Megállíthatatlanul szakad a kereskedelmi áruházlánc árfolyama. Nézzük meg, hogy mitõl és hogy várható-e változás a közeljövõben! A Tesco árfolyamáról már az augusztusi elemzésben sem lehetett sok pozitívumot elmondani, fõleg hogy egy igen releváns szintet tört le az ármozgás, amellyel egyidejûleg kitört lefelé a hosszú távú szûkülõ mozgásából. Azóta igen közel került a várt a 150 penny körül húzódó szinthez, 170 alatt is járt már a jegyzés. A technikai jeleken túl a nagy mértékû zuhanás a sorozatos cég körüli negatív hírnek is köszönhetõ.

Az eredményvárakozások 20%-os csökkentése után az osztalék mértékét is mérsékelték, méghozzá 75%-kal. Az eredményvárakozások többszöri mérséklése miatt már vizsgálat indult a Tesco ellen, amelynek végeztével újabb lemondásokra lehet számítani a vezetõi körbõl. A beruházásokat is kénytelenek csökkenteni, ami a kiélezett piaci versenyben szintén fokozza a hátrányokat, így a csökkenõ piaci részesedés folytatódásával lehet számolni továbbra is. Az sem volt éppen szerencsés szituáció, hogy a gyenge eredmények dömpingjében érkezett meg a vezetõség új 50 millió dolláros magángépe, amely tovább fokozta a részvényesekben az unszimpátiát, habár a gépet már tavaly megrendelték. Az események hatására a Tesco harmadik legnagyobb tulajdonosa, maga Warren Buffett is megszólalt. Az omahai bölcs magához híven nem is az áruházlánc teljesítményét firtatta, hanem belátta, hogy  óriásit hibázott, amikor 2006-ban a Tesco-ba fektetett. Azt azért hozzá kell tenni, hogy tavaly a legnagyobb befektetései közül egyedül a Tesco termelt veszteséget ami a 14 másik nyereséges cég mellett nem nevezhetõ rossz teljesítménynek.

Technikai oldal

Mi történt? A legutóbbi elemzés óta, amikor letörte a kulcsszinteket a Tesco részvényárfolyama kizárólag esõ gyertyákat zárt havi idõsíkon, de hetesen sem találkozhatunk sok emelkedõvel. Idén már majdhogynem lefelezõdött a brit áruházlánc árfolyama, 45%-ot esett kilenc hónap alatt a jegyzés.

 

Mi várható? Az indikátorok is egyaránt lefelé mutatnak. Az RSI és a Stochastic belépett hetes és havi idõsíkon is egyaránt a túladott zónába, de még nem alakultak ki long szignálok. Az MACD hetes perióduson ilyen mélységekbe utoljára a 2008-as válság idején került, sõt ezúttal még a hat évvel korábbi értékeket is sikerült meghaladni. Fordulásra technikailag egyelõre a 150-160 pennys támaszzóna elérése adhat okot, amelyet néhány penny híján sikerült is elérni. Kialakulhat így egy korrekció, fõleg ha indikátorok is átfordulnak long irányba a Tesco charton. A támaszzóna letörése esetén további hatalmas tér nyílhat meg az esés elõtt, technikailag egy további felezés sem lenne elképzelhetetlen, de rövidtávon erre nem látok sok esélyt, sokan kiszórták már a részvényeiket. Az, hogy mennyire ábrándultak ki a Tesco-ból a befektetõk a várható korrekció utáni hullám iránya és intenzitása döntheti el. 

Szólj hozzá