Hírlevelek

49. heti gyorsjelentés

By 2014.12.08. No Comments

Újraindult az amerikai lakossági hitelezés. A Valutaalap szerint minden 10 dollárnyi olajáresés 0,2%-kal bõvíti a világ teljes GDP-jéneknövekedését.2011 óta soha nem volt még ilyen optimista az ingatlanosok döntõ többsége a jövõt illetõen a legfrissebb Market Sentiment Survey szerint. A Portfolio, az RICS és az Eltinga közös kutatásából kiderül, hogy az irodapiacon és a kiskereskedelmi szegmensben végre megindult a hozamcsökkenés, ráadásul az utóbbiban mindez a bérleti díjak emelkedésével párosul. Itt vannak a legújabb számok a hazai ingatlanpiacról!

Hajnalban vártnál erõsebb japán ipari termelési adatokkal (5,5% vs. 1,8%) indítottunk, ami újabb mélypontra, 119 fölé lökte az USD/JPY jegyzését a reggeli kereskedésben, a Nikkei225 pedig 7 éves csúcsra ugrott. A piaci szereplõk szerint ezt követõen felfelé korrigálhatják a harmadik negyedéves GDP-adatot, egyes vélemények szerint 2%-ról 4%-ra is ugorhat az érték.

Egyhónapos mélypontra esett az arany, miután a svájci választók 77%-a elutasította az aranytartalékra és a svájci jegybank aranyvásárlására vonatkozó korlátozásokat. Újabb mélypontra került az olaj, már 65 dollár alatt jár a WTI, és 70 dollár alatt a Brent ára. A már hónapok óta csökkenõ olajárak újabb megerõsítést jelenthetnek az EKB-nak, hogy újabb monetáris lazítási lépéseket jelentsen be most csütörtöki ülésén. A rubel a ma reggeli kereskedésben már 51 fölé, új mélypontra gyengült a dollárral szemben, szintén az olaj árának zuhanására reagálva.

A Daimler 12-14 milliárd eurót fektetne elektromos autók gyártásába a következõ 3-4 évben, részletek még nem állnak rendelkezésre. Nem sikerült úgy a „Black Friday” az Egyesült Államokban, ahogyan azt a kiskereskedõk remélték. Szakmai szövetségük, a National Retail Federation statisztikája szerint év/év alapon 11%-kal kevesebb bevételt sikerült elérni, mivel kb. 6 millió vásárló nem húzta fel hótaposóját, hogy vásárolni induljon a téli idõjárásban.

Aszódi Attila kormánybiztos reményei szerint az Európai Bizottság egy éven belül döntést hoz arról, hogy a paksi atomerõmû tervezett bõvítése összhangban áll-e az állami támogatásokról szóló EU-szabályokkal. A szerzõdésben pedig lesz arra tér, hogy negatív válasz esetén ki tudjunk lépnie belõle. E mellett a Fidesz egyik EP-képviselõje egy napilapnak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy az alacsony olajár miatt kérdésessé válthat Paks orosz finanszírozása is. A MOL bejelentette, hogy sikeresen lezárta a Lukoil cseh töltõállomásának átvételét. Ez a lépés jelentõsen hozzájárul a cég piaci pozíciójának erõsítéséhez – olvasható a közleményben. 

Tudomásunk van az adóhatóságon belüli adócsalásokról – jelentette ki a Heti Válasznak adott interjúban André Goodfriend. Az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivõje ezzel tovább emelte a kitiltási ügy tétjét, hiszen azt sejteti: a NAV elnökét nem azért tiltották ki Amerikából, mert nem tett eleget a korrupció felszámolásáért, hanem mert konkrét bûncselekményben tartják érintettnek. 

Az ISM által közölt szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-index szerint az ágazat növekedése háromhavi csúcsponton van. Az ISM szolgáltatóipari BMI-je novemberben 59,3 pontot ért el az októberi 57,1-es érték után. Az elemzõk 57,5-es értékre számítottak. A Markit negyed órával ezelõtti jelentése viszont a folyamatok kedvezõtlenebbé válásról számoltak be. A pénz- és tõkepiacok nem reagáltak az eseményekre. A Markit által közölt novemberi felülvizsgált szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-index 56,2 pontot vett fel, az októberi 57,1-es módosított adathoz képest az Egyesült Államokban. A pénz- és tõkepiacok nem reagáltak az eseményekre. A Fitch Ratings véleménye szerint az autógyártók hitelportfóliója javulhat a közeljövõben annak köszönhetõen, hogy a globális autópiacon növekedés tapasztalható, illetve az általuk végrehajtott költségcsökkentések megtették jótékony hatásukat. 

AZ ADP munkaadói szolgálat jelentése szerint 208 ezerrel nõtt az állások száma az amerikai versenyszférában novemberben. Dél-Kelet-Ukrajna egyik atomerõmûvében baleset történt. Katasztrófáról nincs szó, de az ország legnagyobb atomerõmûvének egyik blokkját le kellett állítani. 

Az olajár esése az energiaszektoron belül különösen érzékenyen érinti a szolgáltató cégeket, melyek bevételei nagyban függnek a komplex technológiák kitermelésben való használatától. Az olajár esése miatt mind a palaolaj-kitermelés, mind a mélytengeri szeizmikus mérések iránti kereslet visszaszorulhat, ami az olajárak esése mellett alaposan elapaszthatja a szektor bevételeit. Az elsõ figyelmeztetõ jelek mér megérkeztek: egy norvég cég felfüggesztette osztalékát, az ágazat legnagyobb szereplõje, az amerikai Schlumberger pedig csökkenti mélytengeri méréseket végzõ flottáját, és hajóin közel 1 milliárd dolláros leírást hajt végre. Nem ért még véget a kiábrándító eurózónás adatok sorozata, most a szolgáltatói szektor felülvizsgált aktivitási indexei keltettek csalódást Spanyolországban és Franciaországban. Az euró ezek hatására kétéves mélypontjára került a dollárral szemben. Több mint tíz éve nem volt ilyen erõs novembere az amerikai autópiacnak – derült ki az Autodata ma közzétett adataiból. A legnagyobb autógyártók amerikai eladásai felülmúlták az elemzõi várakozásokat.

Akár 1 milliárd dolláros kártérítést is fizethet az Apple a perek most induló sorozatában – írja a Reuters. Az iPod-vásárlók egy csoportja fordult a bírósághoz a cég ellen, mivel szerintük annak idején korlátozta a versenyt az Apple a hordozható zenelejátszók piacán. A délelõtti stabilitás után délután mérsékelt gyengülést láttunk a forintnál, így az euróval szemben háromhetes mélypont közelébe, 307,5-ig süllyedt. A dollár ereje miatt mindez azt jelentette, hogy a zöldhasúval szemben 1,5%-os távolságra kerültünk a 12 éves mélyponttól. Közben a rubel ma újabb hatalmas, 6,5%-os zuhanást produkált napon belül, így késõ délutánra új történelmi mélypontra süllyedt a dollárral szemben. Elképesztõ belegondolni, hogy a rubel idén 63%-ot, a hrivnya 83%-ot zuhant a dollárral szemben. 

A korábbi 1,2 százalékos GDP-növekedés helyett 0,8 százalékos visszaesésre számít jövõre az orosz kormány a közzétett elõrejelzésében. A jelentõs változtatást a nyugati hatalmak által életbe léptett pénzügyi és gazdasági szankciók, illetve az orosz-ukrán konfliktus tartóssága indokolhatja. A kabinet a gazdasági növekedés mellett az olajárra, illetve az orosz valuta árfolyamára vonatkozó elõrejelzéseit is jelentõsen rontotta: a dollár hordónkénti árát 60, az amerikai dollár árfolyamát 49 rubelre becsülik most az elemzõk. Az orosz szaktárca korábbi elõrejelzésében még 100 dolláros árfolyammal számolt, azonban a múlt heti OPEC-ülés döntés nyomán elõállt 68 dolláros gallononkénti ár után további tartós árcsökkenésre számítanak. A kõolaj ára az utóbbi fél évben drasztikusan, közel 40 százalékkal esett, amely jelentõs terhet jelent a költségvetési kiadásainak felét az olaj- és gázkitermelésbõl finanszírozó Oroszország számára. Az energiahordozó árának tartós esése és a múlt heti Opec ülés döntése (nem csökkentik a kitermelési kvótát) következtében tovább erõsödött a nyomás az orosz valután. Ezt a ma közzétett friss orosz gazdasági elõrejelzések csak fokozták. A rubel – 1998 óta nem látott egynapi mértékû, mintegy 6,5 százalékso zuhanást szenvedett el, és a dollárral szemben 53,86-ig gyengült, ami tegnapi után csaknem új történelmi rubelmélypontnak számít. 

A hétfõi 50 milliárd forintos 6 hetes kincstárjegy értékesítés után ma szintén a meghirdetett mennyiségben tudott eladni rövid futamidejû (3 hónapos) diszkontkincstárjegyet az Államadósság Kezelõ Központ. Ahogy a tegnapi, úgy a mai aukcióra is elmondható azonban, hogy nincs igazán tolongás a magyar rövid papírokért, ami a továbbra is rendkívül mélyen lévõ kamatszintek mellett nem is meglepõ. 

Bejelentette be a két brit biztosító, az Aviva és a Friends Life Group, hogy sikerült megkötniük egy 5,6 milliárd fontos egyezséget, amelynek értelmében az Aviva a Friends Life felvásárlásával létrehozza az Egyesült Királyság legnagyobb biztosítási és alapkezelõi csoportját – írja a The Wall Street Journal. December 5-én életbe lépõ, többlépcsõs tûzszüneti megállapodást kötöttek ukrán katonai vezetõk és a szakadárok által kikiáltott „luhanszki népköztársaság” képviselõi – közölte az ITAR-TASZSZ orosz állami hírügynökség az EBESZ kelet-ukrajnai megfigyelõinek legfrissebb napi jelentése alapján. 

Az Apple részvényeibõl egyetlen perc alatt 6,7 millió darabot szórtak a piacra, ekkor esett hirtelen több mint 6 százalékot az árfolyam. A rejtélyes eladói hullámot a Morgan Stanley ajánlásának változása okozhatta – írja a CNBC. Elõször a Markit tette közzé az Egyesült Államok novemberére vonatkozó BMI adatait, amely szerint az üzleti aktivitás tíz havi mélypontra, 54,8 pontra esett vissza a felülvizsgált adatok szerint. A Markit elemzésérõl az alábbi cikkünkben tájékozódhat részle. Pénteken is vette saját részvényeit a Richter, a gyógyszergyártó 10 ezer darab saját részvényt vásárolt a budapesti tõzsdén, 3795 forintos átlagáron. A Richter vásárlásai a tegnapi piaci forgalom 6 százalékát tették ki. 

Az orosz központi bank 700 millió dollárt költött tartalékaiból a meggyengült rubel árfolyamának az erõsítésére hétfõn – közölte a jegybank szerdán. Ez volt a jegybank elsõ intervenciója azóta, hogy november 10-étõl lebegtetik a rubel árfolyamát. A központi bank a múlt év óta csaknem 30 milliárd dollárt költött a rubel védelmére, de gyakorlatilag feleslegesen, mert a rubel folyamatosan gyengült, újabb és újabb történelmi mélypontokra zuhant a dollárral és az euróval szemben.

A központi bank hétfõi beavatkozásának a hatása is kérészéletû volt. Hétfõn némileg erõsödött ugyan a rubel, de kedden már újabb mélypontra, 54,34-re gyengült a dollárral szemben annak a hatására, hogy a kõolaj ára a hordónkénti 70 dolláros ár felé araszolt lefelé. A rubel csaknem 40 százalékkal gyengült a dollárral szemben az év eleje óta. Az amerikai jegybank várható monetáris szigorításával és az Európai Központi Bank további lazításával párhuzamosan fokozatos gyengülést mutathat a hazai deviza, így 2016-ban akár a 321 forintot is elérheti a dollár árfolyama – legalábbis errõl árulkodnak a Citi 2015-ös globális kitekintõjének számai. A gazdasági növekedés eközben 2 százalékon stabilizálódhat középtávon, ugyanakkor 2016-ban az elõzõ uniós költségvetési ciklus forrásaihoz való hozzáférés megszûnésével a reál GDP-növekedés 1,8 százalékra mérséklõdhet. 

  • Az olajár esésével párhuzamosan a nagy olaj- és gázipari cégek árfolyama sokat esett az elmúlt hónapokban, elsõsorban azokat a cégeket bántották, amelyek bevételei nagymértékben a kitermelésbõl származnak
  • Kevesebb szó esik azonban arról, hogy a bankokat is megviseli az olajár zuhanása
  • Elsõsorban az olajkitermelõ államokban, például Texasban mûködõ, és ott hitelezõ bankok kerülhetnek bajba, ha tovább esik az olajár
  • Nem csak a vállalati hitelezés lassulhat jelentõsen, de a hitelportfólió minõsége is romolhat, amennyiben fizetési nehézségei lesznek az ottani energiacégeknek
  • A Sterne Agee elemzõje szerint 60 dolláros olajár alatt egyes vállalatok likviditási nehézségekkel néznek szembe, ez pedig a vállalati hitelekre is kihatással lesz
  • Az amerikai vállalatok szempontjából fontos WTI típusú olaj ára még közel 10 százalékkal az említett 60 dolláros szint felett áll, a trend azonban nem túl biztató

Magyarország továbbra sem képes kitörni a korrupció csapdájából, sõt, EU-s és regionális összehasonlításban egyaránt lejjebb csúszott – derül ki a Transparency International friss felmérésébõl. Az állam az oligarchák foglyává vált, haveri államkapitalizmus alakult ki.

Az EUROBUILD magazin az idén ismét díjazta a régió legsikeresebb vállalatait, fejlesztéseit és üzletembereit. Az „Életmûdíjat” idén Demján Sándor, a TriGranit elnöke kapta. 

Drámaian lassulnak az eladások a világ legnagyobb okostelefon-piacán, Kínában – derül ki az IDC adataiból. Lassan már mindenki okostelefonra váltott és a mobilgyártók egyre kisebb kedvezményeket adnak a vásárlóknak. A nagy különbség Kína és a többi „érett” piac között, hogy a távol-keleti országban leginkább az alsó-kategóriás készülékek iránt erõs a kereslet. 

Megtévesztõ Update hirdetések miatt bírságolt a GVH, 15 millió forint bírságot szabtak ki Schóbert Norbert korábbi cégére, a Foodorgany ugyanis több olyan állítást is megfogalmazott az Update termkekkel kapcsolatban, amelyek valótlannak bizonyultak. A Schóbert házaspár reagált, véleményük szerint a hazai elõírásoknak megfelelõ klinikai vizsgálat eredményei õket igazolják, csak még hiányzik róluk a brüsszeli bürokrácia pecsétje. 

 

Szólj hozzá