Mi történt?

A kávé árfolyama év eleje óta növekvő pályán mozog, a második negyedévben némileg begyorsult az emelkedés. Ehhez muníciót biztosított a brazil robusta kávé esetében, július elején prognosztizált 7 éves mélypont a várható terméshozamban, amit így 12,1 millió zsákra várnak, ami 1,2 millió zsák csökkenés az előző évhez viszonyítva. A Commerzbank ennek megfelelően 10 centet emelt a fontonkénti célárfolyamán, ami 135$-t jelent, kissé az aktuális kávé árfolyam alatt. Nem elég csapás a gyér hozam, a minőség sem kielégítő. Az idei szárazság rendkívül megviselte a cserjéket.

Mi várható?

A technikai elemzés során egy saját megfigyelésre alapozott alakzatot szeretnék bemutatni, amit „mosoly, arany foggal” névre kereszteltem. Gyakorta előfordul, hogy egy csökkenő trend végén nem hirtelen történik az irányváltás, hanem hetekre, hónapokra elnyújtva, ami igencsak fájdalmas tud lenni azoknak, akik lemaradnak róla. Rá lehet szerkeszteni mindenféle csökkenő trendcsatornákat, trendvonalakat, de legszebben két görbét tudunk hozzáilleszteni. Általában a csökkenő oldalra szerkeszthető Fibonacci-szintek 38,2%-os ideális korrekciós szintjének áttörésénél érdemes long pozícióval beszállni, azonban a lassú emelkedés miatt sokan a türelmetlenség csapdájába esnek, és korán szállnak be. Valahol a sárgával jelölt „arany fognál” található az ideális belépőpont, ami az alsó görbe támasza és a 38,2%-os szint között terül el. Ha ezt a sávot felfelé áttöri, jó eséllyel tovább emelkedik. Esetünkben nagyon hamar elérte a 61,8%-ot, ahonnan az 50 napos mozgóátlagig korrigált. Az indikátorok egyelőre esést mutatnak, de ha az alakzatban marad a kávé árfolyamgörbéje, akkor további emelkedés jöhet.

Összefoglalva:

A silány brazil terméshozam és minőség miatt csökken a jó áron eladható kávé kínálat, vagyis az árak emelkedésére számíthatunk a következő időszakban. Technikailag csökkenő irányú korrekcióban van az árfolyam, de várhatóan nem sokáig.

Szólj hozzá