Hírlevelek

50.heti gyorsjelentés

By 2014.12.14. No Comments

Ukrajnában kitört a fegyverszünet. Fõcímes hír volt, hogy egy nap nem voltak halottak. Egyébként full humanitárius válság van. A szolgáltatók nem szolgáltatnak, a nyugdíjasok nem kapnak nyugdíjat, éhínség van. Mindez nem zavarja Moszkvát! Annál jobban zavarja, hogy kezdenek hatni a szankciók. A rubel soha nem látott gyengülése, a tõke egyre zavaróbb hiánya lassan átitatja az orosz hétköznapokat. Az amerikai kongresszus mindkét háza megszavazta az újabb oroszellenes szankciókat és ettõl Putyin ideges lett. Megfenyegette az USA-t, hogy szankciókat vezet be ellenük. Rejtély, mire gondolt. A három volt balti szovjet köztársaság parti vizei mentén orosz hadihajók vonulgatnak fel s alá. Ez bizonyos történelmi okok miatt a lengyeleket is idegesíti. A holland légierõ gépei két Szuhoj vadászbombázót fordítottak vissza Nyugat-Európa felett. Az olaj és a földgáz ára történelmi mélységekbe kúszott.

Itthon az utca vette kezébe a politika irányítását. A kormány mintha megzavarodott volna: egymás után hozza meg érthetetlen és semmire nem jó döntéseit. A legújabb blõdli az M0-s fizetõssé tétele. A NAV elnök, a miniszterelnök nyomására, feljelentette és beperelte az USA követség diplomáciai mentességgel rendelkezõ ügyvivõjét. Erre mondta kedvenc Sándor Györgyöm,” a hülyeség, ha nem is xilofonozik, fluoreszkál”. Remélem, hogy a Lakinger Béláról, az abádszalóki hõsrõl elnevezett anyahajó még nem indult el New York felé! Egyre újabb és újabb csontvázak zuhannak ki a kormány mindenféle bútoraiból. Egy kis mutyi, egy kis megmagyarázhatatlan meggazdagodás: mindezek bicskanyitogató magyarázkodással megfejelve. Az országgyûlés megszavazta a jövõ évi költségvetést. Meglepne, ha jövõre /de lehet, hogy még idén/ nem lenne még egy tucat módosító egyéni kormánypárti indítvány, és nem élnénk át kb ugyanannyi nem megszorítást, különadót.

A tengeren túl nagy volatilitást mutatnak az indexek. Mint a megbolondult lift, fel-le mozog a mutató, de közben csak nem egy helyben áll. A munkanélküliségi mutató változatlanul azt mutatja: odaát vége a recessziónak. Az indexeket Európa, Kína és a nyersanyagárak rángatják fel-le. A várt 0,4% helyett 0,7%-kal ugrott novemberben a kiskereskedelmi forgalom az Egyesült Államokban havi alapon, míg a költekezési kedvet megragadó „alap” kiskereskedelmi forgalmi adat 0,6%-kal nõtt. Mindkét adat esetén 0,5%-os bõvülési ütemet mért egy hónapja a kereskedelmi tárca, azaz ehhez képest további élénkülésrõl beszélhetünk. Az energiaszektor gyenge teljesítménye miatt már közel 1 százalékkal esnek a meghatározó benchmarkok.

Leminõsítette Franciaország államadós-besorolásait pénteken a Fitch Ratings, elsõsorban azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy érdemben romlottak a francia költségvetési, adósságdinamikai és növekedési kilátások. Görögországban bepánikoltak a befektetõk az elõrehozott parlamenti választások miatt, ami megnöveli annak a lehetõségét, hogy a jelenlegi kormány támogatottsága csökkenjen az EU ellenes erõkkel szemben. A görög részvényindex 13% feletti mínuszban is járt a bejelentés után. A Világbank szerint 2015-ben 0,7%-kal eshet Oroszország GDP-je, mielõtt 2016-ban 0,3%-os növekedést tudna felmutatni. A szervezet a következõ két évben 78 és 80 dolláros átlagos olajárral számol. A német export-import adatok vegyesen sikerültek. Az export októberben 0,5%-kal csökkent a várt 1,0%-os visszaesés helyett. Az import viszont 3,1%-kal csökkent a 1,5%-os mínusz helyett. A német ipari termelés októberben 0,2%-kal emelkedett a várt 0,3%-os bõvülés helyett.

Váratlanul érte a piacot a TESCO Plc. kiadott profitfigyelmeztetése, ami miatt szabadesésbe kezdett a legnagyobb brit kiskereskedelmi hálózat részvényárfolyama. Több mint 100 millió dollárnyi adó elcsalásával vádolják a Deutsche Bankot az amerikai szövetségi hatóságok, és beperelték New York törvényszékén. 

Itthoni történések: Év elejétõl kezdve november végéig 713,7 milliárd forint hiányt halmozott fel a költségvetés, amely az éves terv 72,5%-a. A magyar bankrendszer a legkevésbé hatékony a régióban a költség/bevétel mutató alapján. A háztartások tényleges fogyasztása alapján 2013-ban Magyarország a negyedik legszegényebb ország volt az Európai Unióban: hazánkban az uniós háztartások fogyasztásának 62 százalékával ért fel a fogyasztás. A Richter 700 ezer saját részvény tõzsdén történõ megvásárlására adott megbízást, amit csoporton belüli részvénycseréhez kívánnak felhasználni. Elképesztõen semmi sem történik hosszú ideje a Budapesti Értéktõzsdén. A BUX index változatlanul csak sávozó mozgásra képes, a vezetõ papírok többségénél kevés az olyan jel, ami kiemelkedõ teljesítményre utalna.

A BUX 17.318, a Dax 9.595, a DOW 17.281, az S&P500 2.002, a NASDAQ 4.654 ponton zárta a hetet. Az arany 1.222.50, az ezüst 17.04, a Brent 62.50, a WTI 58.43 dollár volt pénteken tõzsdezáráskor.

Szólj hozzá