Hírlevelek

34. heti gyorsjelentés- A beszédek ereje falakat fog dönteni

By 2016.08.29. november 11th, 2016 No Comments

Vasárnap délután otthon pihentünk és iszogattam egy finom spanyol vörösbort. Viszont a délután nemcsak a pihenéssel, hanem a felkészüléssel is telt. Előkészítettem a hétfő délelőtti tárgyalásra Klaudiának és Józsefnek a szükséges dokumentációt.

Hétfő délelőtt Budapesten, a La Guna étteremben találkoztunk. Józsefék azért választották ezt a helyszint, mert a tárgyalást követően a megújult csepeli moziban megnézik a Ben Hur filmet. Még a találkozás előtt többször átolvastam a Janet Yellen Jackson Hole-i pénteki beszédrészleteit, amelyben megemlítette, az elmúlt 9 év recesszió során a Fed átlagban 5,5 százalékponttal mérsékelte az alapkamatot, jelenleg azonban az alapkamat hosszabb távú egyensúlyi szintje 3% körül van, ez alapján tehát indokolt lehet az aggodalom, hogy a jegybanknak nem lesz elegendő tere a kamatcsökkentésre. Felvetette annak lehetőségét, hogy esetleg növeljék az inflációs célt és bővítsék azon eszközök vásárlását, amelyek ellensúlyozni tudnak egy súlyos recessziót. A legfontosabb tényező meglátása szerint, hogy szükség van egy lehetséges újragondolásra: az alacsony szintű, semleges kamatláb az egyik tényező, a másik, hogy ez rövidtávú kamatláb legyen, amely sem a részvénypiacot nem lassítja, sem pedig a gazdasági növekedést. Azt javasolta, hogy a jövőben át kellene gondolni, hogy a gazdasági politika nem korlátozódhat, csupán a FED-re. A fiskális politikai döntéshozóknak, például úgy lehetne javítani a helyzeteken, ha úgynevezett automatikus stabilizátorokat, építenének be a költségvetésbe, amely támogatja a gazdaságot, ha az gyengül.

Klaudiával és Józseffel egy belső asztalhoz ültünk le az étteremben, egy-egy mogyorós cappuccinot és egy-egy jéghideg citrusos limonádét rendeltünk. Elmesélték, hogy az elmúlt hetet is az idegenforgalommal töltötték és két rendezvényt is szerveztek a fővárosban. Mindketten kicsit kimerültek, alig várják a két hét múlva induló nepáli utat. Addig még igaz van egy fontos munkájuk, az adriai üdülőjüknek két új hostest és idegenvezetőt kell találniuk. Ugyanis a számok azt mutatják, hogy mi, magyarok egyre többször megyünk Horvátországba. Soha ennyi magyar nem kereste még fel az országot a horvátok 20 éves történelme során.

Klaudiával és Józseffel átbeszéltük az elkészített befektetési politikájukat és a lehetséges értékpapírokra is kitértünk. Mindketten kíváncsiak voltak, hogy ezen a héten, hogy alakult az európai és az amerikai gazdaság. Tájékoztattam őket, hogy a héten megtörni látszik az amerikai és európai kitörés. A héten az európai övezetben a beszerzési menedzserindexek számai voltak lényegesek. Ezen számok továbbra is stabil, rendkívül alacsony inflációt jeleznek előre, de látszódik a mérsékelt ütemű növekedés is. A DAX a hét végére 10523 ponton, míg a Dow Jones 18395 ponton zárt. A hét nyertese az a Volkswagen vállalat volt, aki nem elég, hogy 2,16%-os pont emelkedéssel zárta a hetet, hanem egyezségre is jutott beszállítóival. Az is a héten derült ki, hogy a Volkswagen 652 amerikai értékesítési partnerének összesen 1,2 milliárd dollár kompenzációt fog fizetni a dízelbotránnyal összefüggésben, ez részvényenként több mint 5 eurós költséget jelent a cég életében. A második negyedévi jelentését augusztus 23-án tette közzé a Masterplast, amelyben kiderült, hogy az árbevétele 2%-os visszaesést mutat. Európa végeredményben vegyesen zárta ezt a hetet, a hozamok érdemben nem sokat változtak, az euró kicsit erősödött, a piaci alapú inflációs várakozások stabilak maradtak. A hét vesztese a Vonovia (mínusz 2,27 százalékkal) és a Deutsche Börze (mínusz 1,47 százalékkal). A S&P 500–as mutatója 3,43 ponttal 0,16 százalékkal csökkent és 2169,04 ponton fejezte be a pénteki napot. Még mindig meghatározóak lehetnek a jövő héten megjelenő amerikai munkaerő-piaci adatok a szeptemberi Fed kamatdöntéssel kapcsolatosan.

Klaudia és József érdeklődve hallgatta a tájékoztatásomat, miközben az asztalra került egy kis rágcsálni való és még 3 csésze forró habos vaníliás melange kávé. Mindketten kíváncsian várták, hogy a saját döntésük meghozatala előtt milyen lehetőségeket kínálok fel nekik. Mivel mindketten magas kockázattűrő hajlandósággal rendelkező befektetők, de náluk a hozam után a biztonság a legfontosabb. Ezért számukra több nagyobb osztalékfizető részvény jöhetne szóba. A Partner Bank is kitért az egyik cikkében már rá, hogy mit is jelent a hosszú távú tartósság. „A tartósság: az osztalék-arisztokraták, olyan befektetők számára alkalmasak, akik a tartósságra és az állandósságra fektetik a hangsúlyt. A stabil és rendszeres hozamok az osztalékfizetések által kerülnek előtérbe és fontosabbak, mint a gyors és rövid időn belül megvalósuló hozamesélyek. Az olyan vállalatok, mint pl. a Coca Cola, az Exxon, a Fuchs Petrolub vagy a Colgate megbízható és állandó osztalékfizetők, akik a kifizetéseiket rendszeresen növelni tudják.” Ezért is került náluk is a 17 millió forintnyi összeg porlasztva több ilyen részvénybe és részvény túlsúlyos befektetési alapokba.

Klaudia és József így vásárolt az ING (NN) Energy részvényalapból, illetve a Blackrock Amerikai alapkezelő egyik legjobb részvényalapjából, a BGF Global Dynamic Equity alapból. Ezen kívül megbízást adtak részvényvásárlásra, és tulajdonosok lehetnek a Coca-Colában, a Colgate Palmolive-ben és a Pepsiben is. Ugyanakkor úgy gondolták a részvények mellet nem árt egy-két biztonságos amerikai vállalati kötvényt vásárolni, amely most névérték alatti. Így megbízást adtak az AMD kötvényre, amely most olcsón (93,01%-ért) megvásárolható és ezen kívül a Dell vállalati kötvényét is megvették, hiszen az 2021-ben jár le és évente 4,625%-os kamatot fizet.

Klaudia és József a héten azt tapasztalta, hogy a forint erősödött. Péntekig szinte fillérről fillérre kapaszkodik a forintárfolyam az euróhoz képest. De péntekre elérte a 308,84 forintos középárfolyamot az euróhoz képest a magyar valuta. Tájékoztattam őket, hogy előreláthatólag az MNB a következő 12 hónapban nem módosítja irányadó kamatát, inkább olyan eszközöket vezet be, amelyek a lazításokat teszik lehetővé.

Klaudia és József a beszélgetéssel elégedett, de kíváncsi az ázsiai piacra és az olaj illetve árupiac emelkedésére vagy gyengülésére is.

Ázsia a hetet ugyanúgy vegyesen zárta, mint az amerikai indexek. A Shanghai Composite index 3070,31 ponton zárt. Japán mínuszban zárt, míg a hongkong-i tőzsde és Kína kicsit oldalazott. A héten kiderült, hogy a japán Government Pension Investment Fund alap Ázsia egyik legnagyobb alapja és a teljes japán részvénypiac 5,8 százalékát birtokolja. Ázsiában a Samsung szépen emelkedett, a részvényei csak ezen a hétvégére 1,77%-ot emelkedtek, elérték az 534,00 eurót. Viszont, hogy az olaj kérdése se maradjon nyitott, tájékoztattam ügyfeleimet a kávé kortyolgatása közben, hogy a héten az olaj erősödését az befolyásolta, hogy Irán hajlandó lenne együttműködni az OPEC többi tagjával a termelés visszafogásával. A hét végére viszont a WTI a keddi emelkedés után pici esésnek indult és hordónként 47,49 euróba került. Ha valaki viszont az árupiacban gondolkodik, akkor erre most legjobb lehetőség a cukor és a kakaó. Mert minden előjelzés arra mutat, hogy mindkét termék árutőzsdei értéke emelkedni fog. A kakaó 2750 és 3250 dollárban mozog ebben az évben, így várható a kimozdulása ebből a sávból.

Klaudia és József nagyon örült a most elkészült megbízásoknak, majd még egy pár személyes és családi eszmecserét ejtettünk az idegenforgalomról és egy-két panzió szépségéről, majd megittuk a maradék italunkat és mindhárman elindultunk a kocsinkhoz.

Este pedig én is elmegyek a párommal megnézni a filmet.

Szólj hozzá