Miután az orosz tõzsdeindex idén január végén, 1650-hez közel elérte hozzávetõleg egyéves csúcspontját, komoly hanyatlás vette kezdetét, amely áprilisban is kitartott, de felcsillant a remény a negatív széria megszakítására. A vezetõ orosz tõzsdeindex február kezdete óta egy középtávú csökkenõ trendcsatornát alakított ki, mely támasz- és ellenállási vonalának több pontja korrekt módon illeszkedik a grafikonra. A 20-25%-os süllyedés 2-3 hónap alatt igen komoly korrekciónak számított, majd az árfolyam túladottá vált és április derekától ismét a vevõk dominanciája érvényesült. A felfelé irányuló mozgást elõre vetítették a technikai indikátorok, mert az RSI oszcillátor és MACD indikátor egymást erõsítõ vételi szignált adtak. A pozitív korrekció során az RTS jegyzése képes volt kitörni a hónapok óta eladói nyomást gyakorló csökkenõ trendcsatornából, de a kurzus továbbra is az 50 és 200 napos mozgóátlagok alatt helyezkedett el, így trendfordulóról még nem beszélhettünk.

rts április

Mi várható? Az áprilisi folyamatok lényege, hogy az árfolyam enyhe stabilizálódása reményt adhat az orosz részvénypiac feltámadásában bizakodó befektetõknek, mivel az RTS átmenetileg kitört a negatív tendenciából és a tér elvileg megnyílt felfelé. A mozgóátlagok összeszûkülése komoly mozgást vetíthet elõre. A bikák gyõzelmérõl akkor beszélhetünk, ha a jegyzés visszatér a 200 napos mozgóátlag, vagyis 1480 fölötti zónába. Ellenkezõ esetben folytatódhat a lejtmenet, amelyben az elõzõ mélypont adhat támaszt 1320-nál.

Fundamentális oldal

Összefoglalás: Az orosz részvénypiac erõteljes függése az árupiaci folyamatoktól áprilisban is megmutatkozott. A brent olaj árfolyamának áprilisi zuhanása és más nyersanyagpiaci (arany, ezüst, stb.) történések igen érzékenyen érintették az orosz bányászati és acélipari konszerneket, amelyek súlyuk folytán visszahúzták az orosz RTS index teljesítményét is. A meghatározó és piacbefolyásoló híreknek ismét az OPEC bejelentések számítottak, de piacmozgatónak bizonyultak a fõbb részvénypiacokról érkezõ hírek is. Így az Egyesült Államokban nyilvánosságra hozott makroadatok és a Kínából érkezõ makroadatok hasonlóképpen befolyásolták a piacot, mint más nemzetközi börzéken. Az orosz vállalatok által publikált jelentések pedig erõsíteni tudták az április közepétõl induló pozitív részvénypiaci korrekciót.

Szólj hozzá