Mozgalmas hetünk volt. Elõbb a korrupciós ügy, majd a telekommunikációs adó internetre vonatkozó tervezete tematizálta nem csak a magyar, hanem a nemzetközi sajtót is. A kormány a tûzzel játszik, amikor sorra megsérti az USA és az ÚNIÓ érdekeit azzal, hogy az országot egyre közelebb viszi Oroszországhoz. A Déli Áramlat és az INA magyar tulajdonrészének orosz kézbe adása lehet a következõ ütközési pont. Ukrajnában továbbra is feszült a helyzet. Újabb orosz konvoj lépte át az ukrán határt, Ukrajna engedélye nélkül. Bele sem merek gondolni mit szállíthatnak.
Csökkennek az orosz tartalékok. Az orosz központi bank arany- és devizatartalékainak összege az október 17-24. közötti héten ismét egy százalékkal, vagyis 4,7 milliárd dollárral csökkent, és 439,1 milliárd dollár lett.
Amerikában eljött a történelmi pillanat: a FED beszüntette a pénznyomtatást, érdekes tõzsdei reakciókat kiváltva. Iraki kurd pesmerga erõsítés érkezett Szíriába. Az ISIS visszaszorulóban van. Hongkongban továbbra is tüntetnek, a japán jegybank iszonyú összeget kíván a gazdaságba pumpálni, lanyhulni látszik a kínai gazdasági növekedés. Méltán örülnek az Egyesült Államokban. Úgy tûnik a recessziónak visszavonhatatlanul vége. A GDP a várt 3%-kal szemben 3,5%-kal nõtt. A friss munkanélküliek száma a heti statisztika szerint, most már tartósan 300.000 alatt van. Az amerikai fogyasztói hangulat index 7 éves csúcson jár, a chicagói körzet üzleti hangulatindexe pedig 1 éves csúcsra kapaszkodott. Folytatódott a gyorsjelentési szezon. A mezõnybõl kiemelkedett a GoPro, a Facebook, a Pfizer, a LinkedIn és a Groupon, betlizett a Citigroup. Földrajzilag ugyan nem, de jelentõségében ide tartozik, hogy felére csökkent a Samsung profitja, a kínai mobilgyártók verik a neves Dél-koreai céget.
Az öreg földrészen a bankok stressz tesztjeinek eredménye váltott ki nagy érdeklõdést. Az olasz bankok nagy része elhasalt a teszten. Gyakorlatilag leálltak a magas kockázatú vállalati kötvény-kibocsátások, miután ezen instrumentumok ára a globális kockázatkerülés erõsödésével jelentõs esést produkált. Irigyelnek minket a sógorok. Ausztria gazdasága az idei harmadik negyedévben nulla százalékos növekedést ért el. Az osztrák gazdaságkutató intézet, a WIFO számításai szerint a második negyedévben sem álltak jól: a gazdaság reálértékben akkor az eredetileg számolt 0,2 százalék helyett csak 0,1 százalékkal nõtt. Javult októberben a gazdasági hangulat a 28 tagállamból álló Európai Unióban (EU) és a 18 tagállamból álló eurózónában is az Európai Bizottság (EB) csütörtöki közleménye szerint. A német üzleti környezetet igen jól jellemzõ Ifo-index a múlt havi 104,7 pontos szintjérõl egészen 103,2-ig esett vissza. Bûnügyi eljárás indult szerdán Nagy-Britanniában a Tesco ellen, miután a cégnél hatalmas mértékû, negyedmilliárd fontot meghaladó eredménykalkulációs hiba derült ki. 7%-os pluszban zárt a svéd Volvo. A múlt héten közzétett harmadik negyedéves számok 14%-os rendelésnövekedésrõl számoltak be. Betlizett a Deutsche Bank, a Volkswagen pozitív meglepetést okozott: az üzemi eredmény és a nettó eredmény is sokkal magasabb lett a vártnál.
Itthon a kormány folytatja a szocreál unortodox nemmegszorítás politikáját. A héten Varga pénzügyér /most nemzetgazdasági miniszter/ ünnepélyes keretek közt átadta a házelnöknek a jövõ évi költségvetési tervezetet. Összesen 27 fajta adót sikerült összeszámolnom. A szociális kiadásokon tovább vág az állam, munkahely teremtésre / közmunka?/ és családtámogatásra többet szánnak. Augusztusban az export euróban számított értéke 4,0, az importé 0,6 százalékkal csökkent az elõzõ év azonos idõszakához viszonyítva. A Magyar Telekom a miniszterelnökinternet adót illetõ retirálására több mint 5%-t emelkedett, de erõsödni tudott a Btel, a Mol, és a Richter is. Úgy tûnik, jön a jujj meg a jajj! Uniós vizsgálat várható költségvetési, jogállami és korrupciós ügyekben. Retorzióként az uniós pénzek befagyasztására is sor kerülhet, aminek következménye a kormány bukása is lehet. Öröm, hogy az OTP simán átment a stressz teszten. Rossz hír / a kormánynak/: meg nem erõsített hírek szerint az orosz fél a Déli Áramlat építését fel akarja függeszteni. Októberben csaknem elérte idén áprilisi, másfél évtizedes csúcspontját a GKI-Erste konjunktúra-index értéke.
A forint a héten gyengült, és ha hinni lehet az elemzõknek, orbitális további gyengülés várható. A BUX 17.320,12, a DAX 9327, a DOW 17.391, az S&P 500 2.018, a NASDAQ 4.631 ponton zárta a hetet. Az arany 1.170,53, az ezüst 16,12, a Brent 86,11, a WTI 80,70 dollár volt a pénteki tõzsdezáráskor.