Nagy csapást mértek a befektetõk a réz árfolyamára az elmúlt héten, így a július óta fennálló kitartó csökkenõ trend egy újabb, gyorsuló szakaszba érkezett. A gigantikus fekete gyertyához hozzájárult, hogy a világ rézfelhasználásának 40%-át jelentõ Kína gazdasága tovább küszködik. A feldolgozóipari aktivitásuk nyolc havi mélypontra esett. Már nem segít a kínai jegybanki enyhítés sem, a lufi kezd leereszteni. Eközben Japán adósság-besorolását A1-re rontotta a Moodys hitelminõsítõ intézet. Ez mindössze egy kategóriával rosszabb az eddigieknél, de intõ jel lehet. Az EU gazdasága sem tündököl, mérséklõdõ növekedéssel számolnak az elemzõk. Az USA eközben köszöni szépen, jól van a makrogazdasága, azonban önmagában nem elég komoly tényezõ a réz árfolyamának megtartásában.
Mi várható? A megcsillagozott szupernóva fényerejû letörés borús jövõt vetít elõre a rézben longban utazó spekulánsok számára. Nem elég, hogy a márciusi mélypontot, mint erõs támaszt letörte, nem kímélte a csökkenõ trendcsatorna alsó szárát sem. További támaszt a chart felbontásán nem láthatunk, így a következõ megálló a 161,8%-os Fibonacci-célár lehet. Ezt a március és július közti emelkedõ szakaszra felvett Fibo segédvonalakból kaptam. Ha valami csoda folytán emelkedésbe kezdene a réz árfolyam, úgy nagyon hamar nagyon komoly ellenállásokba futhat. Alapvetõ, hogy a letörés szintje a legerõsebb. Az 50 napos mozgóátlag követi ezt. Felette a 120 napossal támogatott felsõ csatornaszár várja, majd felette a 200 napos mozgó. Nem hinném, hogy egy hamar ezeket leküzdi, de ha mégis, akkor majd a júliusi csúcsnál egészen biztos megpihen.
Az MACD határozott eladási jelzésen áll, az RSI és STS viszont durva túladottságuk folytán vételbe billentek. Napos felbontáson kereskedõk számára ez azonban megtévesztõ lehet, érdemes a hosszú távú trendekben gondolkodni és maximum órás gyertyák alapján napi tradeket indítani.