Hírlevelek

2. heti gyorsjelentés – Beragadt a rajtnál a piac

By 2016.01.13. október 7th, 2016 No Comments

Kezdjük az évet egy jó hírrel. A költségvetési hiány a tervezett alatt valósult meg, ami azt jelenti, hogy 2% körüli szám várható a végleges elszámolásnál. Az államadósság is kedvezõen alakult, 76% alá csökkent. A kormány csökkenteni kívánja 2018-ig 100-200 ezerrel a közalkalmazottak számát. A BUX tavaly több mint 40%-t erõsödött.

Magyarország

Novemberben is szép többlet halmozódott fel a külkereskedelmi mérlegben, aminek hatására az év elsõ 11 hónapjának aktívuma 7,4 milliárd eurót tett ki. Decemberben 50 pont alá süllyedt a magyar feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index értéke. Az Audi Hungária gyõri gyárában rekord évre számítanak, sõt tovább fejleszt a cég, és a munkavállalók számát sem tervezi csökkenteni. 130 új országban, köztük Magyarországon is elindította a szolgáltatását a Netflix. Novemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene 4,4%-kal nõtt az elõzõ év azonos idõszakához képest. Ez az utóbbi 15 hónap legalacsonyabb növekedési ütemének számít. A Richter árfolyama megközelítette az 5.500-as szintet. Több mint duplájára emeli gyártókapacitását 2020-ra a 2013-ban megkezdett, 71,5 milliárd forintos bõvítésével a gumiabroncsokat elõállító japán Bridgestone Tatabánya Termelõ Kft.

Európa

A Deutsche Bank borítékolta azt a tervét, mely szerint IPO keretében eladja a Postbankot. Az orosz BMI-mutató azonban 48,7-re zuhant decemberben a novemberi 50,1-rõl, vagyis immár az orosz feldolgozóipar kibocsátásának visszaesésére utal. Egyre nagyobb az esés az európai piacokon, a francia, a német és az angol tõzsdeindex is közel egy százalékos mínuszban áll. Amellett, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium büntetõjogi vizsgálatot folytat a Volkswagennel szemben, tegnap polgári úton is beperelte a német autógyártót. Amennyiben bûnösnek találják a német céget, úgy a Volkswagen több milliárd dolláros bírságra számíthat. A befektetõk nem örülnek a hírnek, a részvények árfolyama több mint 6 százalékkal zuhant. A korábbi bejelentésének megfelelõen fokozatosan növeli az EKB az eurozóna bankjainak tõkekövetelményeit 50 bázisponttal 2015-rõl 2016-ra. A várakozásoknál gyengébb inflációs adat érkezett Németországból: decemberben az euróövezeti országok áraival harmonizált inflációs mutató mindössze 0,2 százalékos emelkedést jelzett éves szinten. Az európai részvénypiacok növekvõ volatilitása ellenére is erõs lehet az idei év az elsõdleges részvénykibocsátásoknál. A Panda New Energy Co Ltd. 150 ezer elektromos hajtású, kívülrõl Saab 9-3-nak tûnõ autót rendelt a svéd NEVS-tõl. Az orosz piac elhagyása ellenére is növelte forgalmát és négy éve a legtöbb autót értékesítette, valamint a legnagyobb piaci részesedésre tett szert Európában az Opel 2015-ben. Elektromos és hibrid modellek sorával csábítaná vissza a csalódott vevõket a Volkswagen. A Mercedes eladásai 2015-ben 13,4 százalékkal 1,87 millió darabra emelkedtek, miközben az Audi értékesítése 3,6 százalékkal 1,80 millió darabra nõtt, vagyis tavaly ismét a Mercedes adott el több személyautót. A VW bejelentette, hogy az Egyesült Államokban a vásárlói kártérítések értelmében körülbelül 115 ezer jármûvet vásárolnak vissza. Csalódottak a német autógyártók. A Daimler kivételével a többi gyártó tengerentúli eladásai csökkentek.

Amerika

Várakozások szerint mintegy 30%-kal csökkentheti legújabb iPhone 6-osának gyártását az Apple az elsõ negyedévben eredeti tervéhez képest.Eséssel zárták az Apple részvényei a tavalyi évet, amire hét éve nem volt példa. A befektetõk az iPhone-értékesítések alakulása és ezzel párhuzamosan a növekedés lassulása miatt aggódnak. Az elemzõi prognózisok alapján a december 26-tal zárult negyedévben már csak 4%-kal növekedhetett év/év alapon a társaság bevétele. A Twitter feladja a posztokra vonatkozó 140 karakteres limitet. Amellett, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium büntetõjogi vizsgálatot folytat a Volkswagennel szemben, tegnap polgári úton is beperelte a német autógyártót. A rossz befektetõi hangulat közepette valóságos mélyrepülést szenvednek el a kereskedésben a Netflix részvényei, több mint 7%-ot estek a papírok. Második hónapja zsugorodik az amerikai feldolgozóipari index. A várt 49 pont helyett 48,2 pontot mértek. Eladói nyomás alá kerültek a Tesla részvényei. Az üzemanyag tartalékok 10,6 millió hordóval nõttek a január elsejével záruló héten, miközben az elemzõk mindössze 2,3 millió hordós bõvülést vártak. Újabb nagy leépítésre készül a Yahoo a reorganizációs intézkedések nevében, ezúttal legalább a dolgozói 10 százalékát bocsátaná el. Jó évet zárt az amerikai autóipar. A tegnap megjelent eladási adatok alapján 2015-ben az új autók száma 17,5 millió darabbal bõvült. A várt 200 ezer helyett 292 ezer új munkahelyet teremtettek decemberben az Egyesült Államokban a mezõgazdaságon kívül. Az Európai Unió illetékes szabályozó testülete pénteken jelentette, hogy feltételek nélkül elfogadta az amerikai FedEx-nek a holland TNT Expressre tett áprilisi felvásárlási ajánlatát. Közel 50 milliárd dollárt veszített értékébõl az év elsõ hetén az Apple. Egy százalékos mínuszban zártak a vezetõ amerikai részvényindexek, az év elsõ hetén a Dow és az S&P 6, a Nasdaq 7 százalékot esett.

Ázsia

Jól felforgatta a világ tõzsdéit Kína. A kínai gazdaság lassulása és a jüan leértékelése komoly eséseket idézett elõ, hiába avatkozott be a nemzeti bank. Most már csak az a kérdés, hogy az eddigi gyõzelmi jelentések nem kozmetikázottak voltak e? Több, mint gyanú, hogy a fele sem igaz. Erre enged utalni a hatalmas 221 milliárd dollárnyi tõkekivonás, és a jegybanki tartalék 121 milliárd dollárnyi megcsapolása. A héten kétszer is be kellett idõ elõtt zárni a kínai tõzsdét. Szaud-Arábia és Irán összeakasztotta a bajszát olyannyira, hogy még a diplomáciai kapcsolatokat is megszakították. Szigorítja a részvényeladásokat a kínai tõzsdefelügyelet, a nagybefektetõk a következõ 3 hónapban nem értékesíthetnek 1 százaléknál nagyobb tulajdonrészt a kínai tõzsdének forgó vállalatokban.

Az ipari fémek piacán a nikkel, a cink és az alumínium erõsödött, az arany, ha éppen kicsit is, visszatért az 1.100 dolláros szint alá, a Brent 33,67 dolláron zárta a hetet.

Szólj hozzá