Júniusban folytatódott az orosz tõzsdeindex zsugorodása. Egyelõre odaveszett az orosz tõzsdei sikertörténet, folytatódott a januári csúcs óta tartó negatív széria. Elõzõ elemzésünkben hajszálvékony esélyt láttunk az emelkedésre rövidtávon. Technikailag látszott, hogy a kurzus ismét lefelé vette az irányt és folytatta konszolidációját a 200 napos mozgóátlag alatti zónában, sõt júniusban még inkább eltávolodott a hosszú távú mozgóátlagtól. Az elõzõ lokális mélypont 1320-nál elesett, mert a támasz gyengének bizonyult. A júniusi esés alja 1230 pont volt, amely az idei év legalacsonyabb értéke, a jegyzések utoljára tavaly nyáron tartózkodtak ebben a mélységben. A mélypontról az árfolyam gyógyulni tudott a vizsgált idõszak végére.

rts 2013 június

Mi várható? A bikák gyõzelmérõl szigorúan akkor beszélhetünk majd, ha a jegyzés visszatér a 200 napos mozgóátlag, vagyis 1450 fölötti területre. Ezek a zónák már olyan messze vannak, hogy a kurzus akár túladott állapotba kerülhetett. Az MACD és RSI technikai indikátorok már vételi jelzést adtak. Ugyanakkor az árfolyam a 200 napos mozgóátlag alatt helyezkedett el, a hosszú távú trend csökkenõ, így akár folytatódhat az RTS gyengélkedése. Az elmúlt három évben az árfolyam három alkalommal visszafordult az 1200-as szintrõl, ezért bízhatunk abban, hogy a kurzus ismét lefelé veszi az irányt. A lejtmenet folytatása esetén 1200 után a következõ fontos támasz 1000 pontnál húzódik, amely lélektanilag is jelentõs támasznak számíthat.

Fundamentális oldal

Összefoglalás: Nemzetközi oldalról érkeztek ugyan kedvezõ adatok az euró zónából, de azokat más tényezõk jellemzõen negatívan befolyásolták. Nem támogatta az orosz részvénypiac növekedését a viszonylag gyenge olajár, valamint az amerikai monetáris politika szigorításával kapcsolatos negatív várakozások is nyomás alatt tartották a nemzetközi börzéket és az orosz parkettet is. Hiába publikáltak többnyire szép számokat az Egyesült Államokban, mert azok inkább negatívan hatottak. Ha a pozitív makrók az amerikai gazdaság gyógyulásáról tanúskodtak, a befektetõk azonnal megijedtek a Fed ösztönzõ programjának gyors leállításától. Kínából egyre több negatív hír érkezett, a fõbb elemzõházak nemcsak az idei, hanem a jövõ évi növekedési elõrejelzéseket is csökkentették. A világ fõbb tõzsdeindexei korrekciót szenvedtek, a kínai tõzsdék óriási lejtmenetbe kerültek, ez alól nyilván az orosz tõzsde sem lehetetett kivétel.


Részletek: (06.03.) A kínai hivatal június elsõ hétvégéjén tette közzé a májusi feldolgozóipari beszerzési menedzser indexet, amely felülmúlta a várakozásokat. A brit HSBC bank ugyanezen mutatója viszont visszaesett. A szolgáltató szektor májusi teljesítménye kicsit alacsonyabb lett, mint az elõzõ hónapban mért érték. A gyenge kínai adatok és a 100 dollár környékére süllyedõ olajár gondoskodtak a rossz hangulatról az orosz tõzsdén. (06.06.) Az Európai Központi Bank nem változtatott a monetáris kondíciókon. Az elõzõ héthez képest tovább csökkent az amerikai heti új munkanélküli kérelmek száma, ezzel felerõsödtek a félelmek a Fed QE3 mennyiségi ösztönzõ program szûkítésével kapcsolatban. A német ipari megrendelések is jobban csökkentek, mint várták. (06.10.) A Standard & Poor’s hitelminõsítõ az Amerikai Egyesült Államok adósságának osztályzatát negatívról pozitívra korrigálta, így a minõsítés „AA+” lett. James Bullard, a St. Louis Fed elnöke azzal nyugtatta a piacot, hogy a laza monetáris politika még nem ér véget olyan gyorsan. (06.14.) A 105 dollárra kúszó olajár és a pozitívba tartózkodó amerikai indexek elég lendületet adta az orosz tõzsdének is. (06.17.) Az olajárcsökkenés és pirosban zárt amerikai indexek negatív hatását tudta ellensúlyozni a pozitív ázsiai hangulat. (06.19.) A Fed Nyíltpiaci Bizottsága határozott a kötvényvásárlások összegének csökkentésérõl az idei második félévben, a program jövõre fejezõdhet be, de a kamatszint várhatóan 2015-ig a jelenlegi alacsony szinten maradhat. A piacok negatívan reagáltak a hírre. (06.24.) Az ázsiai rossz hangulat és a negatív tartományban tartózkodó amerikai futures hatása érzõdött az orosz tõzsde teljesítményén. A Goldman Sachs csökkentette a kínai gazdaság idei és jövõ évi GDP növekedési elõrejelzését.  A 100 dollár közelében mozgó olajár sem segítette az orosz részvénypiacot. (06.27.) A május jövedelmek jobban emelkedtek a kiadásoknál az Egyesült Államokban, míg a lakáseladások két számjeggyel bõvültek. A pozitív német munkanélküliségi adat, és kedvezõ euró zóna gazdasági bizalmi index ellenére enyhe csökkenés jellemezte az RTS indexet. A Gazprom a nap vesztesének számított 2%-os csökkenéssel, mivel a társaság 10%-al csökkentette idei évi nyereség elõrejelzését. Az osztalékvárakozások is estek, a februárban elõre jelzett idei évre várható 8-9 orosz rubeles részvényenkénti osztalék 6-8 rubelre csökkent.

Szólj hozzá