Hírlevelek

30. heti gyorsjelentés – Az utolsó vágás

By 2015.07.25. No Comments

Matolcsy György jegybank elnök a héten bejelentette az utolsó kamatvágást. De mit is jelent a jegybanki alapkamat fogalma. Az EU a görög szélsõ balt 3 hét alatt állította csatasorba. Megis lett az eredménye némi euró milliárd formájában. Persze ártatlan lemondásokkal tarkítva. A forint erõsödik, talán az devizahitel forintosítás elõtti utolsó erõpróba…?

A jegybanki alapkamat egy az illetõ ország nemzeti bankja és kereskedelmi bankjai közti viszonyt fejez ki: a kereskedelmi bankok és a központi bank közötti rövid lejáratú betétek és/vagy hitelek kamatát határozza meg. A kereskedelmi bankoknak bizonyos összegeket mindig a központi banknál kell elhelyezniük (tartalékolási kötelezettség), illetve a központi bank nyújt számukra hitelt, ezen a kamaton keresztül az egész bank- és pénzügyi rendszerre tudnak hatni, ami a reálgazdaságra is befolyással bír.

Az alapkamattal egy ország jegybankja általában azt szabályozza, hogy a kereskedelmi bankok mekkora kamatot kapnak a jegybanknál elhelyezett betéteikre.

Ha az ország pénzügyi rendszerében sok pénz van, és az az anyagi javak és a szolgáltatások iránti kereslet növekedését ösztönzi, az árak emelkednek, nõ az infláció, pörög a gazdaság. Ellenkezõ esetben a gazdaság jó esetben stagnál, rossz esetben recesszió fenyeget.

Az alapkamat elsõsorban a rövid távú kamatokat határozza meg, hosszú távú kamatoknál kevésbé érvényesül hatása.

Az alapkamat az a kamat, amelyet a jegybank a kereskedelmi bankoknak fizet az MNB-nél önként elhelyezett kéthetes futamidejû betéteik után.

Kamatcsökkenés hatásai:

  1. Olcsóbban tudnak hitelhez jutni a bankok.
    2. A kereskedelmi bankok kedvezõbb kamattal tudnak hitelt nyújtani a lakosságnak.
    3. Csökkennek a megtakarítások.
    4. Több pénz lesz a gazdaságban.
    5. Gazdasági növekedés.
    6. Inflációnövekedés.
    7. Csökken a kereslet az állampapírok iránt.
    8. Gyengül a forint.
    9. Forint hitelnél ahol a jegybanki alapkamat a mérvadó csökkenni fog a törlesztõ részlet.

Kamatemelés hatásai:

  1. Drágábban jut hitelhez a kereskedelmi bank a jegybanktól.
    2. A kereskedelmi bankok drágábban tudnak hitelt nyújtani a lakosságnak.
    3. Nõ a megtakarítási hajlandóság.
    4. Kevesebb pénz lesz a gazdaságban.
    5. Gazdaság lassulása.
    6. Infláció csökken.
    7. Nõ a kereslet az állampapírok iránt.
    8. Erõsödik a forint.
    9. Forint hitelnél, ahol a jegybanki alapkamat a mérvadó emelkedni fog a törlesztõ részlet.

Itthon az utolsó kamatvágás volt a legjelentõsebb gazdaságpolitikai esemény. A jegybank monetáris tanácsa 15 bázispontos vágással 1,35%-ra vágta az alapkamatot.

Az Unió 935 millió eurót ad a közigazgatás és a közszolgáltatás átszervezésére, korszerûsítésére. A BUX minimális, 0,3%-os erõsödéssel zárta a hetet.  A MOL, a RICHTER és a MAGYAR TELEKOM minimálisan erõsödött, az OTP kisebb gyengüléssel zárta a hetet. A jövõ évre szóló prognózisok a gazdaság lassulását jósolják.

Európát a gyorsjelentések mozgatják, akár csak Amerikát. A DAX 1,7%-os mínusszal zárta a hetet. Jót jelentett a Vodafone, az AIR FRANCE – KLM, a DANONE, a PUMA, a SAP, 9%-kal esett a VOLKSWAGEN csoport értékesítése.

Amerikát is a gyorsjelentések mozgatják. Meglepetést okozott az APPLE prognózisa. A negatív elõrejelzés hatására 75%-ot esett az árfolyam. Ugyan csak esett a HARLEY DAVIDSON a gyenge értékesítési adatok és az erõs dollár miatt. Szenvedett a CATERPILLAR is, jócskán veszítve árfolyamából. Bíztató volt a GENERAL MOTORS, a BOEING, és a YAHOO jelentése, bár az utóbbi még mindig veszteséggel küzd. A VISA, az AMAZON és a MORGAN STANLEY erõs negyedévet tudhat maga mögött. Az IBM nem tudja utolérni magát, súlyos sebet ütöttek rajta a visszaesõ PC értékesítések és a konkurencia.

Szólj hozzá