A palládium árfolyam 2014-ben 11%-ot emelkedett, ezzel egy huzamban már három év zárását is pozitívan végezte. A hosszú távú emelkedõ trend 2003 májusa óta sértetlen, a 2011. márciusi csúcsot túlszárnyalta rövid ideig és még van tér a 2011. januári 1100$/uncia árfolyam eléréséig. Komoly felhajtó erõt adott az orosz-ukrán háború, mivel Oroszország a palládium egyik legnagyobb exportõre és az autóipar számára elengedhetetlen alapanyag. Az oroszok elleni szankciók miatt fél volt, hogy ezzel mér válaszcsapást Putyin az európai és amerikai autógyártókra, áttételesen pedig a komplett fejlett nyugat gazdaságára. Egyelõre ez nem következett be, de a charton erõsen érzõdik a félelem. A napos grafikonon decemberben is tovább épült az októberben megkezdett, pozitív irányba mutató ék alakzat fejlõdése.

Mi várható? Az olajár és ezzel párhuzamosan az orosz költségvetés megrogyásával valószínûleg szép lassan véget ér az orosz megszállás az ukrán területeken, és helyre áll a béke. A palládium export elvágása további borzasztó veszteségeket jelentene Putyinéknak, ezért ennek meglépésére nem sok esélyt látok. Ha ezt meglépik, akkor már minden mindegy lesz és meneküljön ki merre lát. Technikailag a narancssárgával kiemelt ék alakzat további árfolyamesésre mutat. Az ékben még van tér a mozgásra, azonban az 50%-os Fibonacci-szint elérése elegendõ lehet a letörés beindításához. Támasz egyelõre az ék alsó szára, alatta pedig az októberi alj. Ha bármiféle fundamentális okból kifolyólag emelkedésbe kezdene a palládium árfolyam, úgy ellenállás az 50%-os, majd 61,8%-is szinteknél várhatna rá, felette pedig a szeptember eleki csúcspont akaszthatja meg a rallyt. A mozgóátlagoknak a napos charton nincs sok jelentõségük.

Az indikátorok egyformán eladási szignálra kapcsoltak december végén. Az eltelt két hétben közepes értékre estek, de fordulatnak még nem látszik jele. Összegezve rövidtávon esésre, hosszabb, éves távon további emelkedésre lehet számítani a jelenlegi helyzetben.

Szólj hozzá