Az 51. héten az egész világ kiemelt figyelemmel várta a Fed bejelentését a monetáris politika lehetséges változásai miatt. Kevesebb szakértõ számított rá, mégis lépett az amerikai jegybank szerepét betöltõ Fed. A havi kötvényvásárlások keretösszegének csökkentése 85-rõl 75 milliárd dollárra rövidtávon nem járt jelentõs korrekcióval, sõt tovább repültek a részvénypiacok. Semmi kétség, javulnak az USA mutatói. Említésre méltó, hogy az új házépítések és beadott építési engedélyek száma egy millió fölé ugrott, a végleges harmadik negyedéves GDP számait felfelé módosították, a heti új munkanélküli kérelmek száma csökkent és szépen teljesítettek az egyes bizalmi indexek.

Technikai oldal

Mi történt? A december elején történt korrekció után újabb óriási lendületet vett a vezetõ amerikai index árfolyama. A korrekció rendkívül enyhe volt, hiszen nem érintett komolyabb támaszvonalakat. Így az árfolyam továbbra is jelentõs távolságban fejlõdött az 50 és 200 napos mozgóátlagoktól. Az intenzív szárnyalás során az S&P 500 index elhagyta az 1800 alatti zónát és a vételi hullám megérkezésével újabb történelmi csúcsra futott az árfolyam. A jegyzések természetesen a tavaly november óta tartó pirossal jelölt emelkedõ trendcsatornában mozogtak. Az RSI oszcillátor mellett a Slow Stochastic indikátor is túlvett állapotba került. Az MACD indikátor a közeljövõben adhat eladási jelzést.

Mi várható? A korábban megfogalmazott támasz- és ellenállási vonalak érvényesek maradtak. Az 50 és 200 napos mozgóátlag fölött elhelyezkedõ árfolyam alapján optimisták lehetünk, bár a technikai indikátorok alapján már inkább az eladási szituációkat érdemes keresni. A grafikonon szépen látszik, hogy a jegyzések jelentõsen eltávolodtak az 50 és 200 napos mozgóátlagoktól, amely alátámasztja a túlvett szituációt. Ugyanakkor az emelkedõ trend igen erõs és évek óta tartó folyamat. A vevõk dominanciája folytatódhat, és 1800 pont fölött újabb célokat tûzhet ki a befektetõ. Az új célárfolyam 1850 pont, majd 1900 dollár lehet. A Fibonacci eszköz alapján akár 2100 pont fölötti érték is benne lehet hosszabb távon, hiszen a 100%-os (1576,09) Fibonacci szint fölött megnyílt a tér a 161,8%-os (2134,27) Fibo irányába. Figyelmeztetõ jel lehet, ha az árfolyam lefelé irányban kilép a tavaly november óta tartó emelkedõ trendcsatornából, de ennek esélye sem volt a vizsgált idõszakban. Pesszimista forgatókönyv esetén a következõ támaszvonalakat érdemes figyelemmel kísérni: 1700 pont, utána 1650 dollár, majd 100%-os (1576,09) Fibonacci szint visszatesztelése lehetséges. A hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag vonala 1350 pont alatt húzódik, ezért óriási tér lehet a csökkenésre, ha eljönnek az eladók.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Az 51. héten az egész világ kiemelt figyelemmel várta a Fed bejelentését a monetáris politika lehetséges változásai miatt. Kevesebb szakértõ számított rá, mégis lépett az amerikai jegybank szerepét betöltõ Fed. A havi kötvényvásárlások keretösszegének csökkentése 85-rõl 75 milliárd dollárra rövidtávon nem járt jelentõs korrekcióval, sõt tovább repültek a részvénypiacok. Egyrészt a szigorítás az amerikai gazdaság javulására való tekintettel történt, amely nyilván kedvezõ hír, hiszen a jegybankárok szerint az Egyesült Államok gazdaságának már nincsen szüksége a korábbi óriási mértékû ösztönzésre. Másrészt a Fed kommunikációja alapján a gazdasági szereplõk számára rendkívül fontos alacsony kamatkörnyezet akár évekig fennmaradhat, így nem kell számítani gyors és radikális monetáris lépésekre. Ennek megfelelõen az EUR/USD árfolyamában bekövetkezõ enyhe csökkenés is elillant, mivel az 52. héten már éves csúcson kereskedtek a devizapárral. A kedvezõ adatok zöme pedig megerõsítette a Fed lépésének hátterét. Semmi kétség, javulnak az USA mutatói. Említésre méltó, hogy az új házépítések és beadott építési engedélyek száma egy millió fölé ugrott, a végleges harmadik negyedéves GDP számait felfelé módosították, a heti új munkanélküli kérelmek száma csökkent és szépen teljesítettek az egyes bizalmi indexek.


Részletek: (12.16.) A feldolgozóipari BMI nõtt, míg a szolgáltatószektor beszerzési menedzser indexe csökkent az eurózónában az elõzetes decemberi számok szerint. Mindkét mutató értéke a konjunktúrát jelentõ 50 pont fölött helyezkedett el. Novemberben az amerikai ipari termelés az elemzõi várakozásokat felülmúlva, 1,1%-al emelkedett. A decemberi Empire Manufacturing index jóval a várakozások alatt nõtt. (12.17.) A német Zew üzleti bizalmi index értéke decemberben több mint hét éves csúcsra emelkedett. A részletes inflációs adatok szerint is 0,9% volt a pénzromlás üteme az eurózónában. (12.18.) A német Ifo üzleti bizalmi index értéke várakozások fölött nõtt. A kedvezõ amerikai növekedési kilátások és javuló munkaerõ piaci környezet miatt a Fed csökkentette 85–rõl 75 milliárd dollárra a havi kötvényvásárlások volumenét, a kamatszint változatlanul maradt. Az új házépítések és a beadott építési engedélyek száma is 1 millió fölé ugrott az Egyesült Államokban. (12.19.) A heti új munkanélküli kérelmek száma jelentõsen megugrott. A novemberi használt lakások forgalma és a decemberi Philadelphia régió feldolgozóipari indexe várakozások alatti számokat hozott. A gazdasági kilátások miatt fontos Leading index értéke viszont szépen emelkedett. (12.20.)Az Egyesült Államok végleges adatai alapján felfelé korrigálták a harmadik negyedéves GDP számait, 3,6%-ról 4,1%-ra. (12.23.) Az októberi 75,1 pontról decemberben 82,5 pontra emelkedett a Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe. Novemberben a személyes kiadások 0,5%-al, a személyes jövedelmek 0,2%-al emelkedtek. (12.24.) Az amerikai tartós cikkek rendelésállománya novemberben 1,2%-al nõtt, az elemzõk csak 0,6%-os bõvülésre számítottak. Az USA-ban 464 ezer lakást értékesítettek az év utolsó elõtti hónapjában, amely így felülmúlta a 445 ezer darabos elemzõi prognózist. (12.26.) A heti új munkanélküli kérelmek száma 338 ezer lett, amely enyhén alulteljesítette a 345 ezres elemzõi konszenzust. (12.30.) A folyamatban lévõ lakáseladások száma gyengén szerepelt novemberben és az elõzõ havi adatot is lefelé módosították. 

Szólj hozzá