Hírlevelek

45. heti gyorsjelentés

By 2013.11.10. No Comments

A 45. héten az oldalazó forint és a devizahitelek megoldhatatlannak tûnõ kanosszájának újabb fordulóján vagyunk túl. A MOL helyzete tényleg kétségbe ejtõ, már az INA is eladósorba kerül…! Európában és Amerikában minden csúcsot dönt, persze az EKB váratlan húzásával elvitte a prímet, hisze 0,25% az irányadó ráta. Euró gyengült a piacok szárnyatlak, a nyersanyagok estek…, szóval a dupla hatás nem maradt el!

A 45. hét végére 296,51 forintot adtak egy euróért. Nem kell a szart piszkálni, mert csak büdösebb lesz. Így van ez a devizahitelekkel is. A népmentõ Rogán már hétfõn benyújtotta a narancsosok javaslatát, amely a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról és az árfolyamgát kiterjesztésérõl szólt. Azt nem lehetett tudni, hogy ez a javaslat az utolsó akció vagy nemsokára érkezik a bankok pénztárcájába irányított ballasztikus rakéta. Az MNB is firkált a témakörben, csak éppen az nem derült ki, hogy ki fogja állni a számlát: bankok, adósok, rezsim.  Közben a Moody’s már lesben állt, hogy baltájával lesuhintsa a magyar államadósság besorolását, ha nem tetszik a vadorzó kabinet megoldása. A történelmi csúcsokat rengetõ nemzetközi indexektõl a Bux (18948) lemaradt, mint a borravaló. A növekedésben elsõsorban a Richter vitte a prímet. Az OTP 4800-ról lekanyarodott és kritikus szintre ejtették (4515). A Mol (14700) sorsa tragikus és már készítik elõ az Ina eladását.

Csúcs, csúcs, csúcs. Profi kommunikáció, folytatódott az amerikai piacmágia. A Fedes nagyfiúk ismét arról zengtek ódákat, hogy folynak a pénzcsapok és ez nagyon jó. A költségvetést újra kell tárgyalni és a politikai megegyezés elõtt aligha várható a kötvényvásárlások korlátozása. Vagy mégis? Mert több adat sokkal jobb lett, mint amit elõre kifundáltak az okos elemzõk. Ez viszont elvileg elõre hozhatná a monetáris feltételek szigorítását, de ez most nem érdekelte a mohó spekulánsokat. Szóval tovább fújták a vezetõ amerikai indexeket (Dow 15762, S&P500 1771). A teljesség igénye nélkül néhány kemény adat: amerikai szolgáltató szektor beszerzési menedzser indexe, GDP és gyáripari rendelések várakozásokon felül nõttek, csökkent a heti új munkanélküli kérelmek száma és a nem mezõgazdasági álláshelyek száma majdnem dupla annyival nõtt. Ez igen!

Az EKB újra beszállt a monetáris világversenybe és a devizaháborúba. Már csak 0,25%-os az alapkamat az eurózónában. A dupla hatás nem maradt el! Egyrészt az eurót bezúzták 1,33-ig a dollárral szemben. Másrészt a részvénypiaci befektetõk azt mondták, hogy hurrá! A Daxot felpörgették 9078 pontra. A Eurostoxx 50 kicsit visszafogott volt, de maradt 3000 fölött. Ismét javultak a gazdasági kilátások Európában. Az eurózóna átfogó feldolgozóipari és szolgáltató szektor bizalmi indexe is emelkedett, a kiskereskedelem bõvülése viszont alacsonyabb lett.

Lekonyultak az ázsiai börzék, pedig a kínai adatok egyre fényesebbek. A Hang Seng (22744), Shanghai Composite (2106) és a Nikkei (14087) index is a medvék uralmát mutatta.

Ismét pellengérre került az arany (1286$/uncia) és az ezüst (21,70$/uncia). A Brent olajárfolyam hordónkénti ára 105,1 dollárig csökkent, a WTI jegyzések 94 dollár körül oldalaztak.

Szólj hozzá