A magyar papírok árfolyamait lassan nagyítóval kell nézni, nem úgy a nemzetközi indexeket, ahol csúcs-csúcsot dönt. Magyar piacnak csak a leminõsített MOL maradt és minimálisan erõsödõ forint. Úgy tûnik a világ egyenlõre dec.15-ig megmenekült az USA-tól, Amerika pedig a saját politikusainak játékaitól. A nyugalom ellenére elképesztõ gyengülésen ment keresztül a dollár az EUR-al szemben és az eurózóna ipari termelése is óriásit bicskázott. Ennek köszönhetõ a nemesfémek megtáltosodása is.
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy kurta farkú hazai pénz- és tõkepiac, amely már annak is örül, ha nem esik tovább. Lassan nagyítóval kell nézni egyes papírok kurzusát, rájuk férne a növekedés. Az OTP majdnem 4400-ig lõtt, amitõl nem vagyunk elájulva. Újabb MOL minimum jött létre az S&P leminõsítés után. A következõ szint 14000 lesz? A negyvenkettedik hét nagyvonalúan 295 alatti EUR/HUF árfolyamot ajándékozott. Meddig tarthat a kegyelmi állapot? Tudja a radai rosseb, az ördög nem alszik, és az Orbán-kormány sem. A legutolsó devizahiteles akcióterv végtelenített árfolyamgátról és a rögzített árfolyam feletti tartozás teljes elengedésérõl szólt. A csúnya bankok fizetik a zechet? Szorul a hurok? Az EKB levélben figyelmeztetett, veszélyes játszmát ûzhet a „magyar Putyin”. Az elõzetesen közöltnek megfeleltek a KSH által publikált részletes ipari termelési adatok.
Gyõzött a józan ész és persze a mindent mozgató pénzéhség! Tovább épülhet a gigászi adósságot halmozó amerikai álom. Végre megegyeztek a republikánus és demokrata politikusok, így január 15-ig átmeneti megoldás született az Egyesült Államok finanszírozásáról. A két fõ amcsi politikai erõ vegyesbizottságot állít fel, amelynek december 15-ig kell megállapodnia az amerikai költségvetés témakörét illetõen. A kedvezõ fejleményeknek köszönhetõen a vezetõ amerikai indexek újra elkezdtek gõzerõvel homokvárat építeni és szappanbuborékot fújni. Az S&P 500 (1745) új csúccsal ünnepelt, a DOW 15400 ponton várja a mesésnek ígérkezõ következõ hetet. A dollár elõször erõsödött, majd ismét gyengülni kezdett. Az EUR/USD 1,37 felé vette az irányt. Adatok a költségvetési feszkó miatt alig érkeztek, a publikált adatok pedig pocsékra sikerültek. New York régió feldolgozóipari indexe és a heti új munkanélküli kérelmek száma kiábrándító eredményt hozott. A Fed gazdasági körképe nem mondott újat, enyhe növekedést jelzett a legtöbb amerikai régióban.
Majdnem kiugrottak a képernyõbõl a vezetõ európai indexek az amerikai megállapodás után. A Dax indexet történelmi csúcsra járatták 8800 fölé. A Eurostoxx 50 újra 3-assal kezdõdik! A német ZEW index többéves csúcsra emelkedett, az üzleti hangulatot mérõ mutató megugrása kedvezõ német konjunktúra kilátásokról tanúskodott. Azért még mindig gyenge lábakon állnak a vén kontinens országai. Az eurózóna ipari termelésének hanyatlása 2,1% volt szeptemberben.
Hét elején gyenge kínai külkereskedelmi adatok gondoskodtak az eladói nyomásról, pénteki kínai konjunktúra számok a várakozásokat hozták. Medvék domináltak a Hang Seng (23340,10) Index és Shanghai Composite (2193,78) számára is. Egyedül a Nikkei (14561,54) index emelkedett.
Az arany és ezüst jegyzések enyhén emelkedtek, az olajárak (WTI, Brent) veszítettek értékükbõl.