Januárban enyhe korrekció indult az USD/JPY árfolyamban. A tavaly november-december hónapban formálódott emelkedõ trendcsatorna január elején megtört és a medvék vették át a vezetõ szerepet. Fontos még, hogy az árfolyam képes legyen stabilizálódni a 100-as érték felett. Ha az árfolyam átlépi 105-öt, akkor 110 a következõ szint. 

Technikai oldal

Mi történt? Januárban enyhe korrekció indult az USD/JPY árfolyamban. A tavaly november-december hónapban formálódott emelkedõ trendcsatorna január elején megtört és a medvék vették át a vezetõ szerepet. Jelentõs visszatesztrõl nem beszélhettünk, mivel a fontosabb támaszok érintetlenek maradtak és az árfolyam a mágikus 100-as érték fölött tartózkodott. Az 50 napos mozgóátlag sem sérült, a hosszú távú emelkedõ trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag vonala pedig szinte fényévnyi távolságra található.

Mi várható? Az emelkedõ trend rendkívül erõs, az USD/JPY kurzus az 50 és 200 napos mozgóátlag fölött helyezkedett el a vizsgált idõszak végén, vagyis ez alapján emelkedést prognosztizálhatunk. Fontos még, hogy az árfolyam képes legyen stabilizálódni a 100-as érték felett. Ha az árfolyam átlépi 105-öt, akkor 110 a következõ szint. A bikák dominanciájában bizakodók optimista célárfolyama a 161,8%-os (114,98) Fibonacci szint környékén lehet. Ugyanakkor a grafikonba integrált technikai indikátorok jelzése alapján inkább az eladás javasolt. A bûvös 100-as támasz nemcsak technikailag, hanem lélektanilag is rendkívül fontos, ráadásul az 50 napos mozgóátlag vonala tovább erõsíti a szintet. Így akár komoly fordulat is bekövetkezhet, ha ismét kétszámjegyû árfolyamot nézegetünk. Legfontosabb támaszvonalak: kiemelt fontosságú a 100%-os Fibonacci szint 100-nál, majd következhet a júniusi lokális mélypont 94-nél, ezután a 61,8%-os (90,89) Fibonacci szintet érdemes figyelemmel kísérni. Bár a trend fordulásáról a 200 napos mozgó elesése következtében beszélhetünk, de a 85-86-os kurzus még nagyon messze van. 

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Egyértelmûen negatív hangulat uralkodott a világ pénz- és tõkepiacain, amelynek hátterében elsõsorban a Fed újabb januári „tapering”-je állhat. Hiszen 75 milliárd dollárról 65 milliárdra süllyedt a Fed kötvényvásárlás havi keretösszege. A szinte végtelen nemzetközi pénzügyi likviditás kora véget érhet, amelyet most bõrükön érezhettek a spekulánsok.  Jelentõs tõkekivonás indult meg a kockázatosabbnak ítélt feltörekvõ piacok pénzügyi eszközeibõl. Nyilvánvaló, hogy a Fed lépéssorozata a szigorítással nem ér véget, mert a második lépés a kötvényvásárlási program kivezetése lehet. Ezek után pedig megindulhat a kamatemelés. Még ha a távolabbi jövõben, évek múlva is, de egyszer be kell következnie a laza monetáris politika változásának, amely beárazódik a pénzügyi eszközökbe és akár traumákat válthat ki a világ pénz- és tõkepiacain. Másrészt az amerikai gyorsjelentések nagyobb része szerepelt várakozások alatt, amely vészjósló lehet, hiszen az elmúlt negyedévekben tapasztalt busás vállalati profitok jelentõsen támogatták a pozitív hangulatot. Harmadrészt az amerikai makrók sem muzsikáltak teljesen egyértelmûen. Annak ellenére, hogy a negyedik negyedéves GDP felülteljesítette az elemzõi várakozásokat, jelentõsen visszaesett az ingatlanok iránti kereslet, csökkent a fogyasztói bizalom és hirtelen megugrott a heti új munkanélküli kérelmek száma. Negyedrészt aggasztotta a befektetõket a kínai gazdaság lassulása, hiszen idén alacsonyabb GDP növekedés várható. A szakértõk már régóta hitelválságról és ingatlan lufiról riogatnak Kínában. De tény, hogy a feldolgozóipari BMI a recessziót jelzõ 50 pont alá süllyedt, amely óvatosságra inthet. Ötödrészt pedig számos országban, mint Ukrajna, Törökország, Thaiföld lokális belpolitikai harcok, polgárháborúra emlékeztetõ megmozdulások történtek. Idõnként fellángolnak a kedélyek Egyiptomban és a tárgyalások ellenére még mindig nincsen megoldás Szíria ügyében. Ezek az aggodalmak felerõsíthették a fundamentálisan kevésbé stabil országok elleni bizalmatlanságot.

A japán jen további gyengülési hullámához kedvezõ nemzetközi hangulat és akár újabb monetáris vagy fiskális élénkítés szükséges. A japán jegybank januárban is helyben hagyta a kamatszintet és a monetáris feltételeket. Várakozások alatt teljesített az export és az import, és a háztartások költése. Továbbá visszaesett a japán kiskereskedelem. Ugyanakkor megindult az ipari termelés, konjunktúrát jelzett a feldolgozóipar és a munkanélküliségi ráta is csökkent. Alapvetõen vegyes számok jelentek meg januárban, amelyek nyilván nem egyértelmûen támogatták a pénz- és tõkepiacot.


Részletek:

(01.10.) A japán üzleti bizalmi mutató (Leading Index) 109,8-ról 110,8 pontra javult. (01.16.) A japán gyáripari rendelésállomány értéke jelentõsen, 9,3%-al ugrott meg, a szakértõk csak 1,2%-os növekedésre számítottak. A szolgáltatási szektor aktivitási indexe várt felett emelkedett. (01.17.) A japán háztartások fogyasztói bizalmi indexe 42,5 pontról 41,3 pontra esett vissza, a szakértõk növekedésre számítottak. (01.20.) A japán ipari termelés volumene a várt 0,1%-os növekedés helyett 0,1%-al visszaesett. (01.21.) A japán jegybank helyben hagyta a 0,1%-os kamatszintet. Az átfogó japán ipari aktivitási index 0,3%-ot növekedett.  (01.22.) A japán jegybank változatlanul hagyta a monetáris kondíciókat. (01.27.) A japán export 15,3%-al, az import 24,7%-al ugrott meg, de így is a várakozások alatti számok születtek. A külkereskedelmi mérleg egyenlege ennek megfelelõen alacsonyabb aktívumot hozott. (01.29.) Az elemzõk véleményének megfelelõen 75 milliárdról 65 milliárd dollárra csökkentette a Fed a kötvényvásárlás havi keretét. A Fed optimista képet festett az amerikai gazdaságról és a kilátásokról. (01.30.) A japán kiskereskedelem havi alapon történõ 1,1%-os visszaesése aggodalmakat okozott. Éves szinten 2,6%-ot mértek, amely jócskán a várt alatti eredményt jelentette. (01.31.) A japán feldolgozóipari BMI 56,6 pontra nõtt, amely így erõs konjunktúrát jelzett. A japán háztartások költése 0,7%-ot nõtt a várt 1,2% helyett. A japán inflációs ráta közel a vártnak megfelelõen alakult. A munkanélküliségi ráta 4%-ról 3,7%-ra süllyedt. Az ipari termelés 1,1%-al ugrott az elõzõ havi 0,1%-os csökkenés után. A megkezdett házépítések növekedés felülmúlta a várakozásokat. 

Szólj hozzá