Hírlevelek

1. hét gyorsjelentés

By 2015.01.04. No Comments

Beköszöntött az újév, a rezsinövelés éve. Ebbõl az alkalomból minden kedves Olvasónknak boldog újévet kívánok! Új év, új bosszúságok, új történetek, és a ránk váró sok új adó. Kezdeném rögtön azzal, amelyik a legtöbbünket érinti. Az autópálya bevezetõ szakaszok és az M0-s adójával, de nevezhetjük használati díjnak is. Ez a teljesen abszurd sarc mérhetetlen terhet fog róni az elkerülõ utakra, tönkre fogja tenni az azok mentén élõk környezetét, nem beszélve az útpályák amúgy is gyalázatos állapotáról. Aranykor jön el a kátyúzó vállalkozások számára. Ezek a mellékutak ugyanis nem fogják bírni a megnövekedett forgalmat.

Hab a tortán a szappanadó, a mûvirágadó, hogy az élelmiszer biztonsági adóról ne is beszéljünk. Ezeket sem lehet elbagatellizálni. Drágulni fognak az amúgy sem olcsó élelmiszerek és a testi higiéniához nélkülözhetetlen tisztálkodó szerek. A mûvirágot sújtó adó pedig leginkább azokat sújtja, akiknek létfenntartásához ez a kis manuális tevékenység, a mûvirágkészítés, nélkülözhetetlen kiegészítést jelentett, csökkentve a termékeik iránti keresletet.

Mit hoz az új esztendõ? A részletek még homályosak, de nagy vonalakban már látható, hogy a kormánypárt választási szlogenjének megfelelõen: folytatást. A forint rég nem látott mélységben tartózkodik, és csak indokolatlan bizakodás az, hogy ez már a vége, és hamarosan erõsödni fog. Talán egy ellenkezõ irányú jegybanki beavatkozás segíthetne rajta, de ennek pillanatnyilag semmi jelét nem látni. Az import drágulását csak egy darabig fogják lenyelni a kereskedõk, sok esetben már most sem teszik ezt.

Egyértelmû kudarc volt a keleti nyitás. Az ország gazdaságilag jóformán semmit nem profitált a külpolitikai és gazdasági irányváltásból. Az olajár zuhanása Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban felpörgeti a gazdaságot, de nálunk, a gyengülõ forint miatt, ez nem következik be. A csökkenõ ár, csökkenõ adó és illetékbevételt hoz magával. Kérdés, hogy a kiesett államháztartási bevételt mivel fogja pótolni a kormány. Nehogy mûvirágot kelljen vinni a magyar gazdaság sírjára! Úgy érzem, jogos a pesszimizmus!

Európa várakozó állásponton van. Nem Godotra, hanem Draghira vár. Pontosabban arra, hogy az EKB végre színt valljon, és legalább a kötvényvásárlási program idõpontját nyilvánosságra hozza. A gyengélkedõ európai gazdaságoknak nagy szükségük lenne már a világos beszédre. Mintha mindez nem lenne elég, nyakunkon a görög elnökválasztás. A közvélemény kutatások az ultrabalos Sziriza párt gyõzelmét jósolják, akik visszavennének az eddigi reformokból és eltörölnék a görög államadósság 2/3-t. Legalább is ezt ígérik.

Oroszország egyre nagyobb bajba lavírozza magát. A nagyhatalmi álmok sokba kerülnek. A tartósan alacsony olaj- és gázár és a kivonuló tõke igen csak morózussá teszik Putyinékat. Lassan eljutnak addig, hogy elfogynak a nacionalista frázisok. Az orosz pénzügyminiszter már a katonai kiadások megnyirbálását emlegeti, Putyin pedig a magas vodkaárak miatt nyûgös. Ukrajnában szinte mindenki a békérõl beszél, miközben tovább folynak a harcok. A megsebzett ukrán gazdaságot nemzetközi segítség tartja életben.  

Lassul a kínai növekedés, egyesek ingatlanpiaci buborékot látnak a távol keleti országban. A japán gazdaság is gyengélkedik, lassan õk is beindítják kötvényvásárlási programjukat.

Üdítõ szín a palettán Amerika. Az amerikai gazdaság, úgy tûnik, végleg maga mögött tudhatja a recessziót. Emelkednek a használt lakás árak, szép számban adnak ki újabb építési engedélyeket. A belsõ fogyasztás még nem az igazi, de az irány már a bõvülés felé mutat. Várakozáson felüli volt a harmadik negyedéves GDP emelkedés. Rövidesen indul az amerikai gyorsjelentési szezon. Önök is várják?

A BUX 16.634, a DAX 9.741, a DOW 17.795, az S&P500 2.052, a NASDAQ 4.218 ponton kezdi az újévet. A BRENT 56.49 dollár, a WTI 52.77 dollár, az ARANY unciája 1.182,58 dollár, az EZÜST 15,73 dollár volt az elsõ kereskedési nap végén.

Szólj hozzá