Augusztusi elemzésemben kiválóan prognosztizáltam a svájci frank erõsödését az amerikai dollárral szemben. Ennek oka, hogy július végétõl egy csökkenõ háromszög alakzat rajzolódott ki.

USD/CHF

 

Szeptemberben az USD/CHF árfolyam 0,95 és 0,92 között, 61,8 és 23,6%-os Fibonacci szintek között mozgott. Elõzõ elemzésemben kiválóan prognosztizáltam a svájci frank erõsödését az amerikai dollárral szemben. Július végétõl egy csökkenõ háromszög alakzat rajzolódott ki, melyet számos szakirodalomban ismert jellemzõ megerõsített. A vízszintes befogóját legalább négy, átfogóját legalább 5 pont alkotta, valamint az átfogó csökkenõ meredekséget mutatott. Következésképpen az alakzat megformálódásához kialakult egy csökkenõ trend, a tendencia határozott, intenzív, és kitûnõen jelezte a kitörés irányát jelezte. Ennek hátterében az a szabály áll, hogy a technikai elemzés egyik legalapvetõbb tétele, hogy egy támasz szint áttörése után egy támasz ellenállássá válik és fordítva.

Hatalmas lendületet adott a dollár gyengülésének, hogy szeptember elején felfelé korrigált az eurózóna BMI, kicsivel várt felett alakult a német gyáripari rendelés, remek munkaerõ-piaci számok láttak napvilágot. Szeptember 6-án az EKB bejelentette kötvényvásárlási programját, amely a rövid oldalra koncentrál, korlátlan és szigorú feltételekhez kötött lesz. A pozitív pénz- és tõkepiaci hangulatot fokozta, hogy a német alkotmánybíróság elfogadta az Európai Stabilitási Mechanizmus ratifikálását, így Németország 190 milliárd euróig vehet részt a mentõcsomagban. Szeptember 13-án a Fed Nyíltpiaci Bizottsága úgy döntött, elindítja harmadik mennyiségi ösztönzõ programját (QE3). Az USD/CHF jegyzés szeptember közepén elérte négy havi mélypontját, a 23,6%-os Fibonacci szint adott támaszt az árfolyamnak. Az RSI indikátor vételi jelzése szépen mutatta a trend megfordulását, így a vevõk vették át a vezetõ szerepet. A kockázati étvágycsökkenés és ezzel párhuzamosan a dollárerõsödés hátterében a bank- és fiskális unió körüli bizonytalanság áll, amely miatt csúszhat az Európai Stabilitási Mechanizmus életbe léptetése is. Az USD/CHF kereskedés  a 38,2%-os Fibonacci szint közelében zárult szeptember végén, amely további támaszt jelenthet az árfolyamnak.

A hosszú távú emelkedõ trend fennmaradása esetén az 50%-os Fibo szint és a 200 napos mozgóátlag adhatnak támaszt az árfolyamnak. Akár a hosszú távú trend visszatesztelésére is lehet számítani, így érdemes óvatosnak lenni a támasz és ellenállási szintek közelében.

Szólj hozzá