A szépen teljesítõ nemzetközi tõzsdeindexek is erõsítették az amerikai dollár gyengülését a svájci frankkal szemben. A kedvezõ amerikai negyedéves vállalati számok és az általában pozitív makroadatok is támogatták a rallyt. Ismét feléledtek a remények az euró zóna gazdaságának fellendülésérõl és úgy tûnik, hogy Kínában is komoly növekedés várható.
Hó közepéig egy korrekciót láthattunk az USD/CHF árfolyamban, amely ezzel visszatesztelte az 50 napos mozgóátlagot, de a kitörési kísérlet kudarcba fulladt. A 38,2%-os Fibonacci szint (0,94) közeléig emelkedett a kurzus, az ellenállási szint túl erõsnek bizonyult, az árfolyam visszafordult és ismét a medvék léptek aktivitásba. Mindeközben az RSI indikátor értékei a semleges zónában tartózkodtak, de hó végén már a vételi szinthez közeli adatokat közölt az oszcillátor. A vizsgált idõszak utolsó napjaiban már a tavalyi év májusi szintjén kereskedtek az USD/CHF devizapárral, amely egy pillanatra átvitte a 0%-os Fibonacci szintet. Izgalmas február következhet
Hó elején a kedvezõ hangulatot nem tudta elrontani, hogy a Moodys felhívta a figyelmet az USA adósság besorolásának esetleges leminõsítésére, amennyiben a politikai felek néhány hónap múlva nem tudnak ismét megállapodni. Várt fölött alakult a feldolgozóipari ISM index, viszont csökkent a feldolgozóipari BMI az eurózónában. A FED kamatdöntõ ülésének jegyzõkönyve a QE3 folytatásának leállítására tett utalásokat, amely átmenetileg elrontotta a hangulatot. Az EUR/USD árfolyama 1,318-ról 1,304-re zuhant, de aztán ismét a bikák irányítottak. A foglalkoztatottak számának bõvülése kedvezõen alakult, a heti új munkanélküli kérelemért fordulók száma pedig hozta a várakozásokat. Az amerikai munkaerõpiac lassú gyógyulásáról tettek tanúbizonyságot a munkaerõ piaci számok. A foglalkoztatás enyhe decemberi javulása mellett a munkanélküliség nem volt képes érdemben csökkenni. Tovább javította a hangulatot, hogy tízhónapos csúcsra növekedett a szolgáltató szektorok ISM bizalmi indexe. A havi adatokat nézve nem változott a gyáripari megrendelések állománya, pedig növekedésre számított a piac. Az ALCOA alumínumipari óriás várakozásokat felülmúló negyedéves számaival indult a gyorsjelentési szezon. A megemelkedett import következtében a novemberi külkereskedelmi hiány komolyan felülmúlta a várakozásokat az USA-ban, de a piac nem sokáig foglalkozott a hírrel. A makroadatok alapján egy egészséges növekedést mutatott az amerikai kiskereskedelem. Ugyanakkor a várakozásokra rácáfolva, januárban sem javult a New York állambeli feldolgozóipar helyzetét mérõ bizalmi index. Az Egyesült Államokban több mint egyéves mélypontot alakított ki a Michigan fogyasztói bizalmi index. Decemberben csökkent az amerikai használt lakások forgalma, bár a bázis igen magas volt, hiszen a novemberi adat 4 éves csúcspontnak számított. A nemzetközi pénz- és tõkepiac megnyugodott arra a hírre, hogy az amerikai képviselõház átmeneti jelleggel (három hónapra) felfüggesztette az adósságplafont. Az amerikai fogyasztói bizalom viszont jelentõsen esett, a Conference Board felmérése több mint kétéves mélypontnak felel meg. A FED kamatdöntõ ülése eseménytelenül telt, folytatódnak az érvényben lévõ monetáris lazítások, de újabb monetáris élénkítésrõl nem esett szó. Komolyan elbizonytalanította a befektetõket, hogy az amerikai gazdaság a negyedik negyedévben csökkent, pedig pozitív számokra számított a piac. Ugyanakkor a foglalkoztatási adatok felülmúlták a várakozásokat az USA-ban és rendkívül kedvezõ fogyasztói bizalmi indexek publikáltak az eurózónában. Az amerikai jövedelmek jelentõs emelkedése ellenére a fogyasztás bõvülése csekély mértékû volt decemberben. Ugyancsak rossz hír volt, hogy a chicagoi régió feldolgozóipara kedvezõ beszerzési menedzser adatokat publikált. Hó végén hozták nyilvánosságra, hogy nyolc havi csúcsra került az amerikai ISM index, ezzel jelentõsen javultak a feldolgozóipari kilátások.
Január végére az USD/CHF jegyzése az 50 napos mozgóátlag alatti zónában stabilizálódott. A tavaly július óta tartó csökkenõ trend tovább folytatódott, így a 200 napos mozgóátlag alapján a svájci frank erõsödésére lehet számítani. A fõbb támasz és ellenállási szintek nem változtak decemberhez képest. A medvék aktivitása során alulról a 0%-os Fibonacci adhat támaszt az USD/CHF jegyzésnek 0,9-nél. A vevõk dominanciája esetén felülrõl a 23,6%-os (0,92), majd 38,2%-os Fibo ellenállási átvitele lehetséges 0,94 környékén.