Hó elején a Kínai Statisztikai Hivatal által közzétett feldolgozóipari számok elmaradtak a várakozásoktól, de így is a konjunktúrát jelentõ 50 pont felett teljesítettek. A HSBC szerint mért ugyanezen mutató viszont kétéves csúcsot produkált. A viszonylag kedvezõ kép alapján kicsit alábbhagytak az újabb kínai gazdaságélénkítéssel kapcsolatos várakozások, viszont megerõsíti a kormányzat eddigi belsõ keresletnövelõ intézkedéseinek helyességét. A tokiói Nikkei elérte 2008 õsz eleji árfolyamszintjét, miután kiderült, hogy a Bank of Japan elnöki korábban távozik, így az új vezetés még elõbb megindítja a monetáris gazdaságélénkítést.

Az új japán kormánnyal kapcsolatos pozitív várakozások hatottak februárban is, de az árfolyam a december eleje óta tartó emelkedõ trendcsatornából kilépett és egy oldalazó korrekciónak lehettünk szemtanúi. Az árfolyam meg sem közelítette a 161,8%-os Fibonacci támaszvonalat, és az 50 napos mozgóátlagot sem, így komolyabb visszatesztelésrõl nem beszélhettünk, inkább oldalazó tendenciáról volt szó, viszonylag alacsony volatilitás mellett.

usd/jpy február

Támogatta a pozitív hangulatot Ázsiában, hogy Kína külkereskedelmi többlete sokkal kedvezõbben alakult a várakozásoknál, míg az infláció alacsonyabb szintet ért el. Nem muzsikált szépen a japán gazdaság, mert a GDP növekedési üteme a várakozások szerinti 0,1% emelkedés helyett 0,1%-ot csökkent, de a Bank of Japan egyelõre nem helyezett további élénkítõ intézkedéseket kilátásba, így az USD/JPY kurzusa 0,93 alá süllyedt. Enyhe hangulatromlást okozott Ázsiában, hogy a kormányzat Kínában adminisztratív többletterhet helyez kilátásba az ingatlanárak mérséklése érdekében. A HSBC bank által publikált kínai beszerzési menedzser index elmaradt a várakozásoktól, de szépen emelkedni tudtak az ázsiai tõzsdék. Az USD/JPY árfolyama viszont jelentõs korrekciót hajtott végre, hiszen 94 fölötti magasságokból 91 alá is benézett. Február végén kiderült, hogy az Ázsiai Fejlesztési Bank vezetõje, Haruhiko Kuroda lesz várhatóan a Japán Jegybank elnöke, akitõl nagyon komoly monetáris élénkítést vár a piac. A várakozásoknál nagyobb deflációs adatról számoltak be Japánban, így még inkább megerõsödtek a monetáris élénkítéssel kapcsolatos várakozások.

Elõzõ elemzésemben írtam, hogy az RSI eladási jelzése figyelmeztetõ jel, hiszen túlságosan meredeken emelkedett az USD/JPY árfolyam, ezért egy természetes korrekció bármikor benne lehet. A december óta tartó emelkedés egyelõre nem tört meg, az árfolyam kis pihenõt tett, az USD/JPY jegyzése továbbra is a 200 és 50 napos mozgóátlag fölött konszolidálódott. Folytatódhat az emelkedõ trend kiteljesedése, a cél már a 261,8%-os Fibonacci technikai szint, amennyiben továbbra is kitart a kedvezõ hangulat és a jegybanki intervencióhoz fûzött várakozások tényleg megvalósulnak. Ebben az esetben a 161,8%-os (89) Fibonacci szint bizonyulhat a legkomolyabb támasznak, hiszen ez a szint található legközelebb az árfolyamhoz ebben a zónában.

Szólj hozzá