Izabellával szombaton délután a VI. kerületi Zsivágó kávéházban találkoztam. Mivel korábban érkeztem a helyszínre, még ügyfelem érkezése előtt ittam egy helyi specialitást, egy orosz kávét, majd átolvastam a Reuters aznapi cikkét, amelyben tájékoztatnak mindenkit, hogy Donald Trump beleegyezését adta az egészségügyi törvénytervezet visszavonásához. Paul Ryan republikánus képviselő, az Egyesült Államok Képviselőházának 54. elnöke kijelentette, hogy „A kormányzás fájdalommal jár és ma a fájdalom napja van”. A republikánus politikus kifejtette, hogy közel álltak a törvénytervezet megszavazásához, de végül mégsem, mert nem sikerült egyetértésre jutni a republikánus törvényhozók között. Jelenleg a republikánusok között, már az új (augusztusi) adótervezet módosítása a pletykatéma és a legfőbb csapásirány. Szeretnék az új törvénytervezetet még a kongresszusi szünet előtt, vagyis július végén elfogadtatni.
Izabella megérkezésekor, rögtön a bárpulthoz ment egy mandulalikőrös kávéért és egy ananászléért, mert utólag elmondta, hogy az utazás miatt szomjas volt. Bevezetésképp elmesélte, hogy délelőtt Noszvajon két ügyfele volt, akiknek komplett műkörömépítést kellett elkészítenie. Külön kérte tőlem, hogy a külföldi gazdasági híreken felül mondjak egy pár szót az e-heti magyar gazdasági eseményekről is.
Tájékoztattam arról, hogy még a hét eleje emelkedést hozott a piacon, viszont a hétvégére a tengerentúli indexek visszafogottabb és alacsonyabb teljesítményt nyújtottak. A hét közepén torpant meg a dollár gyengülése és megérkezett a fordulat. Három napon keresztül kezdte erősödéssel a dollár, az euróval szemben péntekre 1,08-as aránnyal zárt a dollár árfolyama.
A héten megjelent amerikai gazdasági számok nem jelentenek túl nagy változást, az ingatlanpiaci statisztikák a fellendülés folytatódására utalnak az ingatlanszektorban és a heti új munkanélküliek száma is erős foglalkoztatási helyzetre utal. Még akkor is, ha sokan fordultak munkanélküli segély folyósításáért. A héten az egészségügyi tervezet kivárása és egyéb tényezők (pl.: londoni robbantás) miatt megtorpant a főbb fejlett részvénypiaci indexek többségének emelkedése, sőt, a Dow Jones index egy erősebb visszaesésnek volt kitéve. A hétvégére a múlt héthez képest majdnem 330 pontos esést szenvedett el, így 20597 ponton zárt. Az MSCI globális részvényindexe a nemrégen elért történelmi csúcsok közelében állt meg, majd kisebb esés után a pénteki záráskor picit felfele korrigált, így 46,51 eurón megállt.
A héten megjelent a világ vezető sportszergyártó cégének, a Nike-nak a negyedéves gyorsjelentése. A Nike növelte eladásait, de a számokból kiderült, hogy ezek elmaradtak az elvárásoktól és a versenytársaktól. A rossz árbevételi hírek megjelenése csaknem 4%-os esést okozott a cégnek, mégis 1,79% plusszal zárt a hetet.
A héten az Apple bemutatta az egyik legnépszerűbb iPad új verzióját, a valaha volt legalacsonyabb áron. Illetve bemutatkozott az a piros iPhone7-es, aminek értékesítésével az AIDS elleni harcot fogják támogatni. A FedEX 22-én adta ki jelentését, amiben a vártnál kedvezőtlenebb adatok szerepeltek, így a cég részvénye 2,5%-ot esett is. Pénteken 188,2 dolláron zárta a 14. hetet az amerikai szállítással és logisztikával foglalkozó cég.
A hétvégére az egyik bankpapír esett a legnagyobbat, a Goldman Sachs 1,5%-os, míg Donald Trump kedvenc repülőgépgyártója a Boeing 0,81%-os mínusszal zárt. Viszont 10 százalékot drágult piaczárás után a Micron Technology, mivel erős negyedéves gyorsjelentésen van túl a cég.
Mielőtt a beszélgetést folytattuk volna, megkóstoltuk a pincér által ajánlott répatortát, mert a cukorszintünk gyorssegélyre szorult. De mivel a répatorta nem volt elég hatékony, így egy finom mézes-diós marlenkával folytattam a sort.
Európában a német, francia, angol, de a spanyol és az olasz tőzsde is 1% körüli pluszban zárta a csütörtöki napot. Még a péntekre is ráragadt ez az euforikus hangulat, hiszen a DAX vezető 30 részvénye 12.078 ponton, 0,50% pluszban, míg a magyar BUX index 0,1% mínusszal zárt. A várakozásokat meghaladó mértékben javult az eurózóna beszerzési menedzser indexe, 56,7 pontra a várt 55,3-hoz képest. A devizapiacon a szerdai terrortámadás ellenére a font erőt tudott mutatni, hiszen az euróval és a dollárral szemben is erősödni tudott. A jen szintén erősödni tudott, a másik két vezető devizával szemben. A hétvégére az euróval szemben 0,32%-ot erősödött a brit valuta. A Raiffeisen Bank egyik meghatározó tulajdonosa, az Immigon a hét második felében 9,92 millió darab Raiffeisen részvényt értékesített, gyorsított könyvépítés keretében, intézményi befektetők részére. Magyarországon a Groupama csökkentette az OTP-beli részesedését, 8,26 millió részvényt adott el intézményi befektetőknek, 7800 forintos árfolyamon. A hét elején még emelkedett a Deutsche Bank részvénye, de a hétvégére megnyugodott és egy közepes 15,53 pontos árfolyammal végzett. A londoni FTSE100 index 0,05 százalékos erősödéssel, a párizsi CAC-40 mutató 0,07 százalékos plusszal fejezte be a napot.
Izabellát tájékoztattam arról, hogy a héten lezárult az MKB biztosító teljes felvásárlása, amely mostantól a Pannónia Biztosító névre hallgat, továbbá elmondtam neki, hogy az olaj (WTI) árfolyama a héten a nyersanyagpiaci árut megelőzve korrigált, valószínűleg stagnálva 48,01 dolláron megállt.
Izabella megtudott tőlem két hírt, hogy repo műveletben, 2008-óta először adott el államkötvényeket Japán illetve azt, hogy Oroszország jegybanki igazgatótanácsa a pénteki ülésén 25 bázisponttal 9,75 százalékra vitte le az alapkamatot az infláció mérséklődésére hivatkozva. Majd Izabella áttért a befektetése átbeszélésére és a várható hozamokra, költségekre.
Átbeszéltük ügyfelemmel a kockázattűrő képességét, így vegyes típusú értékpapírok mellett, mérsékelt és magas kockázatú befektetési alapokat vásárolt. Megvásárolta a Parvest Equity Russia orosz részvényalapot, a Bombardier kötvényét, illetve a Franklin India befektetési alapot.
A tárgyalást követően Izabella ment barátnőzni én meg siettem haza, mert a családdal moziba mentünk.