Elõzõ elemzésemet azzal zártam, hogy nagy esélye van a fordulatnak, mely a csatorna felsõ száráig is repítheti a búza árfolyamot. Ez 10% hozamot jelenthetett, melynek bekövetkezését erõsen támogatta a dollár gyengülése. Az USA gabonaövén késésben van a betakarítás, mely kínálati félelmeket generált és vételekkel segítették a búza drágulását. Az USA Mezõgazdasági Minisztériumának jelentése alapján az idei export 25%-kal elmaradt a tavalyitól. Mindezek hatására az árfolyam elérte a csatorna felsõ szárát, melybõl kilépett és felette zárt.

 

Mi várható?

Amennyiben a csatorna tetejénél húzódó 50 napos exponenciális mozgóátlag gyenge ellenállásként lemorzsolódik, úgy a 120 napos mozgó áttörésével ismét elérhetõvé válik a rég nem látott 200 napos átlag, mely az augusztusi csúcspont magasságában kanyarog, azaz erõs ellenállást jelenthet. Az emelkedés jelenleg a piros zászló alakzatban folyik, mely már nyáron egyszer megbízható trenderõsítõként további esésbe kormányozta a búza árfolyamát. Jelenlegi helyzetben azonban a csatornából való kibújás a hosszabb csökkenõ trend végét is jelentheti. Fundamentális oldalról ehhez a betakarítást gátló idõjárásra, vagy a friss vetést károsító fagyokra „volna szükség”, illetve egyéb kínálatcsökkentõ háborús eseményekre, mint pl. Ukrajna esete a megszálló oroszokkal. Természetesen nem drukkolhatunk rövidtávú anyagi érdekbõl háborúkért, de mint árfolyam-befolyásoló eshetõséget, észben kell tartanunk!

Az MACD, RSI és STS indikátorok a szeptember végi mélypont óta vételben állnak. Az MACD stabil emelkedõ trendben mozog, az RSI szintén nem jelez túlvettséget a közepes 56 pontos értékével. A sztochasztikon viszont már látszik a túlzott öröm az árfolyam-növekedéssel párhuzamosan. 90-es értékével extrém szintet jelez és már láthattunk is benne egy kisebb megingást egy gyenge eladási jelzéssel, melyet ismét vételi szignál követett. A csatorna felsõ szára kemény dió. Lehet hogy csak a következõ nagyobb hullámban sikerül áttörni.

Szólj hozzá