Az orosz problémák kihatással vannak természetesen a legnagyobb orosztulajdonú bank, a Sberbank teljesítményére is. De lássuk miként tükrözõdik ez az ármozgásban! Nagy pofont kapott a napokban az orosz rubel és vele együtt az orosz tõzsde is. Az orosz deviza július óta egyre inkább gyorsuló ütemben értéktelenedik, már a 80 dolláros szintet is megközelítette egy rövid idõre. Ez elképesztõ mértékû gyengülésnek számít, két hónappal ezelõtt még 40 rubelt kellett adni egy dollárért és ez már ekkor is 23%-kos gyengülés volt az év eleji állapotokhoz képest. A pánik nem véletlen, a szakadó olajárakon túl Amerika is újabb gazdasági szankciókkal növeli az Oroszországra nehezedõ nyomást, valamint kiderült, hogy a tõkebefektetések is jelentõsebb mértékben esnek vissza a várakozásoknál. A szankciós listán már eddig is szerepelt a Sberbank neve, amely értelmében nem vehet fel 30 napon túl lejáró hitelt külföldön, de ez csak az oroszországi hálózatra vonatkozik.

A Sberbank Európában is meghatározó szerepet tölt be: tõkeértéke alapján a harmadik legnagyobb európai hitelintézet a HSBC és a Santander mögött. A tavaly óta 52 bankfiókkal Magyarországon is jelenlévõ bankcsoport orosz hálózatát megviselik a tõkekivonások, ugyanis a teljes oroszországi bankbetétállomány fele, a hitelállománynak pedig a harmada köthetõ a bankcsoporthoz. A teljesítményt tovább árnyalja az a tény is, hogy igen nagy kitettséggel rendelkezik a gazdaságilag gyengélkedõ Ukrajnában is. Az eredményvárakozásokat már nem csak az elemzõházak, hanem maga a Sberbank is rontotta.

Technikai oldal

 

Mi történt? Az utóbbi napok pánikhangulatának következtében öt éves mélypontra esett vissza a Sberbank árfolyama. Azóta lenyugodtak némileg a piacok, legalábbis az eltúlzott reakciók visszakorrigálásra kerültek, ami megfigyelhetõ a Sberbank részvények árfolyam alakulásában is. A 2014-es év egészét nézve sem volt  jó éve a bankcsoportnak, fõleg miután letörésre került az árfolyam a napos idõsíkon kirajzolódott sötétkékkel berajzolt csökkenõ háromszögbõl. Még a visszakorrigálást követõen is 40.24%-os veszteségben állnak a részvények, ami még mérsékeltnek is számít ahhoz képest, hogy ennek mértéke kedden 52.65% is volt.

Mi várható? Egész évben nyomás alatt volt a Sberbank részvényárfolyam, egyre kevésbé tudott felpattanni az ármozgás a 65-ös támaszról, amely végül megadta magát és egészen az 50-es szint alá zuhant az árfolyam. Az indikátorok, amelyek eddig lefelé tartottak az ármozgással egyetemben már a túladott extrém szinteken készülnek fordulni. Az események fényében azonban egy visszatesztelést követõen újabb lejtmenet következhet, ezúttal nyugodtabb tempóban, de tartósabban. Természetesen a következõ napok irányát az orosz válságkezelõ lépések fogják meghatározni, én azért jelentõs szintek elérésénél inkább az eladási lehetõségeket keresném, nem várnék tartós fordulatot az orosz piacokon.

Szólj hozzá