Szeptember elsõ hetében a pénzvilág szinte teljes fókusszal a közel-keleti eseményekre koncentrált. Aztán lecsillapodtak a kedélyek, miután kiderült, hogy Amerika és szövetségesei nagy valószínûséggel nem hajtanak végre támadást, mert a szír vegyi fegyverek orosz javaslatra nemzetközi ellenõrzés alá kerülhetnek. A folyamatok természetes velejárója volt, hogy a részvénypiacok szépen emelkedtek, amely alól az orosz vezetõ papírok indexe sem volt kivétel.

Technikai oldal

Mi történt? Erõs hónapot tudhat magamögött az orosz tõzsde, hiszen végre megtört a hónapok óta tartó negatív széria. Közel 15%-os robbant az RTS kurzusa egyetlen hónap alatt, amelyet szeptember elején a technikai indikátorok egymást erõsítõ vételi jelzései is megerõsítettek. A legfontosabb pozitívum, hogy az orosz tõzsdeindex árfolyama a 200 napos mozgóátlag fölé került és sikeresen stabilizálódott a hosszú távú mozgóátlag felett, amelyre több kísérlet ellenére idén március óta nem volt példa. A jegyzések intenzív emelkedése következtében a grafikonba integrált indikátorok már eladási szignált jeleztek.

Mi várható? A vevõk gyõzelmét és a csökkenõ trend fordulását láthattuk szeptemberben, ha a jegyzések folytatják a konszolidációt a 200 napos mozgóátlag vonala fölötti zónában. Az árfolyam növekedése egyelõre törékeny lábakon áll, a hosszú távú hanyatló trend változásához a feketével jelölt süllyedõ trendvonal átszakítására és a vonaltól történõ tartós, felfelé ívelõ elmozdulásra van szükség.  A hosszú távú mozgóátlag felett, egy szûk stop mellett láthatunk vételi fantáziát az orosz tõzsdében. Az optimista befektetõk célárfolyama az idei lokális csúcspont lehet 1630 környékén, amely akár 10%-os növekedési potenciált feltételez. Ha a kurzus lefordul a hosszú távú trendvonalról, a 200 napos mozgóátlagról, akkor ismét elõvehetjük a csúnya forgatókönyveket.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Szeptember elsõ hetében a pénzvilág szinte teljes fókusszal a közel-keleti eseményekre koncentrált. Aztán lecsillapodtak a kedélyek, miután kiderült, hogy Amerika és szövetségesei nagy valószínûséggel nem hajtanak végre támadást, mert a szír vegyi fegyverek orosz javaslatra nemzetközi ellenõrzés alá kerülhetnek. A folyamatok természetes velejárója volt, hogy a részvénypiacok szépen emelkedtek, amely alól az orosz vezetõ papírok indexe sem volt kivétel.

Hónap közepéig a Fed monetáris politikája és annak esetleges változása tartotta izgalomban a piacot.Pontosabban a kötvényvásárlási programot meghatározó amerikai nemzetgazdasági adatok és a Fed vezetõk nyilatkozatai irányították a hangulatot. A döntést rövidtávon rendkívül kedvezõen fogadták a befektetõk, az RTS index is szép teljesítményt futott.

A Fed döntése miatt kitörõ hurrá optimizmus nem tartott sokáig. Pár nap múlva már az amerikai költségvetési feszültségek és az adósságplafon témaköre tartották nyomás alatt a nemzetközi börzéket. Ennek köszönhetõ, hogy az RTS sem volt képes új csúcsra futni, viszont nagyon szépen tartotta magát rossz nemzetközi hangulatban. A nemzetközi félelem hátterében az állt, hogy az Egyesült Államok történetében még nem fordult elõ, hogy ne rendelkezzen elfogadott költségvetéssel. A helyzet automatikus megszorításokat vonna maga után, amely jelentõsen visszafogná a gazdasági teljesítményt és a világgazdaság növekedését is negatívan befolyásolná.

Szeptember utolsó hetében már érezték a spekulánsok, hogy a politikusok rövidtávon nem tudnak megegyezni az Egyesült Államokban. Nonszensz helyzet állt elõ, katasztrofális gazdasági következmények lehetnek, amely egyetlen szereplõnek sem érdeke. Ezért is gondolhatjuk, hogy a szituáció elõbb-utóbb mégis megoldódik. Addig viszont volatilis piacokkal és akár korrekcióval számolhatunk az orosz részvények világában is.

A vizsgált idõszakban megjelent adatok alapján gyengének tekinthetjük az orosz gazdaság teljesítményét. Az 1% körüli gazdasági növekedés csekély, az ipari termelési adatok, üzleti bizalmi index alakulása és a kiskereskedelmi volumen sem kápráztatta el a befektetõket. Ettõl függetlenül az orosz gazdaság ha enyhén is, de növekszik, az államháztartás stabil és a munkanélküliségi ráta csökkent. Mindent összegezve, különösebb fundamentális kockázatok nem hatottak az árfolyamokra, a nemzetközi események nagyobb hangsúlyt kaptak az RTS fejlõdése során.


Részletek: (09.04.) Az orosz fogyasztói árindex a vártnak megfelelõ 0,1%-os értéket hozott havi alapon számolva. (09.05.) Az orosz jegybank devizatartaléka (510,8 milliárd USD) felülteljesítette az elemzõi várakozásokat (508,10 milliárd USD). (09.06.) Elõzetes sajtóközlemény alapján, éves alapon 1,2%-ot emelkedett az orosz GDP. (09.11.) Az orosz külkereskedelmi mérleg egyenlege (13,30 milliárd RUB) meghaladta az elemzõi konszenzust (13,00 milliárd RUB). (09.13.) Az orosz költségvetési aktívum meghaladta a várakozásokat. Az orosz jegybank 8,25%-on változatlanul hagyta az alapkamatot. (09.16.) Az aktuális orosz ipari termelés 0,1%-al nõtt, az elemzõk 0,2%-os bõvülést vártak. (09.17.) Az orosz pénzromlás üteme éves szinten (4,6%) alulteljesítette, havi alapon (2,8%) felülteljesítette az elemzõi várakozásokat. (09.18.) Az orosz kiskereskedelem növekedése (4,0%) alulmúlta a várt értéket (4,3%), de a munkanélküliségi ráta csökkent 5,2%-ra. (09.25.) Az orosz üzleti bizalmi index értéke csökkent, a -3-as érték az elemzõi konszenzust (-2) és az elõzõ értéket is alulmúlta. (10.01.) Megerõsítették az elõzetesen közölt 1,2%-os orosz GDP teljesítményt. (10.04.) Az orosz fogyasztói árindex havi alapon 0,2%-os lett, amely megfelelt az elemzõi konszenzusnak.

Szólj hozzá