A vizsgált idõszakban a forint kereskedése a svájci frankkal szemben viszonylag eseménytelenül zajlott, továbbra is érdemes volt figyelni a belpolitikai bejelentéseket. A 2013-as megszorítások fenntarthatóvá tehetik a költségvetést, pozitív üzenet, hogy a kormány alacsonyabb növekedéssel számol jövõre. Úgy tûnik, hogy idén nem várható megállapodás az IMF-el, amelyet a „risk on” magatartást követõ piac egyelõre nem büntetett.

 

CHF/HUF

Októberben a CHF/HUF árfolyam 228 és 237 között, 0 és 38,2%-os Fibonacci vonalak között mozgott, az RSI indikátor a semleges zónában tartózkodott. A vizsgált idõszakban a forint kereskedése a svájci frankkal szemben viszonylag eseménytelenül zajlott, továbbra is érdemes volt figyelni a belpolitikai bejelentéseket. A 2013-as megszorítások fenntarthatóvá tehetik a költségvetést, pozitív üzenet, hogy a kormány alacsonyabb növekedéssel számol jövõre. Úgy tûnik, hogy idén nem várható megállapodás az IMF-el, amelyet a „risk on” magatartást követõ piac egyelõre nem büntetett.

Október 5-én Matolcsy miniszter bemutatta a kormány megszorító intézkedéseit, mely szerint 400 Mrd Ft-tal javítanák a költségvetés egyenlegét 2013-ban. Kiderült, hogy a kormány 2013-ra már csak 1,0%-os GDP emelkedést prognosztizál, amely sokkal inkább megfelel az elemzõi várakozásoknak. Ezt köszönhetõen 234 alá erõsödött a forint a svájci frankkal szemben. Október 8-én annak ellenére nem tudott erõsödni a forint, hogy kedvezõ szeptemberi államháztartási adatokat publikáltak. Pesszimistává vált a nemzetközi pénz- és tõkepiaci hangulat 9-én, mert a vártnál kedvezõbb adatokat publikáló ALCOA rontotta globális gazdasági elõrejelzését, de az CHF árfolyam így is 233 közelében tudott maradni. Ebben közrejátszhatott az is, hogy a vártnál és az elõzõ havinál is magasabb lett a külkereskedelmi forgalom többlete augusztusban. A forint ezek után is stabil tudott maradni, pedig Orbán Viktor euró szkeptikus véleményt fogalmazott meg, valamint Rogán Antal újra felvetette a jegybanki illeték bevezetésének lehetõségét.

Október 11-én Merkel és Orbán találkozójának sajtótájékoztatójára kedvezõen reagált a piac, így az árfolyamnak sikerült az 50 napos mozgóátlag alá kerülni. A 228 környékére erõsödõ forint hátterét jól mutatja, hogy 2011. nyári szintre csökkent a magyar CDS(csõdkockázati mutató) USD-ben jegyzett ára. Majd Október 17-én 230 közelében is járt az CHF/HUF árfolyama Matolcsy György újabb kiigazító csomagjának bejelentését követõen, és ismét a vevõk léptek aktivitásba. Október 18-án a rövid távú trendfordulót és egyben a medvék kimerülését elõre jelezte a jól ismert „doji” alakzat, amely esetén a nyitó és a záró ár közel esik egymáshoz, éppen ezért kicsi testû japán gyertyáról van szó.  Az RSI index értékei ezekben a napokban vételi jelzéshez közel, de a semleges zónában helyezkedtek el. A forint gyengülését tovább erõsítette a nemzetközi piacokat uraló pesszimista hangulat, mert számos gyorsjelentés száma elmaradt a várakozásoktól. Október 24-én felröppent a hír, hogy a kormány átvállalja az önkormányzatok adósságát. Bebizonyosodott 26-án, hogy 1956 önkormányzat 612,1 Mrd forintnyi adóssága állami adóssággá változik. A forint gyengülését tovább erõsítette a konfliktus a kormány és az IMF között. Az CHF/HUF árfolyam könnyen a 23,6%-os Fibo szint fölé került. Október 30-án 6,25%-ra csökkent az MNB irányadó rátája, de a forint szépen tartotta magát.

Az árfolyam a 200 napos mozgóátlag alatt tartózkodik, így hosszú távon továbbra is erõs forint prognosztizálható. Felfelé a 38,2%-os Fibonacci vonal jelenthet ellenállást 238 környékén, míg lefelé a 0%-os támasz foghatja meg az árfolyamot 227 közelében.

Szólj hozzá