Ez az év utolsó összefoglalója. Ezúttal nem a hét eseményei között fogok szemlézni, hanem kiválasztok néhány általam fontosnak talált eseményt az év történései közül. Választásaim szubjektívak, bocsássa meg nekem a Kedves Olvasó, ha Õ tán másokra gondolt volna. De azt hadd jegyezzem meg, hogy a Portfolife ügyfelei az elmúlt 2014-es esztendõben is jó döntést hoztak, nemcsak a kiválasztott megtakarítás devizanemét, hanem a véget nem érõ kötvény kínálat meggyõzõ teljesítményeit tekintve!
Két választás Magyarországon, ahogy Mikszáth is írta. A tavasztól õszig tartó maratont a Fidesz nyerte, mindenféle program nélkül, a tehetetlen ellenzék asszisztenciája mellett. Úgy tûnik a választók bekajálták a szabadságharc retorikát, jobban hittek az egyébként ügyes propagandának, mint saját tapasztalataiknak. Ebben persze szerepet játszott az un. rezsicsökkentés is és a devizahitelesek megmentésének ígérete. Ez
A Nemzeti Bank egyre csak csökkentette a kamatlábat és rontotta a forint irányadó devizákhoz viszonyított árfolyamát. Az így keletkezett összegbõl formás ingatlanok, hangszerek, és átláthatatlan alapítványok lettek.
A magyar gazdaság átalakítása technikai okok miatt elmaradt. A hozzáadott érték nem termelõdött meg, így aztán az ország ugyanúgy ki van szolgáltatva a gazdasági környezetnek, mint azelõtt. A magyar GDP jobbára csak a bevezetett újabb adók miatt emelkedett. Az Orbán kormány 30 új adót vezetett be, és további 9 adó bevezetését tervezi. Bornírt ötletekben nincs hiány.
A munkahelyteremtés ígérete a közmunka leszámításával ígéret maradt. Nõ a szegénység: egyre többen választanak ebédet az ingyen konyha menüjébõl.
A két stratégiai ágazatból, az egészségügybõl és az oktatásból, komoly forráskivonás történt.
Európa egész évben szenvedett. Különösen a dél-európai országok, Olaszország, Spanyolország és Görögország estek nagyot. A görögök többször is. Európa zászlóshajója, Németország, csak lassan araszolgat elõre. Franciaországot leminõsítették, még a Brit gazdaság tûnik leginkább életképesnek. Nem csak a kontinenst, hanem az egész világot megrázta az Ukrán helyzet. Oroszország fata morganát kergetve annektálta a Krím félszigetet, és polgárháborús helyzetet indukált Kelet Ukrajnában. A fegyveres konfliktusnak sok civil, és az orosz valamint az európai gazdaság esett áldozatául.
Végre döntött az EKB. 2015-ben megkezdi gazdaságélénkítõ kötvény felvásárlási programját. Látható, hogy Európa a döntési mechanizmus tehetetlensége miatt nehezebben áll emelkedõ pályára, mint az Egyesült Államok.
A tengeren túl már sokkal jobb a helyzet. A FED befejezte gazdaságélénkítõ programját. A gazdaság akkorát élénkült, hogy a harmadik negyedévben, magasan túlteljesítette a várakozásokat. Bernanke megvált FED elnöki posztjától, utódja Yellen folytatja gazdaságpolitikáját. A munkanélküliség a válság elõtti szint alá esett vissza. A belsõ fogyasztás még lábadozik, de a tendencia pozitív. A szenátusban többséget szereztek a republikánusok. A tõzsdeindexek újabb és újabb csúcsokat ostromolnak. A dollár egyre erõsebb pozíciót vesz fel. Az export 4,5 százalékkal bõvült, míg az import 0,9 százalékkal csökkent. Az alacsony üzemanyagár és a foglalkoztatottak számának bõvülése az amerikai gazdaság komoly hajtóereje.
Japán bajban van. Az amerikai mintát követve ott is jön a QE. Csökkentették, ha nem is sokkal, a jövõ évi kínai GDP emelkedés prognózist. Lassul a feltörekvõ országok gazdasága.
Olvassák jövõre is a Portfolife Gyorsjelentéseit, hogy minden héten képben legyenek! Amit pedig kifejezetten a figyelmébe ajánlok, hogy a Gyorsjelentéseink kapcsolódó elemzéseit forgassák továbbra is, mert már most ígérhetjük, hogy 2015 nem lesz könnyebb év!