A hetedik héten több tényezõ is támogatta a rallyt, amely során a dollár 1,37 közelébe tudott gyengülni az euróval szemben. Közben a részvénypiacok fontos szintek fölé tudtak kerülni és a korrekció után minden készen állhat a pozitív folytatásra. Egyrészt az amerikai fiskális politika került pozitív fókuszba, amikor a képviselõház megszavazta az adósságplafon feltételek nélküli megemelését. Így 2015. március 15-ig biztosították az amerikai adósság finanszírozását. Másrészt a monetáris politika esetleges változásai miatt az egész világ Janet Yellenre figyelt, mivel az amerikai jegybank szerepét betöltõ Fed elnöknõje elõször beszélt az amerikai képviselõházban.
Technikai oldal
Mi történt? A történelmi csúcsok döntögetése megállt ugyan, de újra a bikák irányítottak. A januári korrekcióban kifulladtak a medvék. A kurzus folytatta útját a sok éve tartó, hosszú távú emelkedõ trendben és ugyancsak éve óta tartó trendcsatornában. Igen vonzó, hogy a lélektanilag fontos 1800 pont fölött zárt az S&P 500. A jegyzések decemberben az emelkedõ trendcsatorna pirossal behúzott ellenállási vonala közelében helyezkedtek el, a felsõ Bollinger szalag mentén mozogtak. De tulajdonképpen 2011 júliusa óta az említett kékkel jelölt emelkedõ trendvonal alatt mozgott az árfolyam. Az év elsõ hónapjának utolsó két hetében váltak izgalmassá az események. Az árfolyam lefelé vette az irányt, a trendcsatorna pirossal behúzott támaszvonala és a középsõ Bollinger szalag került visszatesztelésre. A grafikonba épített technikai indikátorok (Slow Stochastic, MACD, RSI) nem adtak egymást erõsítõ jelzéseket.
Mi várható? Az 50 és 200 napos mozgóátlag fölött elhelyezkedõ árfolyam alapján optimisták lehetünk. Az emelkedõ trend erõs és évek óta tartó folyamat. A vevõk dominanciája folytatódhat, és az eddigi januári csúcs után akár 2000 dolláros célt tûzhet ki a befektetõ. A Fibonacci eszköz alapján akár 2100 pont fölötti érték is benne lehet hosszabb távon, hiszen a 100%-os (1576,09) Fibonacci szint fölött megnyílt a tér a 161,8%-os (2134,27) Fibo irányába. Figyelmeztetõ jel lehet, ha az árfolyam lefelé irányban kilép a tavaly november óta tartó emelkedõ trendcsatornából, amelyet a korrekció során megkísérelhet a kurzus. A hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag vonala 1350 és 1400 pont között húzódik, ezért óriási tér lehet a csökkenésre, ha eljönnek az eladók. Az MACD technikai indikátor alapján inkább az eladási szituációkat érdemes keresni. A grafikonon szépen látszik, hogy a jegyzések jelentõsen eltávolodtak az 50 és 200 napos mozgóátlagoktól, amely alátámasztja a túlvett szituációt. Pesszimista forgatókönyv esetén a következõ támaszvonalakat érdemes figyelemmel kísérni: 1800 és 1700 pont, utána 1650 dollár, majd 100%-os (1576,09) Fibonacci szint visszatesztelése lehetséges.
Fundamentális oldal
Összefoglalás:
Januárban 75 milliárd dollárról 65 milliárdra süllyedt a Fed kötvényvásárlás havi keretösszege. A szigorodó amerikai monetáris politika és ezáltal alacsonyabb likviditási helyzet miatt elbizonytalanodtak a befektetõk. Február elsõ hetében a kedvezõtlen munkaerõpiaci adatok visszahozták a vevõket a piacra, mivel a spekulánsok várakozásai alapján a rosszabb foglalkoztatási helyzettel párhuzamosan a Fed szigora enyhülhet. Ennek megfelelõen az EUR/USD árfolyam felfelé pattant 1,35-rõl és a részvényindexek is felfelé indultak.
A hetedik héten több tényezõ is támogatta a rallyt, amely során a dollár 1,37 közelébe tudott gyengülni az euróval szemben. Közben a részvénypiacok fontos szintek fölé tudtak kerülni és a korrekció után minden készen állhat a pozitív folytatásra. Egyrészt az amerikai fiskális politika került pozitív fókuszba, amikor a képviselõház megszavazta az adósságplafon feltételek nélküli megemelését. Így 2015. március 15-ig biztosították az amerikai adósság finanszírozását. Másrészt a monetáris politika esetleges változásai miatt az egész világ Janet Yellenre figyelt, mivel az amerikai jegybank szerepét betöltõ Fed elnöknõje elõször beszélt az amerikai képviselõházban. Megnyugtatta a kedélyeket, hogy az elnöknõ Ben Bernanke politikájának folytatásáról beszélt. Harmadrészt pedig rendkívül fontos, hogy a kínai gazdaság növekedési üteme támogatni tudja a világgazdaságot. Ezért kitörõ örömmel fogadták a pénz- és tõkepiaci szereplõk a kirobbanóan teljesítõ kínai külkereskedelmi adatokat, az import és export tekintetében is.
Részletek:
(02.03.) A decemberi 57 pontról 51,3 pontra zuhant az amerikai feldolgozóipari ISM index. Az eurózóna feldolgozóipari ISM index viszont jelentõsen, 52,7 pontról 54 pontra erõsödött. (02.04.) Kevésbé esett vissza a gyáripari rendelésállomány (-1,5% lett -1,8%-os elemzõi konszenzus helyett) az Egyesült Államokban. (02.05.) Az amerikai ADP szerint 175 ezer új állás jött létre a magánszférában, amely majdnem megfelel a 185 ezres várakozásnak. A szolgáltató szektor beszerzési menedzser indexe 53 pontról 54 pontra ugrott az USA-ban. Az eurózóna szolgáltató szektor beszerzési menedzser indexe enyhén nõtt 51,1-rõl 51,6 pontra. Decemberben 1%-al csökkent az eurózóna kiskereskedelme novemberhez képest, az elemzõk növekedést vártak. Az elemzõk szerint a hideg idõjárás játszhatott szerepet a zuhanásban. (02.06.) Az amerikai heti új munkanélküli kérelmek száma 348 ezerrõl 331 ezerre csökkent. Decemberben 0,5%-al visszaestek a gyáripari rendelések Németországban, de éves alapon így is 6%-os volt a bõvülés üteme. Az EKB nem változtatott a monetáris feltételeken. (02.07.) A német ipari termelés 0,6%-al visszaesett decemberben, az elemzõk növekedést vártak. Januárban az elemzõi várakozásnál (185 ezer) jóval kevesebb, 113 ezer új munkahely jött létre az USA-ban, miközben a munkanélküliségi ráta 6,7%-ról 6,6%-ra süllyedt. (12.11.) Az amerikai képviselõház megszavazta az adósságplafon feltételek nélküli megemelését, így 2015. március 15-ig biztosították az amerikai adósság finanszírozását. Janet Yellen, az amerikai jegybank szerepét betöltõ Fed elõször beszélt az amerikai képviselõházban, az elnöknõ Ben Bernanke politikájának folytatásáról beszélt. (12.12.) James Bullard, a St. Louis-i Fed vezetõje kedvezõen vélekedett az amerikai gazdaságról, amelyet kedvezõen fogadott a piac. (02.13.) Olasz belpolitikai válság is fenyegethet, mivel az olasz kormányfõ, Enrico Letta bejelentette, hogy következõ napon lemond. Az amerikai kiskereskedelmi forgalom a várt stagnálás helyett 0,4%-al visszaesett. Nõtt az amerikai heti új munkanélküli kérelmek száma. (02.14.) Az amerikai ipari termelés valószínûleg a hideg miatt enyhén csökkent januárban, míg az elemzõk emelkedést vártak. A Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe 81,2 ponton stagnált februárban. Az eurózóna (+0,3) és az Európai Unió (+0,4%) negyedik negyedéves növekedése is meghaladta a várakozásokat.