Számos gazdasági szektorban érezhetõ a gyengélkedés, amely nyilván negatív irányba befolyásolta a japán pénz- és tõkepiaci folyamatokat. A Japán Jegybank prognózisa szerint a vártnál alacsonyabb lesz idén a gazdasági növekedés, ezért lefelé korrigálták a számokat. Ennek ellenére rövidtávon nem várható újabb monetáris élénkítés, ami miatt pesszimistábbak a befektetõk. Talán egyedüli pozitívum, hogy a jegybank inflációs várakozásai középtávon érvényesülhetnek.

Technikai oldal

Mi történt? Korrekció szemtanúi lehettünk a vizsgált idõszakban, így az USD/JPY árfolyam lejjebb került. A kurzus április elején 104 fölötti magasságokból fordult a medvék eljövetelével, amelyet a tokiói Nikkei is megérzett. A korrekció 101,3-ig nyomta az árfolyamot, amikor újra a vevõk vették át az irányítást a japán jen piacán. Április végére a jegyzések 102,7 közelébe javultak, de május elején ismét az eladók voltak többségben. A korrekcióval sor kerülhet az 50 napos mozgóátlag vonalának visszatesztelésére.  A grafikonba épített technikai indikátorok ismét egymástól eltérõ jelzéseket produkáltak. Az MACD vonala és a szignálvonal nulla körüli metszése semleges szituációt jelent, de az RSI oszcillátor is semleges maradt. A Slow Stochastic túladott állapotot jelzett. A Bollinger szalagok összeszûkülése a vizsgált idõszak végén izgalmakat vetít elõre a közeljövõben.

Mi várható? A grafikonba integrált technikai indikátorok alapján nehéz pozícióba lépni. Ahogyan már megszokhattuk, az USD/JPY árfolyam az 50 és 200 napos mozgóátlag vonala fölött fejlõdött a vizsgált idõszakban, amely alapján a vevõk optimisták lehetnek. Ha a jegyzések átlépik 103,65-öt, majd 105-öt, akkor 110 a következõ szint. A bikák dominanciájában bizakodó befektetõk célárfolyama a 161,8%-os (114,98) Fibonacci szint elérése lehet. A bûvös 100-as támasz nemcsak technikailag, hanem lélektanilag is rendkívül fontos, ráadásul az 50 napos mozgóátlag vonala tovább erõsíti a szintet. Legfontosabb támaszvonalak: kiemelt fontosságú a 100%-os Fibonacci szint 100-nál, majd következhet a júniusi lokális mélypont 94-nél, ezután a 61,8%-os (90,89) Fibonacci szintet érdemes figyelemmel kísérni.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Számos gazdasági szektorban érezhetõ a gyengélkedés, amely nyilván negatív irányba befolyásolta a japán pénz- és tõkepiaci folyamatokat. A Japán Jegybank prognózisa szerint a vártnál alacsonyabb lesz idén a gazdasági növekedés, ezért lefelé korrigálták a számokat. Ennek ellenére rövidtávon nem várható újabb monetáris élénkítés, ami miatt pesszimistábbak a befektetõk. Talán egyedüli pozitívum, hogy a jegybank inflációs várakozásai középtávon érvényesülhetnek. Ugyanakkor a gazdasági kilátásokat tükrözõ Leading Index visszaesett és a japán gépipari rendelések is közel 10%-al zuhantak. Bizonyos, hogy a makrogazdaság veszített lendületébõl, ezt támasztja alá, hogy a fogyasztói bizalmi index és a szolgáltató szektor aktivitási indexe is csökkent. Az export várakozásokat alulmúló teljesítménye is kiábrándította a piaci szereplõket. Ráadásul a feldolgozóipari beszerzési menedzser index 50 pont alatti értéke már recessziót jelzett.


Részletek:

(04.01.) A Japán Jegybank arra számít, hogy felgyorsulhat az infláció. Az idei évben 1,5%-os, a jövõ években 1,7%-os inflációval számolnak. (04.07.) A Japán Jegybank devizatartaléka 1288,2 milliárd dollárról 1279,3 milliárd dollárra esett vissza. A japán gazdasági bizalmi mutató (Leading Index) 113,1 pontról 108,5 pontra esett vissza, a szakértõk növekedéssel számoltak. A Japán Jegybank nem változtatott a 0,1%-os kamatszinten. (04.08.) A Japán Jegybank közleménye szerint idén nem várható az eszközvásárlási program újabb növelés, a hírre erõsödni kezdett a japán jen. (04.10.) A japán gépipari rendelésállomány jelentõsen alulmúlta a várakozásokat, mivel +2,6%-os növekedés helyett majdnem 9%-ot zuhant februárban. Éves szinten így is 10,8%-al emelkedett a gépipari rendelések állománya, az elemzõk 17,6%-os éves megugrásra számítottak. (04.11.) A japán inflációs adatok a várakozásnak megfeleltek, az 1,7%-os pénzromlási ütem közelíti a 2%-os inflációs célt.  (04.16.) Az ipari termelés a vártnak megfelelõen 2,3%-al esett vissza Japánban. (04.17.) A japán háztartások fogyasztói bizalmi indexe 38,3 pontról 37,5 pontra süllyedt. (04.18.) A szolgáltató szektor aktivitási indexe 1%-al csökkent, az elemzõk szerény növekedésre számítottak. (04.21.) A japán export a várt 6,3% helyett 1,8%-al nõtt, az import ugyanakkor a várt szerinti 16,2% helyett 18,1%-al ugrott meg. Ennek megfelelõen jelentõs hiány keletkezett a külkereskedelmi mérlegben. (04.22.) A japán gazdasági-bizalmi index (Leading Index) 108,5 pontról 108,9 pontra emelkedett.  (04.28.) A japán kiskereskedelmi eladások a vártnak megfelelõen 11%-al nõttek éves alapon. (04.29.) A japán jegybank változatlanul hagyta eszközvásárlási keretösszegét, ami kiábrándította a befektetõket, ráadásul gyengébb adatokat publikáltak. Az ipari termelés márciusban a várt 7,2% helyett 7,0%-kal nõtt éves alapon, a feldolgozóipari beszerzési menedzser index áprilisban 53,9 pontról 49,4 pontra esett vissza. A japán jegybank szerint a várt 1,4% helyett csak 1,1% lesz várhatóan a gazdasági növekedés 2014-ben. 

Szólj hozzá