Ukrajnában tovább folynak a harcok. Moszkva nem hisz a könnyeknek, tovább támogatja a szeparatistákat. Az Unió és az Egyesült Államok végre komoly lépésekre szánták el magukat: ezek a szankciók nagyon fognak fájni az orosz gazdaságnak. Azon kívül, hogy letiltották sok Putyinhoz közel álló üzletember számláit, még a hitelfelvételt is megdrágították az orosz bankoknak. A Fitch Ratings is rúgott egyet az amúgy is gyenge orosz gazdaságba. Megerõsítette Oroszország „BBB” szintû államadós-besorolását – leminõsítésre utaló – negatív kilátással. Legfrissebb jelentésében a hitelminõsítõ megjegyzi azt is, hogy Oroszország arany- és devizatartaléka az év végére jelentõsen csökken. Az oroszok válaszul megtiltották a lengyel zöldség-gyümölcs importot.
A korábbi részvényesek számára kedvezõ ítélet született a hágai bíróságon a Jukosz-perben, aminek következtében Oroszországot 50 milliárd dollár kártérítés megfizetésére kötelezhetik – számolt be a Reuters. Az ítélet nem jogerõs.
A Közel Keleten tovább folyik az Izrael kontra Hamasz sakkparti, sajnos egyre több gyalog áldozattal. Úgy hírlik, a Hamasz észak-koreai fegyvereket használ a házilagosan barkácsolt rakétákon kívül.
Amerikában a hét elején úrrá lett az optimizmus. Nõtt a fogyasztói bizalmi index és a lakásárak is emelkedtek. Ez mindenképpen jó hír, bár a piacokat ez nem befolyásolta. A várt 56 pont helyett 57,1 pontra, bõ 3 éves csúcsra ugrott júliusban az ISM intézet által közzétett feldolgozóipari beszerzési menedzser-index. A vártnál sokkal jobbak lettek az amerikai makro adatok, és ez lökést adott a részvénypiacnak is, bár hétvégére a hangulat nagyon elromlott köszönhetõen a FED intézkedéseitõl való félelemnek, az emelkedõ munkanélküliségnek, és az európai rossz hangulatnak.
Vörösre tapsolták tenyerüket a Twitter részvényesei a 2. negyedéves gyorsjelentésre, a részvények 30%-t emelkedtek. Rosszul teljesített a Herbalife. A részvények árfolyama a zárás utáni kereskedésben több mint 11 százalékot zuhant. Ismét brillírozott a Tesla. Gyorsjelentése megfelelt a várakozásoknak. Hétvégére papírjai emelkedésnek indultak. A Zillow nevû ingatlankeresõ óriás felvásárolja az amerikai lakáspiac másik kulcsszereplõjét, a Truliát, mintegy 3,5 milliárd dollárért – jelentették be ma a cégek. A Trulia részvényesei minden részvényért cserébe 0,44 darab Zillow részvényt kapnak, ezzel pedig az egyesült cég egyharmadát birtokolják majd. Az ügylet várhatóan a jövõ évben zárul le.
Európa még nem tért teljesen magához a válságból. Az eurózóna munkanélküliségi rátája jelenleg 11,5 százalékon áll, az elõzõ havi 11,6 százalékos értékkel szemben. Az unióban az euróövezet országaihoz képest valamivel kedvezõbb a helyzet: az EU egészét tekintve 10,2 százalékra csökkent az állástalanok száma az elõzõ havi 10,3 százalékos értékrõl. Brutális, a portugál bankszektorban soha nem látott veszteségrõl adott számot a Banco Espirito Santo (BES). A 3,58 milliárd eurós veszteség hírére 39,5 százalékot zuhant a bank amúgy is megtépázott részvényeinek árfolyama. A vezetõ nyugat-európai tõzsdék közül a DAX teljesít a leggyengébben (-0,8%), amiben egyedi vállalati sztorik játszanak szerepet: (1) az Adidas csalódást okozott a második negyedéves beszámolójában (az árfolyam 11%-ot zuhant), (2) a Lufthansát szintén büntetik a befektetõk annak hatására, hogy a vállalat második negyedéves beszámolója csalódást okozott. A nettó profit esett a sztrájkok, a negatív devizahatás és a túlkapacitások miatt (az árfolyam 7 százalékot esett már). (3) Az Infineon papírjait szintén a gyenge második negyedéves számai miatt vették célba a befektetõk (6 százalékot esett az árfolyam). Három év után ismét nyereséget produkált a Peugeot. Németországban az áruk és a szolgáltatások idén júliusban mindössze 0,8 százalékkal drágultak az egy évvel korábbi adathoz képest, az inflációs ráta nem volt ennyire alacsony 2010 februárja óta.
Több nemzetközileg is ismert bank – a Deutsche Bank, a HSBC és a Nova Scotia – ellen indítottak pert az Egyesült Államokban azt állítva, hogy megpróbálták manipulálni az ezüst árát.
Itthon zuhanásba kezdett a forint. Jelen írás megszületésekor az euró 312,99, a dollár 233,03, a svájci frank 257,24 forinton áll. A használt lakások ára 9,4 százalékkal csökkent idén január és március között az elõzõ év azonos idõszakához képest, derült ki a Központi Statisztikai hivatal adataiból. A magyar gazdaság innovációs képessége jelentõs mértékben elmarad az uniós átlagtól. Az ipari termelõi árak átlagosan 0,8 százalékkal emelkedtek az elõzõ hónaphoz képest – közölte a KSH.
A Moody’s megerõsítette, hogy továbbra is érvényben tartják a magyar bankszektorra vonatkozó negatív kilátásokat. Negatívról stabilra javította Magyarország szuverén adósosztályzati kilátását a kínai Dagong hitelminõsítõ. A Budapesti Értéktõzsde irányadó indexe, a BUX 17521,84 ponton zárta 2014 elsõ félévét, ez 5,61 százalékos esés az év eleje óta. A napi átlagos forgalom nem érte el a 8,7 milliárd forintot. Az arany 1294,80, a könnyû olaj 97,88 dolláron zárta a hetet.