifejlõdve, az elvárt célár a rózsaszín karika tartományában valószínû, de ez már a jövõ zenéje. Érdemes odafigyelni, hiszen ez a 200 hónapos mozgóátlag fölé esik, ami erõs támaszként funkcionál, azonban elõtte el kell esnie a 120 hónapos mozgónak. Valószínûleg nem egy huzamban fogja teljesíteni.

A 8. ábrán további három nevezetes technikai alakzatot láthatunk. 1998-2004 között egy magabiztos kék színû dupla alj alakult ki, a nyakvonalról felfelé kitört és rést is hagyott maga mögött két havi fehér gyertya között. Elvárt célt a nagy kék nyílnál tejesítette, e szinten csaknem egy évig elidõzött, tovább erõsítve azt.

 További nevezetes alakzatok

8. ábra További nevezetes alakzatok

A nagy globális fellendülés optimizmusában, a növekvõ nyersanyagigények hatására 2006-ra elérte egy lokális csúcsát, majd az óta egészen a mai napig is alakít egy hat éves, zöld színû, óriási fordított váll-fej-váll alakzatot. A fejnél érdekes megfigyelni, hogy a dupla aljból számított célárral egyezik meg a mélysége. Számolt célár valahol a kérdõjelek szintjére várható, de ennek bekövetkezése sok minden jövõbeli eseménytõl függ.

Némiképp rondít csak bele az összképbe a vízszintes zöld nyakvonalat túlszárnyaló fél éves kis piros dupla csúcs, aminek fillérre teljesült a célárfolyama. Ennek ellenére a nagy váll-fej-váll továbbra is él!

Térjünk át a 9. ábrára! Fibonaccit hívtam segítségül az elõbbi céláraim igazolására.

 Fibonacci megerõsíti

9. ábra Fibonacci megerõsíti

                  A nagy dupla alj elsõdleges és másodlagos célszintje is teljesült (kék színû OK), majd tovább száguldott. A fordított váll-fej-váll célárát a 161,8%-os szint lõheti be, miután szignifikánsan kitör felfelé a nyakvonalról. A korábban bemutatott dupla csúcs egy kísérlet volt erre, de nem járt sikerrel. Az alakzatban még bõven van tér a vízszintes idõtengelyen, így akár 2013 év végéig is épülhet.

Indikátorok

Zárásként nézzük meg a 10. ábrán, mit mutatnak a fõbb indikátorok. A CCI, RSI, MACD és forgalom értelmezésével számos tanácsot, tippet kaphatunk a kereskedési pozíció felvételét illetõen.

A forgalom alakulását 2007 óta tudjuk nyomon követni. Az alakzatok megerõsítésében jelenleg még nem sok szerepe van, de egy dolgot bátran leszûrhetünk belõle. Évek óta töretlenül emelkedik a rézzel történõ árutõzsdei kereskedés népszerûsége, egyre többet invesztálnak bele a piaci szereplõk és egyre élénkebben adják-veszik egymás között. Technikai elemzés szempontjából minél nagyobb a forgalom, minél likvidebb a termék, annál pontosabban lehet bemutatni.

A három legnépszerûbb indikátornál piros pöttyökkel jelöltem a short (eladási), és zöldekkel a long (vételi) pozíciók nyitására ösztönzõ pontokat.

A CCI (Commodity Channel Index) egy momentumindikátor, más néven vezetõ indikátor. Az árfolyammal magával nem foglalkozik, ehelyett egységnyi idõre visszanyúlva analizálja az árfolyam helyzetét. Jelentõs szintjei a +100 és -100. Ezek metszése ad vételi, eladási jeleket. Long nyitást jelent a +100-as szint alulról történõ metszése, long zárást a felülrõl történõ metszése. Ugyanígy a short nyitást a -100 felülrõl, illetve short zárást a -100 alulról történõ átszelése.

 Indikátorok és jelzéseik

10. ábra Indikátorok és jelzéseik

                  Az RSI (Relative Strength Index, relatív erõsség index) is momentum indikátor, az árváltozásokat figyeli. A folyamatokat azonos idõben (real time), illetve elõre is jelzi. A piac túlvett, vagy túladott állapotának megismeréséhez nyújt segítséget. 70% felett túlvett, vagyis eladás fog indokolttá válni. 30% alatt túladott a termék, tehát hamarosan érdemes lesz beszállót keresni egy long pozícióra. Gyakran elõfordul, hogy a nevezetes 70-30-as szintek metszése után tovább extrém emelkedések, illetve csökkenések következnek be. Érdemes ilyen esetekben a fordulós jelekre figyelni. Ha az RSI elindul visszafelé és metszi a nevezetes szinteket, akkor az egy nagy megbízhatóságú jel.

Végül, de nem utolsó sorban a trendkövetõ MACD-rõl pár mondatot. Tekintettel arra, hogy a múltbeli árfolyamok átlagával dolgozik, ezért reakciója lassú, illetve gyakran megkésett. Cserében igen nagy a bizonyossága. Egy trend felismerésének megerõsítésére használjuk, két mozgóátlagból képezzük. Egy 12 napos és egy 26 naposból, amit a piros görbén figyelhetünk meg. Emellett képzünk egy kék színû görbét a különbség 9 napos átlagából. Amikor a piros MACD a kék szignál alá esik, eladási jelzést kapunk, ellenkezõ esetben ha fölé kerül, akkor vételit.

Szólj hozzá