Továbbra is fontos tényezõk a MOL árfolyam alakulására nézve az INA leánnyal kapcsolatos események. A MOL törekszik a többségi tulajdon megszerzésére, bár valószínûleg ennek elérése után sem lenne könnyû dolga az irányításban, mivel a választás elõtt álló horvát kormány minden eszközzel igyekszik megakadályozni a hatékonyságnövelés érdekében betervezett létszámleépítést. A tulajdonrész növelése érdekében a Raiffeisen nyugdíjalapjával folytat tárgyalásokat az olajipari vállalat, amelynek sikeressége esetén 49.88%-ra növekedhetne az INA leányban szerzett részesedése. Október végén publikálásra kerültek az INA harmadik negyedéves eredményei, amelyek igen gyengére sikerültek, ahogy arra számítani lehetett. Az alacsony hatékonyságú mûködés miatt hosszabb távon sem a MOL, sem pedig a horvátok érdekében nem áll a huzavona folytatása, viszont lényegi elõrelépés már hónapok óta nem történt az ügy kapcsán.

A MOL eközben másfele is terjeszkedne: egy 14 országban jelen lévõ cég, a DEA felvásárlására készítenek elõ lépéseket, amely igen jelentõs részt képezne a portfolióban. A MOL-t érintõ októberi események közül pozitívum, hogy zöld utat kaptak a kurdisztáni mezõfejlesztési tervek, amely következtében hatékonyabbá válhat a kitermelés. Ennek ellenére azonban az augusztusi és a szeptemberi emelkedés után ismét eséssel zárták a MOL részvények az októberi hónapot, mely során 4.33%-ot veszített értékébõl az olajipari vállalat.

Technikai oldal

 

Mi történt? Megvalósult az elõzõ havi MOL részvény árfolyam elõrejelzés, október végére a 11 400 forintos szintet is alulhaladta az ármozgás. A beteljesedett célárat a szeptemberben kialakult fej-váll alakzat adta, amelyre megerõsítésként szolgált a hosszú távú csökkenõ trend, valamint a rövid távú emelkedés megtörése is. A csökkenõ tendenciát így továbbra is tartja a MOL árfolyam, amely idén már 20%-os esésen van túl.  

 

Mi várható? Vegyes képet vetít a jövõre nézve a MOL chart. Technikailag elsõsorban továbbra is a hosszú távú esõ trend a meghatározó, de a célár elérését követõen egy korrekció is könnyen elképzelhetõ a 11 800 -12 000 forintos sáv közeléig. Az RSI egész októberben a túladottsághoz közeli értéket jelzett, de nem lépett be 30-as érték alatti zónába. A Stochastic többször is jelzett felpattanást a hónap során, ám ezek mértéke egyre inkább lecsökkent és jelenleg is vételi lehetõséget jelez elõre, amely a korrekció valószínûségét erõsíti. Túlzottan nagy tere nincs azonban a korrekciónak, inkább eladásra használnám ki a felpattanásokat, ha ismételten megerõsítést nyer az esés folytatódása.

Szólj hozzá