A pénzromlás, és a munkanélküliség növekedése csökkenõ gazdasági teljesítménnyel nem valószínû, hogy az egységnyi pénzbõl elkölthetõ javak mennyiségének, és  minõségének növekedését pozitív irányba tolja el, ami egyben a gazdasági fejlõdés mérõeszköze. Ezt a befektetõk is jelezni fogják amikor nagyobb hozamelvárást támasztanak az állampapírokkal szemben. Persze vannak szezonális hatások, mint például a karácsony, ami nagyon fogyasztói keresletet generál, de alapjában véve még nem jelent gyökeres változást – nagyobb produktumot..

Elõször is vizsgáljuk meg az alapkamatot.

Irányadó ráta 2004-tõl grafikon

A jelenlegi alapkamat 2.5%. 2012. áprilisban még 4.25%-on állt, ettõl az idõponttól kezdõdõen az Ausztrál Jegybank agresszívabb monetáris politikát folytatott. A kérdés, hogy folytatódik-e az ilyen mértékû lazítás, vagy a tendencia visszafogottabbá válik. Az utóbbi évek monetáris politikai lazítása igaz, hogy növelte a GDP-t, de ennek ellenére a 2012-es GDP növekedési ütem lassult, bizonyára ez sarkallta a jegybankot sorozatos nagyobb mértékû kamatvágásokra. 

 GDP 2004-tõl grafikon 

GDP növekedési ütem

A növekedés lassulásának indokaként a bányászati beruházási aktivitás csökkenését hozzák fel, illetve a kínai gazdaság egyre jobban visszafogott nyersanyagkeresletét.

Nézzük meg, hogy e közben mi történt az inflációval. Az expanzívabb monetáris politikai jelleg miatt érdekesebb 2012-es évtõl, az inflációs mutatókban nem jellemzõ a kiugrás.

 Fogyasztói árindex grafikon [CPI]

Inflációs ráta grafikon

Mivel a termelés növekedésébõl eredõ gazdasági hajtóerõ kifulladt, a gyengébb ausztrál dollárral próbálnak javítani a számokon. Amennyiben ez sem hoz javulást, illetve nem lesz gyökeres változás gazdaságpolitikai vonalon, hiába a kamatcsökkentés, az állampapírokat már csak felárral lehet eladni. Ennek a jelenségnek bizonyos értelemben nagyon jó indikátora a Credit Suisse terméke:

CS Bond Fund (Lux) Aus$ Aberdeen B. Az árfolyama lényegében mutat némi korrelációt a GDP növekedési ütemével és az AUD/USD relációval, illetve jelentõsen tükrözi a piac véleményét az ausztrál gazdasági intézkedések hatásairól. 

AUD/USD árfolyam grafikon

Miután a gazdasági növekedési ütem tovább lassulhat de az infláció szinte mozdulatlan, a munkanélküliség tovább növekszik [2012: 5,1% – 5,3%; 2013: 5,4% – 5,7%], a novemberi kamatdöntõ ülésszakon elképzelhetõ további monetáris lazítás, de mivel az AUD nagyot gyengült, ezért egy 25 bázispont valószínûsíthetõ. Az AUD/USD devizapárban a nagy párhuzamos trendcsatornából kilépett az árfolyam, visszatesztelés lehetséges, de a gyengülõ irány továbbra is megmaradhat. A gyengülõ deviza mutathatja az irányt az állampapírok hozamainak trendjében, tehát hozamemelkedésre lehet számítani, a befektetõk kockázatvállalási hajlandósága csökkenhet, és csak nagyobb hozam mellett alakulhat ki a piaci egyensúly. Ezért a Credit Suisse termékben további árfolyamcsökkenést láthatunk a jövõben, visszatesztelésekkel tarkítva, ami a szezonális hatásoknak lesz köszönhetõ persze más a helyzet, ha az ausztrál gazdaságpolitika kirukkol valami újítással.

A csökkenõ gazdasági teljesítményhez nem biztos, hogy a monetáris lazítás hatással lesz annak reményében, hogy a fogyasztás élénkülni fog. Tehát hiába a mesterséges infláció elõidézése, a szezonális hatásoktól eltekintve nem változik a fogyasztás, mellesleg nem csak a fogyasztási aktivitásról kell beszélni, hanem a fogyasztás szerkezetérõl, ami inkább a fejletlen fogyasztási szokásokkal rendelkezõ országok felé tendálódik. Ez pedig nem jelent majd gazdasági növekedést.

Lehet játszani a számokkal, de a gazdasági növekedéshez a termelés járul hozzá, az új érték elõállításának többlete.

Szólj hozzá