Öten voltunk a Bandzsa Elefántban. Tibi bácsi, Lojzi, én, és két brókernek látszó egyén. Csendben kortyolgattuk a Pusztamérgesi Böffentõt, a két alak pedig véget nem érõ dialógot folytatott. Az egyik hórihorgas kopaszodó ötvenes, a másik piknikus alkatú, negyvenes évei elején járó, vörös képû családapa hasonmás. Nem lehetett nem odafigyelni rájuk. Hangosak voltak, idegesek, és mondanivalójuknak élénk gesztikulálással adtak nyomatékot. A vörös képû vitte a szót.
– Mi van ebben az országban? Itt mindenki megõrült? Elõbb a BudaCash, aztán a Hungária, majd a Questor, az OTP privátbankáráról és a Kun-Mediátorról már ne is beszéljünk? Ha jól számolok, több mint 300 milliárdot síboltak el. Hol volt az MNB, a PSZÁF, az ÁSZ, hol voltak a reálisan gondolkodó emberek? Honnan vették, hogy válság idején, ilyen pénzügyi környezetben ekkora kamatokat le lehet szakítani tõkegaranciával és 100% biztonság mellett???? Mindenkit megbolondított a kapzsiság faktor? és ki fogja mindezt megfizetni? Mi! Mindig csak mi! Vannak, akik a forint árfolyamnyereségét számolgatják, alapítványokat gründolnak, tolják bele a milliárdokat, egyik ingatlant a másik után vásárolják ahelyett, hogy abból a pénzbõl segítenék a károsultakat.
Ráadásul ezek a cégek évtizedek óta mûködtek tódította a hórihorgas. Tán százezres is megvan a károsultak száma. Nem csak a szomszéd Mári néni tartotta ezeknél a pénzt, hanem államigazgatási szervek, önkormányzatok, alapítványok is. 2011 óta tudják, hogy valami nem stimmel a Questornál. Senki nem tesz semmit, sõt Tarsoly kitüntetést kapott, aztán mikor kitört a botrány, kapott jó pár nap laufot, mert az ügyészség szerint nem álltak rendelkezésre megfelelõ bizonyítékok az elõzetes elrendeléséhez. A karcagi Marcsika hogyan tudott évtizedeken keresztül betéteket gyûjteni? Nyilván közismert személyiség volt Karcagon, találkoztak vele piacon, templomban, jókat beszélgettek, és közben meg lettek fûzve, hogy nála fialtassák a pénzüket. Hiszen már az anyja is milyen jó ember volt. Csak éppen még azt sem tudják mennyi az a pénz, amit elsikított. Ezt is nekünk kell majd megfizetni. Veszélyes precedens ez! A becsapottakat bármennyire is segítséget nyújtottak naivitásukkal -, nem lehet teljesen pácban hagyni, de az sem lehet, hogy mindig a tisztességesen mûködõ szolgáltatók fizessék meg mások gazemberségének árát, mert õk meg áthárítják ügyfeleikre a terheket, vagy azok egy részét. Talán az ellenõrzésen kellene változtatni, ha már az emberi természeten nem lehet. Mindig lesz, akiben túlteng a kapzsiság faktor!
Ez volt az a pillanat, amikor közbeszólt Tibi bácsi.
Uraim, tudnak valami újságot a BudaCash és Questor kártalanításról? kérdezte.
Semmi újat válaszolt a hórihorgas. Talán csak annyit, hogy a befizetésre kötelezett brókercégek igen csak szívják a fogukat, és szinte holtbiztos, hogy a balhé pénzügyi részét, akárcsak a bankadó esetében, ügyfeleik fogják megfizetni. A csaló cégek vagyona talán egy jobb érettségi bankettre elegendõ, abból ugyan nem lesz kártalanítás.
Tibi bácsi megcsóválta a fejét és belekezdett heti mondandójába.
Lojzikám, ne add fel a csüggedést! mondta Lojzi felé fordulva, aki most leginkább egy olyan férfiúra hasonlított, akinek tizenkét gyerek után kell tartásdíjat fizetnie.
Kapaszkodj a BUXba mondta. Nézd milyen szépen meglódult! Idén már több mint 31%-ot erõsödött. Az OTP is elég jól ment idén. Itt van az amerikai gyorsjelentési szezon is. A bankpapírok meglepõen jól mennek eddig. A WELS FARGO, a Goldman Sachs és a CITIGROUP is rendesen menetel. Európai bankok papírjaira most még nem tennék, meg kell várni míg beérik az EKB kötvényvásárlási program. Devizákkal is érdemes lehet kicsit játszadozni. Fõleg a dollárban van még jelentõs potenciál. Lassan az olajár is magához tér. Én odafigyelnék még a lakásépítési adatokra is. Ha jól alakulnak, bevennék a portfólióba jelzáloghitelezõket is. Még csak most jön elõ a farbával jó néhány nagyágyú, mint az APPLE, a FACEBOOK, az ALIBABA. Szerintem ezeknél is lesz mit keresni.
Uraim, meghívhatom önöket egy italra?