Hírlevelek

20. heti gyorsjelentés

By 2014.05.18. No Comments

Helyzet van. Kelet-Ukrajna egyes régióiban népszavaztak. Az eredmények az orosz medve szájíze szerint alakultak. Mindenhol 90% százalék feletti voks arányt produkáltak az oroszbarátok, beleszámítva azt a 100.000 elõre kitöltött szavazólapot is, amit a szemfüles ukránok elkoboztak. Az orosz hadsereg – Putyin állításával ellentétben – az ukrán határon áll. Úgy megy, mintha jönne.

Nem vak ez, bátor!

Moszkva nyakig ül a kakaóban. Alekszej Uljukajev gazdasági miniszter technikai recessziót emleget. Több tízmilliárd dolláros tõkekivonás történt, és az alapvetõen nyersanyag alapú orosz gazdaság ezt nehezen viseli. Putyin a gázfegyver bevetésével fenyegetõzik, egyelõre hatástalanul. Én kérek elnézést! Még egy ilyen negyedév, és Oroszország elsüllyed a technikai recesszióba.

Európában, hogy stílszerûek maradjunk, a defláció elleni harc lett a sláger téma. Fel van adva a lecke az EKB-nak és a nemzeti bankoknak egyaránt. Legfõbb partnerünk vegyesen teljesít. Németországban szörnyû ZEW index látott napvilágot. Az Európai Unióban (EU) 0,2 százalékkal, az eurózónában 0,3 százalékkal nõtt az ipari termelés februárról márciusra közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán. Éves alapon, azaz 2014 márciusát 2013 márciusával összehasonlítva a 28 tagállamból álló EU-ban 0,5 százalékkal nõtt, a 18 tagállamból álló euró zónában 0,1 százalékkal csökkent az ipari termelés. Az euró övezetben 0,2%, az unió egészében 0,3% volt a 2014 elsõ negyedéves GDP növekedés. Gyönyörû gyorsjelentést adott ki a Thyssen: felülteljesítve az elemzõk várakozásait. A befektetésre ajánlott sávba emelte Románia államadós-osztályzatát a Standard & Poor’s. A sógorok is tapsikoltak örömükben. Kiváló gyorsjelentést adott ki a Bank Austria: 340 millió euró volt a nettó nyereség.

Tesla autói jól fogynak, a bevételei az egekben, és még a jövõje is biztató. Úgy hallani, Mr. Musk Indiában járt, nyilván nem nyaralni. Gyönyörûen teljesített az elsõ negyedévben a Cisco, ennek örömére árfolyama 7%-t erõsödött. Áprilisban 1,072 millió (évesített szám) új lakás építésébe kezdtek bele az Egyesült Államokban, ami 13,2 százalékos emelkedést jelent az egy évvel korábbi szinthez képest.

Itthon nagy a csend BÉT-en. Elenyészõ a forgalom, a befektetõk kivárnak. Az OTP nem tudta áttörni a 4500-s ellenállást: halkan, csendben lefordult. Bajban vannak a kisebb könyvkiadók, komoly likviditási problémákkal küzdenek az ALEXANDRA mohósága miatt. Az INA 6,5 milliárd dolláros veszteséget szenvedett el a MOL szerzõdésszegése okán. 2014 márciusában a mezõgazdasági termelõi árak 10,2 százalékkal csökkentek az elõzõ év azonos idõszakához viszonyítva. Rossz hír a rezsi fizetõknek és a közmunkára váróknak: nem lesz több rezsicsökkentés, nem marad pénz közmunkára, késõbb lehet csak kisebb adó – ezt olvassa ki a Policy Agenda elemzése a konvergencia programból. Kiváló lett az elsõ negyedévi GDP, ennek hírére a forint erõsödésnek indult, de azért még ne örüljünk elõre. Az idén átlagosan 307 forintos euró árfolyammal számol a kormány – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. A külföldi befektetõk forint állampapír-állománya ismét 4900 milliárd forint fölé emelkedett az Államadósság Kezelõ Központ (ÁKK) adatai szerint.

Szólj hozzá