Fontos technikai szinteket tört át az arany határidõs árfolyama, amit a bányavállalatokat leképezõ GDX ETF is követett, kitörve a csökkenõ háromszögébõl. Az USA-ban megközelítette a maginfláció a FED által áhított 2%-os szintet, ami negatívan hatott az arany árfolyamára, viszont támaszt adott az USD-nek. Az USA ipari termelése augusztus után szeptemberben ismét esett, viszont a fogyasztói szentimen háromhavi csökkenés után, októberben emelkedést mutatott. Egyre több elemzõ véleménye, hogy az arany árfolyama jelenleg túlhúzott, korrekcióra van szükség. A bizonytalansági faktor továbbra is a FED kamatemelése körül a legnagyobb, de a szíriai háború és Kína gazdaságának megbillenése elméletileg tovább fûthetné az arany árfolyamát.
Mi várható?
Technikai oldalról úgy fest, hogy az arany árfolyama áttörte a kékkel jelölt ereszkedõ trendcsatorna felsõ szárát és egy napi felette tartózkodás után lejött visszatesztelni. Támaszként kéne funkcionálnia a korábbi ellenállásnak, de az elsõ bekezdés hírei alapján lehet fals kitörés is. Az elmúlt három hónap során kifejlõdött árbocszalag alakzat célárát még nem érte el a 161,8%-is Fibonacci-szintnél 1210 dollár magasságában, ezért a remény még nem halt meg, hogy ezt elérje a következõ hetekben. Az indikátorok állása alapján egyedül az MACD mutat optimizmust, az RSI és a sztochasztikus oszcillátor egyaránt friss eladási jelzésre váltottak az elmúlt napokban. Ha hihetünk nekik, akkor a támaszok tesztelése következhet. Kezdetnek ott van a 200 napos mozgóátlag, majd nem sokkal alatta a 120 napos és végül az árbocszalag felsõ száránál az 50 napos mozgó. Ezek elesése rossz ómen, mert az árbocszalag alsó szára alatt már csak az augusztusi alj és az ereszkedõ trendcsatorna alsó fala állíthatja meg a zuhanást.
Összefoglalva:
Vegyesek a hírek, vegyes a technikai kép, azonban az arany évek óta feketelistás és erõs medve trendben mozog. Rövidtávra nem most vásárolnék be, azonban középtávon nem kizárt a további árfolyam-emelkedés az arany piacán.