Hírlevelek

48. heti gyorsjelentés – Jüan alapú államkötvény

By 2015.12.01. No Comments

Ebben az évben jelentõsen visszaesett a beruházások volumene, ami elég nagy baj, mert lassítja a gazdaság növekedését. Ez a tény meglátszik a GDP-n is. Fõleg a feldolgozóipar és a szállítási ágazat gyengélkedik, de nincs jó helyzetben az építõipar sem. Az OECD oktatási körkép megállapításaival nehéz vitába szállni, miután kiderült 22.000 informatikus hiányzik a magyar gazdaságból. Oktatási rendszerünk nincs felkészülve a digitális jövõre. Ha nem pótoljuk ezt a hiányosságot, rövid idõn belül behozhatatlan versenyhátrányba kerülünk. További intézkedésekre készül az MNB, hogy ezek mik lesznek, még titok. Magyar kézbe került a Budapesti értéktõzsde az MNB jóvoltából.

Magyarország

Orbán Viktor Pekingben Jüan alapú államkötvény kibocsátásáról állapodott meg. Az Európai Bizottság vizsgálja Paks II finanszírozását. Csökkent a GKI-Erste konjunktúra indexe. A kormány a távközlési adó csökkentésére készül, ennek mértéke még nem publikus. Komoly gondot okoz a munkaerõhiány, emiatt számos befektetõ elfordult az országtól. A magyar szállodák forgalma csaknem 12%-t nõtt a tavalyi évhez viszonyítva. A hazai biztosítási szektor 62%-kal több profitot termelt, mint tavaly. Kecskeméten új autóipari beruházás alapkövét rakták le. Kiugró, 17%, volt az autóipar idei teljesítménynövekedése. A hitelintézeti szektor 1,3 milliárd forintos adózás utáni nyereséget könyvelhetett el. Úgy tûnik, a Synergon elhagyja a tõzsdét, miután alaptõkéje rohamosan csökkent. A Waberer’s mégsem megy a tõzsdére. Ötéves rekord nyereség a K&H banknál. A Dunaferr anyagi segítséget kért a kormánytól a további zökkenésmentes mûködéshez. Szépen muzsikál a Masterplast, sikerült többszörösére növelni profitját. A Richter folytatja szeptember óta tartó menetelését. A héten 2,6%-t emelkedett árfolyama.

Európa

Töretlenül, ha nem is viharos sebességgel, emelkednek a Nyugat-Európai tõzsdeindexek. Ez jórészt a DAXnak köszönhetõ, amelyik hegymenetbe kapcsolt, hála a német konjunktúrának, ezt tükrözi a német beszerzési menedzserindex váratlan emelkedése is. Az IFO üzleti hangulatindex 109 pontra emelkedett. Az ukrán kormány nem vásárol többet földgázt Oroszországtól, ráadásul kitiltotta az orosz repülõgépeket is légterébõl. Az európai bankok kb. 1.000 euró nem teljesítõ hitelállományon ülnek. A Deutsche Bank 32 millió dollárt fizet adóelkerülésben való közremûködéséért. Az ág is húzza a Tescot.12 millió dolláros kártérítést fizet, mert tavaly könyvelési hibák miatt 15%-t esett árfolyama. Londoni elemzõk attól tartanak, hogy hosszútávon negatív gazdasági hatásai lesznek a párizsi merényleteknek. Technikai tényezõknek köszönhetõen 4%-t emelkedett a VW árfolyama.

Amerika

A Hálaadás napja miatt csonka hét volt a tengeren túl. A várttal szemben duplájával emelkedett a tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya. A harmadik negyedévben (negyedéves, évesített alapon) 2,1%-kal bõvült az Egyesült Államok gazdasága – derült ki a Kereskedelmi Minisztérium második adatközlésébõl. Az elemzõk arra számítottak, hogy az elsõ becsléskor közölt 1,5%-os GDP-növekedést 2%-ra húzzák fel. Az inflációs adat (személyes fogyasztási kiadások árindexe) 1,3% lett a várt 1,2% helyett. Ha nem is lett nagy meglepetés, mindkét adat erõsíti a decemberi Fed-kamatemelés forgatókönyvét. Tovább csökkent a heti friss munkanélküli segélyt kérõk száma. Az Apple megállapodást írt alá az UnionPay vállalattal így pénzügyi tranzakciók kezdõdhetnek meg Kínában is az Apple Pay rendszerével. Közel egy éve nem látott jó teljesítménnyel zárta múlt heti kereskedését az amerikai S&P 500 index (+3,3%). 7,5%-ot menetelt a Gap, míg a Foot Locker és a Nike egyaránt 5,5%-ot meghaladó pluszban zártak. A Brent 1,8%-os csökkenéssel 44,88 dolláron, az arany 1,4%-os mínuszban 1.057,55  dolláron zárta a hetet. 

Szólj hozzá