Részvények

Most minden összejött, szakadnak az indexek

A várakozásokkal ellentétben még augusztusban sem látjuk tisztábban a kamatemelés pontos menetét, pedig az elõrejelzések legnagyobb valószínûséget a szeptemberi egy kamatemelésnek tulajdonítanak. A jelenlegi piaci környezetben pedig, amikor megszakadtak a tõzsdei emelkedések, nem kedvez egy olyan bizonytalan tényezõ, amelyre már adhattak volna konkrétabb iránymutatást a döntéshozók. Az utóbbi napokban a bizonytalanságok pedig még inkább fokozódtak, amely következtében már nagyon rég nem látott szakadás indult meg a tõzsdei árfolyamokban.

Az pedig még inkább rátesz egy lapáttal, hogy mindez igen nagy forgalom mellett ment végbe, egészen konkrétan ez az esõ nap volt a legforgalmasabb a Wall Streeten 2015-ben. Természetesen az esések nem csupán a kamatemelést övezõ bizonytalanságnak köszönhetõ, hanem számos más tényezõ egybeesésének. A kínai gyengélkedés mellett Japánból és az eurózónából is gyenge makroadatok érkeztek, szerdán távozott a görög miniszterelnök, Észak-Koreában pedig fokozódik a feszültség, már  harckészültséget is elrendeltek. Mindezt együttvéve már nem is tûnik meglepõnek a vezetõ részvényindexeken látható letörés, régen volt, hogy egyszerre ennyi negatívum zúdult volna a befektetõk nyakába.

S&P 500 Index

A részvényindex letörését vészesen szûkülõ mozgás elõzte meg, amelybõl következtethettünk egy nagyobb elmozdulás közeledtére, bár ekkora intenzitásra nem sokan számítottak. Az ármozgás beszûkülését jól le lehetett követni a háromszögelõdõ RSI indikátoron, illetve a mozgóátlagok egymáshoz való közelítése is a volatilitás lecsökkenését  jelezte. Maga letörés olyan hirtelenséggel történt, hogy úgy szakította át az év eleje kitartó támasz szintet az S&P 500 részvényindex, mintha az ott sem lett volna.

Dow Jones Index

A nagy esések következtében megtört a Dow Jones részvényindex hosszú távú emelkedõ tendenciája is. A trendvonal alázárása tulajdonképpen már két héttel korábban megtörtént, majd következõ héten ennek a visszatesztelését láthattuk. Ekkorra nagyon kis mozgástartományba szorult a Dow Jones index árfolyama, amelyet felülrõl az emelkedõ trendvonal, alulról pedig egy vízszintes támaszzóna határolt. Az indikátorok egyöntetûen lefelé jeleztek, de ekkor még relevánsnak számított a 17000 dolláros szintnél húzódó támaszzóna is. A letörést követõen legközelebb jelentõs szint csak 16000 dollár alatt húzódik és az oldalazásból számított célár is ide mutat, így még kérdéses a kimenetel. Az indikátorokon nem figyelhetõek meg egyelõre fordulós jelzések, így nem elérhetetlen az utóbb említett szint.

Röviden: Hatalmas esést produkáltak világszinten a vezetõ részvényindexek, rendkívüli forgalom mellett. Az eladási hullámot a  negatív fejlemények, a bizonytalan piac tényezõk és a gyengélkedõ makroadatok szerencsétlen egybeesése váltotta ki.

Szólj hozzá