Az ezüst fehéren csillogó, jól nyújtható és hengerelhetõ nemesfém, amibõl igen vékony lemezek és huzalok készíthetõk. Az áramot az összes ismert elektromos vezetõ közül a legjobban, még a réznél is jobban vezeti. A legalacsonyabb fajlagos ellenállású fém. Drágasága miatt mégis viszonylag keveset használnak belõle az elektrotechnikában. Története szorosan egybefonódik az aranyéval, mert az ezüst is elõfordul elemi formában. Ékszerészek készítettek belõle, késõbb pénzverésre is használták. 

 

Lineáris felbontású értéktengely

E fejezetben a szokottól eltérõen erõteljesebb hangsúlyt fektetek a lineáris felbontású értéktengellyel ábrázolt ezüst árfolyamra. Három részletben mutatom be a figyelemre méltó támasz- és ellenállás szinteket, egy dupla alj és egy fordított dupla bal vállú váll-fej-váll technikai alakzatot a céláraikkal együtt.

Az ezüst árfolyamának alakulása végtelenül unalmas lett volna, ha nem lett volna az 1973-as elsõ, az 1979-es második olajválság, illetve a 2007-2008 óta tartó globális gazdasági- és hitelválság. Mindhárom esemény jócskán felkavarta az állóvizet és õrületes nyolcszorozó, tízszerezõ rallikat generált elképesztõ kilengésekkel, oszcillációkkal.

 Az 1. ábrán a fontos támasz- illetve ellenállás szinteket jelöltem. Rendszerint igaz az a megállapítás, hogy ami korábban ellenállásként funkcionált, az annak áttörésével támasszá válik, és visszafelé is, ami támaszként szolgált, késõbb a letörés után ellenállásként lebeg az árfolyam felett, akár csak Damoklész kardja.

A zöld 1-es számmal jelölt vízszintes fölé elõször az 1973-as olajválság során tudott kerülni és az óta sohasem esett el, mint támasz, pedig a 90-es évek langyos oldalazásában többször is letapadt rá. A 2-es szint azért vált nevezetessé, mert megtartotta a 2008-as nagy gazdasági válság során elszenvedett zuhanást. A 3-as és 4-es támaszok majd késõbb fognak komolyabb értelmet nyerni a nevezetes alakzatok nyakvonalaként. Az 5-ös szint jelenleg ellenállás, egy rövid próbálkozás erejéig tudott csak pánikhangulatban fölé kerülni, de megtartani az esést már nem tudta. A magenta színû görbe, azaz az 50 hónapos mozgóátlag alatt ebben bízhatunk, hogy támasz szintként mûködik.

 Fetés ellenállás-és támasz

1. ábra Fontos ellenállás- és támasz szintek

 dupla alj

2. ábra Dupla alj alakzat

                  Tekintsük a 2. ábrát, ahol az elõbb bemutatott 2-es zöld támasz szint a 100%-os Fibonacci szinthez húzott dupla alj nyakvonala, az 1-es szint pedig a Fibonacci 0%-nak vett dupla alj zéró pontja. Ezek ismeretében láthatjuk, hogy teljesült az elsõdleges és másodlagos célár is. Két kék segédnyíl mutat a megfelelõ magasságba.

 Fordított váll-váll-fej-váll

3. ábra Fordított váll-váll-fej-váll alakzat

                  Haladjunk tovább a 3. ábrán látható speciális fordított váll-fej-vállal. Különlegessége abban rejlik, hogy a bal váll duplázódott. Célárszámításnál az elõzõhöz hasonlóan a fej csúcsában (itt tehát legalul) a zéró pontra igazítjuk a Fibonacci szintek 0%-os vonalát, majd a nyakvonalhoz (a korábban bemutatott 4-es támasz/ellenállás szint) a 100%-ost. Az elsõ célár csont nélkül teljesült, ez most nem is nagyon érdekes. A gyönyörû márpedig az, amit a másodlagos célár tárt fel elõttünk! Tulajdonképpen centre pontosan be lehetett lõni az értékét és a történelem ezt számunkra vissza is igazolta. Bravúrosan kereshetett 2010-2011 között legalább 250% hozamot, aki ezt idõben felfedezte.

Exponenciális felbontású értéktengely

Áttérve a nagy utat bejárt chartok optimálisabb elemzéséhez használatos exponenciálisan emelkedõ függõleges tengelyû ábrázolásmódhoz, a 2003-2012 közötti idõtávon szeretnék bemutatni pár érdekes és baljós elõjelet. A 4. ábrán a szokásos módon kékkel jelöltem az emelkedõ trendcsatornát. Többször visszaigazolta a két falán bekövetkezõ irányváltás. A 2008-as pánikhullám mélypontja kijelölt nekünk egy segédcsatornát, melynek szélessége megegyezik a fõcsatornáéval. Az innen rajzolt párhuzamos egy vészterhesen kiépülni látszó csökkenõ háromszög csúcsába mutat.

A pirossal bemutatott csökkenõ háromszög az uralkodó trend megfordulását szokta eredményezni. Célárát a háromszög felsõ szárának elsõ érintése és az alsó (vízszintes) szárának elsõ érintése közti árfolyam különbség értéke adja meg, esetünkben ez a piros kérdõjelek tartományába történõ erõteljes zuhanást vetít elénk. A csökkenõ háromszög kiépülése akár 2012 év végéig is eltarthat, addig az 50 hónapos exponenciális mozgóátlag is felkúszhat támaszt nyújtva, de érdemes nagyon résen lenni!

 további alakzatok

4. ábra További alakzatok rövidebb idõtávon

Indikátorok jelei

                  Nagy segítségünkre vannak pozíció felvételnél az MACD, RSI, CCI és a Stochastic indikátorok.

 indikátorok történelmi távlatban

5. ábra Indikátorok történelmi távlatban

                  Az 5. ábrán a teljes történeti visszatekintést mutatom be. Megjelöltem a fontos jelzéseket. A zöld pötty vételi, a piros pedig eladási ajánlatot jelent.

Az MACD a múltbeli árfolyamok átlagával dolgozik, ezért reakciója lassú, illetve gyakran megkésett. Cserében igen nagy a bizonyossága. Egy trend felismerésének megerõsítésére használjuk, két mozgóátlagból képezzük. Egy 12 napos és egy 26 naposból, amit a piros görbén figyelhetünk meg. Emellett képzünk egy kék színû görbét a különbség 9 napos átlagából. Amikor a piros MACD a kék szignál alá esik, eladási jelzést kapunk, ellenkezõ esetben ha fölé kerül, akkor vételit.

Az RSI (Relative Strength Index, relatív erõsség index) is momentum indikátor, az árváltozásokat figyeli. A folyamatokat azonos idõben (real time), illetve elõre is jelzi. A piac túlvett, vagy túladott állapotának megismeréséhez nyújt segítséget. 70% felett túlvett, vagyis eladás fog indokolttá válni. 30% alatt túladott a termék, tehát hamarosan érdemes lesz beszállót keresni egy long pozícióra. Gyakran elõfordul, hogy a nevezetes 70-30-as szintek metszése után tovább extrém emelkedések, illetve csökkenések következnek be. Érdemes ilyen esetekben a fordulós jelekre figyelni. Ha az RSI elindul visszafelé és metszi a nevezetes szinteket, akkor az egy nagy megbízhatóságú jel.

A Stochastic oszcillátor célja olyan belépési pontok kijelölése, melyek megadott idõintervallumban vizsgált árfolyam pozíciók viszonyításával jönnek létre. Értéke 0-100% közé esik, vételi jelet ad a 20%-os szint alulról, valamint a 80%-os szint felülrõl történõ metszése.

A CCI (Commodity Channel Index) egy momentumindikátor, más néven vezetõ indikátor. Az árfolyammal magával nem foglalkozik, ehelyett egységnyi idõre visszanyúlva analizálja az árfolyam helyzetét. Jelentõs szintjei a +100 és -100. Ezek metszése ad vételi, eladási jeleket. Long nyitást jelent a +100-as szint alulról történõ metszése, long zárást a felülrõl történõ metszése. Ugyanígy a short nyitást a -100 felülrõl, illetve short zárást a -100 alulról történõ átszelése.

 Indikátorok jelzések 12 év

6. ábra Indikátorok jelei az elmúlt 12 évre

 

                  Közelebbrõl vizsgáljuk meg a 6. ábrán, hogy mire számíthatunk a jövõben az indikátorok jelzései alapján. A CCI jelenleg short nyitását javasolja a -100-as szint felülrõl történõ metszésének okán. Az MACD tavaly év közepe óta eladáson áll és jelenleg esélye sincs rövid idõn belüli fordulatnak, annyira eltávolodtak egymástól a görbéi. A Stochastic belépett a 20% alatti szintbe, érdemes lesz figyelni, hogy mikor metszi el ismét, mert az vételi jelet fog adni. Végül az RSI tavaly nyár óta eladáson áll. Az ezüst árfolyamát gigantikus lufivá fújták a pánikban, erõteljesen túlvett, messze még az RSI vételi jel. Érdemes az indikátorokat egymáshoz is hasonlítani, ugyanis önmagában egyik sem tud túl nagy biztonsággal jó tippet adni.

Szólj hozzá