Hírlevelek

49. heti gyorsjelentés

By 2013.12.08. No Comments

Mikulás hetében nem sok babér termett… Az BUX, az OTP és a már kínos kategóriába csúszott MOL mellett egy erõsödõ forint és egy brutális GDP bõvülés került a magyarok csizmájába. Viszont nemzetközi vonalon „végre” jött a korrekció, de a Mikulás mindent visszaadott, csak a dollárnak nem segített semmi ls masszívan gyengül, pedig a munkanélküliségi ráta megdöbbenésére mindenkinek 7%-ra csökkent az USA-ban. Európa gyengülést mutatott, annak ellenére, hogy az EKB legalább „stabilitást” mutatott.

2013. esztendõ 49. hetében virgácsot kaptak a hazai befektetõk, mert a Mikulás tavalyhoz hasonlóan elégedetlen volt magyar részvényportfoliójával. A télapó kis manói a Mol vezérének egy hazugságvizsgálót, az OTP vezérének egy darab OTP részvényt csempésztek be a kémény szûk nyílásán keresztül. Rendesen bebukott a Bux 18500 pont alá, a télapó varázsigéje sem segített. A rénszarvas agancsok az OTP árfolyamot 4255-nél, a Mol kurzust 13750-nél tudták megtartani. A Mikulás döbbenetében könnye is kicsordult, amikor megtudta, hogy az Mtelekom jövõre nem fizet osztalékot. A forint viszont erõre kapott, a 304-es szintrõl hétvégére sikerült a visszakanyarodás kerek 300-ra. Hírek: A hazai GDP bõvülési üteme 1,8%-os volt a harmadik negyedévben, a kiskereskedelem októberben 2,5%-al nõtt. Érdemes figyelni az ukrán eseményeket, mert hatással lehetnek a forintra.

Enyhe korrekcióban voltak az amcsi indexek, de Mikulás napja meghozta a vevõk kedvét és ennek köszönhetõen magasan zárt a Dow Jones (16020) és az S&P500 (1805). Tovább gyengült a dollár az euróval szemben, elhagyva az 1,37-es szintet. Az adatáradatban kiemelkedõ számok láttak napvilágot. A feldolgozóipari és nem feldolgozóipari beszerzési menedzseri index, új lakásértékesítések és új álláshelyek alakulása, a heti új munkanélküli kérelmek száma, az amerikai GDP adatok jelentõsen kedvezõbben alakultak a várakozásoknál. Egyedül a gyáripari rendelések este vissza. Óriási meglepetésre a munkanélküliségi ráta 7,3%-ról 7%-ra csökkent az Egyesült Államokban.

A vén kontinensen is a medvék játéka érvényesült. A busás profitokat realizáló spekulánsok 9172 euróig nyomták a Dax indexet, a Eurostoxx 50 index 3000 pont alá merült. Az eurózóna gazdasági mutatói is javultak. A feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe felülteljesítette az elemzõi konszenzust. Az eurózóna átfogó beszerzési menedzser indexének adatait felfelé módosították. Az Európai Központi Bank változatlanul hagyta a 0,25%-os kamatszintet és a monetáris kondíciókat. A jövõ évben 1,1%-os növekedést lát az EKB, de továbbra is fennállnak a kockázatok. Ezen kívül ismét szájkaratét folytattak a piac megnyugtatása érdekében. Az EKB kész az újabb monetáris élénkítésre, ha szükséges.

Kínában a HSBC bank feldolgozóipari indexe, Japánban az ipari beruházások és nagyvállalati profitok csaltak mosolyt a mesés Kelet játékosai arcára. Ennek ellenére a Shanghai Composite (2237) volt képes emelkedni a hét során, a tokiói Nikkei (15300) és a Hang Seng (23743) vesztettek értékükbõl.

Az arany (1223$/uncia) és ezüst (19,46$/uncia) lejtmenete közben megint rávertek pár dollárt az olajárakra. A Brent hordónként 111 dollárig nõtt, a WTI jegyzések 97,77 dollárig meneteltek.

Szólj hozzá