A történelem kezdetei óta ismert, jellegzetesen nemesfém.Becslések szerint az emberiség a történelem elõtti idõktõl napjainkig mindössze annyi aranyat termelt ki, amennyi együttesen egy kb. 27 méter átmérõjû gömböt töltene meg. A világtengerekben rendkívül ritka eloszlásban, oldott állapotban mintegy 1 trillió tonna arany található, ennek kinyerésére alkalmas technológia azonban jelenleg nem létezik. A bankjegyek megjelenése után a kibocsátott pénzmennyiség biztosítéka volt, szerepe a pénzfedezetként alkalmazás megszûnése ellenére megmaradt; sok állam devizájának fedezetéül napjainkban is tartalékol aranyat.
Lineáris felbontású idõ- és árfolyam tengelyek
Elsõ ízben tekintsük meg az 1.ábrán 1970 óta rajzolt lineáris, havi felbontású chartot. Szembetûnõ a 42 éve kitartó emelkedõ trend. A második nagy olajválság idején, 1979-ben indult be az elsõ nagyobb arany-felhalmozási hullám, melynek következtében rövid idõ alatt megtriplázódott az árfolyam. Újabb hatalmas olajmezõk felfedezésének hírére konszolidálódni kezdett az árfolyam, már nem tartottak a gazdaságok az olajhiány miatti hatalmas visszaesésétõl, nem volt értelme további vagyonokat átváltani befektetési arannyá.
1. ábra Az arany lineárisan ábrázolt árfolyamgörbéje
A 2000-es évek elejéig viszonylag nyugodt mederben folyt az arany árfolyamának alakulása. Ezt a nagyjából 20 éves periódust egy csökkenõ irányba mutató ék alakzat írja le. Ezt a 2. ábrán figyelhetjük meg. A trenddel ellentétes irány a trend erõsödésére enged következtetni. A kitörésbõl számolt célárat 6 év alatt teljesítette a zöld OK-val jelzett ellipszisben.
2. ábra Trenderõsítõ ék
Exponenciális felbontású árfolyam tengely
Széles idõtáv alatt nagy utat járt be az árfolyam, ennek pontos és könnyen átlátható elemzéséhez exponenciális emelkedésûre változtattam a függõleges-, vagyis az értéket mutató tengelyt. Tekintsünk a 3. ábrára. Ugyanolyan kékkel jelöltem az éket, valamint az ebbõl elvárható emelkedés mértékét. Piros és zöld nyilakkal a jelentõsebb ellenállás és támasz pontokra mutatok rá. Ezen helyeken az ék két szára szabályszerûen megfordította a trendet. A felsõ szár mindig ellenállásként, az alsó szár mindig támaszként funkcionál.
Vízszintes zöld vonallal ábrázoltam egy nagyon fontos szintet. A 70-es évek végén kétszer is lefordult errõl a szintrõl az arany árfolyama. De ami miatt kiemeltem, az a 2008-as nagy világgazdasági válság során ütött mélypont. A régen ellenállásként számon tartott szint a Lehmann Brothers csõdje utáni eladási hullámban is meg tudta tartani az árfolyamot! A jövõt tekintve érdemes jól emlékezetünkbe vésni ezt a nevezetes szintet, egy újabb esés esetén ismét beton szilárd támaszként kéne viselkednie.
3. ábra Trenderõsítõ ék és nevezetes támaszszint
Vessük szemünket a 4. ábrára, mely már egy közelebbi, mindössze 22 éves idõtartamot átölelõ grafikon. Számos, az emelkedõ trendet markánsan megerõsítõ technikai alakzat nyert bizonyosságot. Ezek bemutatása következik most.
4. ábra Nevezetes technikai alakzatok
A 2000-es évek nagy emelkedését egy dupla alj indította el, majd az idõintervallum felénél egy szimmetrikus háromszög lendítette tovább. A 2008-as válság kialakított egy fordított váll-fej-vállat, így tovább tudott haladni az emelkedés útján. Az elmúlt egy évben egy csökkenõ háromszög kezdett el kialakulni, ami nagy valószínûséggel meg fogja fordítani a trendet és komoly esést vetít a jövõbe.
5. ábra Fibonacci szintek a célárakra
A dupla alj és fordított váll-fej-váll alakzatok céláraihoz a Fibonacci szinteket hívtam segítségül. Az aljakra illesztett 0% és a nyakvonalra helyezett 100%-os szintek határozzák meg az elsõdleges célárat 161,8%-nál, majd optimista esetben a másodlagos célárat 261,8%-nál.
A dupla alj esetében teljesült mindkét célár, ezeket kék OK felirattal és nyilakkal is bejelöltem. A világgazdaság alakulása, a megnövekedett aranyfelhasználás és tartalékolás hatására tovább emelkedett az árfolyam.
A fordított váll-fej-váll célárai is szépen teljesültek, ezeket zöldes-sárgás nyilakkal szemléltetem. Még a másodlagos célárat is túlszárnyalta az arany világpiaci ára. Nem csoda, a görög, spanyol, ír, olasz stb. adósságválság, az Euro-zóna felbomlásának növekvõ valószínûsége mind az aranyba menekülést eredményezi. A lakosság is egyre nagyobb mértékben vesz befektetési aranyat, lépten-nyomon aranykereskedõk és aranyfelvásárlók hirdetéseibe botlunk újságokban és szerte a városban. Véleményem szerint ilyen felfokozott hangulat a lufi kipukkanását eredményezi és a sok aranyba menekülõ lesz az igazi kárvallottja.
A jobb átláthatóság kedvéért közelebbrõl is megmutatom a fordított váll-fej-váll célárait a 6. ábrán.
6. ábra Fordított váll-fej-váll és célárai
Három éves emelkedõ trend letörése
A 7. ábrán egy 3,5 éves emelkedõ trend megtörésének lehetünk tanúi. Sok jóval nem kecsegtet.
7. ábra Trendtörés
Szép egyenletes emelkedés szakadt meg az utóbbi hónapokban és az óta se sikerült visszatérni a csatornába. Per pillanat a csökkenõ háromszöget építi, melybõl várható egy markáns kitörés lefelé. Még tartja a vízszintes zöld vonallal szimbolizált erõs támasz. Amennyiben valóban eljön a letörés ideje, legközelebb az 50 hónapos exponenciális mozgóátlag tudja megtámasztani (magenta), lejjebb a korábbi ellenállási szintek, melyeket piros nyilak mutatnak. Alatta a fordított váll-fej-váll (fûzöld) nyakvonala, a 120 (zöld) és 200 (lila) hónapos mozgóátlagok, majd a 2008-as mélypont. Alatta a feneketlen mélység, egyelõre még ne tekintsünk ennyire elõre. Ellenállási szintek felfelé a csökkenõ háromszög ferde szára, aztán a csatorna alsó szára, majd a korábbi történelmi csúcs.
Indikátorok távolról s közelrõl
Befejezésként nézzük meg a 8. és 9. ábrákon, mit mutatnak a fõbb indikátorok. A CCI, RSI, MACD, Stochastic és forgalom értelmezésével számos tanácsot, tippet kaphatunk a kereskedési pozíció felvételét illetõen.
A forgalom alakulását 2007 óta tudjuk nyomon követni. Az alakzatok megerõsítésében ilyen nagy távlati felbontásban még nem sok szerepe van. Évek óta nagyjából egyenletes, némileg emelkedõ forgalommal kereskednek az arannyal az árutõzsdén. Népszerûsége válságos hangulatban szokott megnõni, egyre többet invesztálnak bele a piaci szereplõk és egyre élénkebben adják-veszik egymás között a hozam reményében. Technikai elemzés szempontjából minél nagyobb a forgalom, minél likvidebb a termék, annál pontosabban lehet bemutatni.
A négy legnépszerûbb indikátornál piros pöttyökkel jelöltem a short (eladási), és zöldekkel a long (vételi) pozíciók nyitására ösztönzõ pontokat.
8. ábra Indikátorok jelei történelmi távlatokban
9. ábra Indikátorok az elmúlt 8 évre vonatkozóan
Az MACD a múltbeli árfolyamok átlagával dolgozik, ezért reakciója lassú, illetve gyakran megkésett. Cserében igen nagy a bizonyossága. Egy trend felismerésének megerõsítésére használjuk, két mozgóátlagból képezzük. Egy 12 napos és egy 26 naposból, amit a piros görbén figyelhetünk meg. Emellett képzünk egy kék színû görbét a különbség 9 napos átlagából. Amikor a piros MACD a kék szignál alá esik, eladási jelzést kapunk, ellenkezõ esetben ha fölé kerül, akkor vételit.
Az RSI (Relative Strength Index, relatív erõsség index) is momentum indikátor, az árváltozásokat figyeli. A folyamatokat azonos idõben (real time), illetve elõre is jelzi. A piac túlvett, vagy túladott állapotának megismeréséhez nyújt segítséget. 70% felett túlvett, vagyis eladás fog indokolttá válni. 30% alatt túladott a termék, tehát hamarosan érdemes lesz beszállót keresni egy long pozícióra. Gyakran elõfordul, hogy a nevezetes 70-30-as szintek metszése után tovább extrém emelkedések, illetve csökkenések következnek be. Érdemes ilyen esetekben a fordulós jelekre figyelni. Ha az RSI elindul visszafelé és metszi a nevezetes szinteket, akkor az egy nagy megbízhatóságú jel.
A Stochastic oszcillátor célja olyan belépési pontok kijelölése, melyek megadott idõintervallumban vizsgált árfolyam pozíciók viszonyításával jönnek létre. Értéke 0-100% közé esik, vételi jelet ad a 20%-os szint alulról, valamint a 80%-os szint felülrõl történõ metszése.
A CCI (Commodity Channel Index) egy momentumindikátor, más néven vezetõ indikátor. Az árfolyammal magával nem foglalkozik, ehelyett egységnyi idõre visszanyúlva analizálja az árfolyam helyzetét. Jelentõs szintjei a +100 és -100. Ezek metszése ad vételi, eladási jeleket. Long nyitást jelent a +100-as szint alulról történõ metszése, long zárást a felülrõl történõ metszése. Ugyanígy a short nyitást a -100 felülrõl, illetve short zárást a -100 alulról történõ átszelése.
Mit szûrhetünk le az indikátorokból? Egyértelmûen mind a négy eladáson áll! A közelített tartományban a 9. ábra alján alig láthatunk zöld szinteket, annyira túlvett és túlárazott jelenleg az arany. Az esés irányába mutatnak a korábban bemutatott markáns technikai alakzatok is.