Ebben az elemzésben napi felbontású logaritmikus grafikonon fogom bemutatni az elmúlt néhány hónapban kialakult technikai alakzatokat. A felbontás megválasztását az arany árfolyamának nagymértékû változása indokolta, ily módon sokkal pontosabban szemléltethetõek a folyamatok. Idõben egészen 2009. májusig visszanyúlok a fõ motívum bemutatása érdekében. Célunk, hogy az elmúlt pár hónap grafikonját mélyebben feldolgozzuk és ennek fényében bátrabb, magabiztosabb kereskedési döntéseket hozhassunk. 

 

Három éves emelkedõ trend letörése

                  Az 1. ábrán megfigyelhetõ charton egészen 2009 májusáig visszatekinthetünk. Szembetûnõ a sok évig épült kék színû emelkedõ trendcsatorna. A számtalanszor igazolt támaszként funkcionáló alsó párhuzamos magabiztosan vezette az emelkedést egészen 2012 tavaszáig.

 3 éves csatorna leterés

1. ábra – 3 éves csatorna letörése

                  A csatorna középsõnek ábrázolt párhuzamos egyenese a megvizsgált intervallum 90%-ában masszívan megerõsített ellenállásként mûködött. Ezt mindössze kétszer sikerült áttörni, mindkét esetben nagyjából 2-3 hónap erejéig. Az így összekötött csúcsok is jó közelítéssel párhuzamosak a csatornára.

                  2011 szeptemberében elérte az arany árfolyama mindenkori maximumát, ahonnan már nem tudott tovább emelkedni. A heves kereskedések során jócskán túlárazottá vált. Ennek korrekciójakén elõször csak visszatért a fõ trendcsatornába, majd a 2. ábrán a három magenta felkiáltójellel hangsúlyozott ponton nagy forgalommal letörte azt. Csaknem két hónap küzdelem árán sikerült visszatérnie a trendbe, de ez nem tudott tartós maradni. A három narancs felkiáltójellel nyomatékosított ponton ismét letörte a csatorna alsó szárát, amit az óta se tudott visszahódítani.

 Csatorna letörése és csökkenõ 3szög

2. ábra – Csatorna letörése és csökkenõ háromszög

                  Érdekes szituációban találjuk magunkat, ugyanis nem elég csupán a letört csatorna miatt aggódni. Kialakulóban van egy nyolc hónapja épülõ csökkenõ háromszög, aminek letörése súlyos árfolyamesést vonhat maga után. Ezt az alakzatot a 2. ábrán kinagyítottam. Az alsó vízszintes szára korábban ellenállásként funkcionált, ezt jelzi a három egymás melletti piros „E” betû a fontosabb áttörési kísérleteknél. Jól látható, hogyan lesz az ellenállásból támasz. Mióta legyõzte ezt a szintet, háromszori próbálkozás ellenére se tudta letörni, pedig elég erõs volt a küzdelem a zölddel jelölt „T” betûs – támasz – napokon. A háromszög pirossal jelölt, negatív dõlésszögû felsõ szára jelenleg kétszeresen megerõsített, az alakzat bizonyítottsága érdekében tanácsos megvárni egy harmadik nagy forgalmú „E” betûs napot. Egy kisebb csökkenõ háromszögbõl is kiolvasható pár hasznos megállapítás. Felsõ szára többszörösen megerõsített ellenállás volt egészen az árfolyam trendcsatornába történõ visszalépéséig. Ekkor azonban támasszá vált, mely az elmúlt két hétben elérte a vízszintes szárat és ezzel bezárta a csúcsot. Akár a kisebb, akár a nagyobb alakzatot nézzük, túl közel tartózkodunk a vízszintes szárhoz, így vételekkel csak szûkre vett stop-loss megbízás esetén próbálkoznék. Fibonacci-szintek segítségével kiszámolhatjuk a letörésbõl számított célárat, mellyel 2010-es értéket kapunk a T1 támasz zónánál. Ennek letörése esetén készüljünk fel egészen a 2009-es árak eléréséig, amit a T2 támasz szint mutat az 1. ábrán.


Csökkenõ háromszög közelebbrõl

                  Ha jobban megvizsgáljuk a csökkenõ háromszögünket, számos dupla csúcs és dupla alj fedezhetõ fel benne. Közelebbrõl bemutatok négyet a 3. ábrán, amiknek teljesültek az elsõdleges Fibonacci célárai illetve közülük kettõnek a másodlagos szintjei is. A fejezet végén kitérek a trendkövetés szempontjából végtelenül hasznos MACD indikátor jelzéseire.

 dupla csúcsok és céláraik

3. ábra – Dupla csúcsok és céláraik

                  A lilával jelölt elsõ dupla csúcsunk szépen hozta az elvárható esést. Mivel elértük a támaszunkat, a csatorna alját, ezért valószínû volt a fordulás. Ezt mutatja a zöld dupla alj, aminek nemcsak az elsõdleges, hanem a másodlagos Fibonacci célára is teljesült a 261,8%-os szaggatott kék vonalnál. A kisebb csökkenõ háromszög dõlt szára esésbe fordította a chartot és a narancssárga dupla csúcs megvalósulhatott. Célárát elérte, „OK”-val jelöltem a könnyebb átláthatóság érdekében, mint mindegyik esetben. A kék dupla csúcsnak is teljesült a másodlagos célára, ami veszélyesen közel áll a háromszög letörési szintjéhez. Végül nézzük a májust! Könnyen elképzelhetõ, hogy ismét megpróbálkozik egy dupla alj kialakításával. A magenta nyakvonal áttörésével nõhet meg e tekintetben a bizalmunk.

A forgalmi adatok az egyes alakzatok létjogosultságának eldöntésében segédkeznek, illetve rámutatnak az esetleges fals ki- és letörésekre. Érdemes használni emellett az MACD indikátort is. Bár nem túl gyors a jelzési sebességi, de annál határozottabban és biztosabban hívja fel a figyelmünket a kialakult bika, vagy medve trendre. Zöld „+” jellel segítettem kihangsúlyozni a vételi ajánlásokat és piros „-” mutatja a short, vagy egyszerû eladási tippeket. Ha összevetjük az árfolyam alakulásával, csupán 10-20%-ban téved, 80-90%-ban segítségünkre van. Jelenleg még eladási jelzésen áll, de ez határeset. Egy izmosabb emelkedõ nap után át fog fordulni vételbe. Ha a magenta nyakvonal áttörésével együtt valósul meg, az okot adhat a long szemléletû kereskedõk önbizalmának!

Támaszok, ellenállások

                  A korábbi fejezetekben felvázolt helyzet alapján hosszabb távon a háromszög letörésére számítok, de ez még év végéig is elhúzódhat. Addig érdemes lekereskedni a csökkenõ háromszögbe beszorított mozgást. A 4. ábrán eltüntettem minden zavaró tényezõt, csak a mozgóátlagok és a Fibonacci szintek maradtak láthatóak.

 Elleállások, tászamak

4. ábra – Ellenállások, támaszok

Exponenciális mozgóátlagokat alkalmaztam, hogy hamarabb értesülhessünk a kialakuló trendekrõl, azonban óvatosnak kell lenni, mert a szimpla mozgóátlagnál gyakrabban vezet minket tévútra! A legfontosabb támaszunk a Fibonacci 100%-os vonalánál látható, korábban bemutattam már, sokszor tesztelt, erõs árfolyamszint. Ha ez a csökkenõ háromszög hatására elesne, legkorábban a 161,8%-os szint állíthatja meg a zuhanást, alatta pedig a 261,8%.

Ellenállás az emelkedésben a sárga területû Bollinger szalag középvonala, majd felsõ görbéje, ami per pillanat az 50 napos mozgóátlag is. Felette meglepõ módon a 200 napos átlag, majd a 120 napos szabhat gátat a felértékelõdésnek. Végül ha mindezeket maga mögött hagyta, nagy falba fog ütközni a csökkenõ háromszög felsõ szárában.

 

 

Szólj hozzá