Kínával kapcsolatban, amennyiben jelenségeket vizsgálunk párhuzamosan, olyan következtetésre juthatunk, amely által megállapítható további értéknövekedés egyes értékpapírok esetében. A fenntartható fejlõdést nem csak gazdasági értelemben használjuk, hanem az emberi élet megélésének anyagi vonatkozásában vett értékminõségében is. Az etalon a nyugati társadalmakban élõk, hiszen a fejletlen társadalmakban vágyakoznak a nyugati gazdaságok által biztosított életszínvonalra, ami az anyagi javak megszerzésén keresztül történik.

A gazdasági növekedés folyamata a fejletlen társadalmakban megváltoztatja az emberi élethez fûzõdõ értékbesorolást. Évtizedekkel ezelõtt a kínai lakosság általános közlekedési eszköze a kerékpár volt, ami a gazdaság felívelésével párhuzamosan jelentõsen megváltozott. Fontos lett a kényelem, ami mellett megjelent a státuszszimbólum, mint a nyugati társadalmakban jellemzõ jóléti vagyoni helyzetkép megjelenítése. 2003-ban 2 millió autó került értékesítésre, ami 80 százalékkal haladta meg a 2002-es eladásokat. Az idei /2013/ év elsõ két hónapjában /január-február/ 2,8 millió autó került értékesítésre. Amennyiben hozzászámítjuk a tehergépjármûveket, és az autóbuszokat is, akkor ez a szám 3,4 millió darabra rúg – adta közzé a Kínai Autógyártók Szövetsége (CAAM). Az elõrejelzések tekintetében 2030-ra 130 millió autó fog közlekedni. A megtermelt USA dollár tekintetében még Kína elmarad az USA-tól, viszont lényegesen nagy különbség az, hogy Kína javára írható növekedési ütem természetes, mivel nagyobb részt nem hitelbõl történik. Feltehetnénk a kérdést, hogy mi lenne az USA-val, ha a hitelek aránya a növekedési ütemhez mérten azonos lenne Kínával, hol lenne az USA GDP mértéke, illetve a lakosság életszínvonala hogyan változna…

USA GDP [mrd USD]

usa gdp 

Kína GDP [mrd USD]

kina gdp

USA GDP növekedési ütem %-ban

usa gdp novekedesi uteme

Kína GDP növekedési ütem %-ban

kina gdp novekedesi uteme

A gazdasági fejlõdés jellegét az alábbi ábrasor mutatja: 

Kína, és az USA fizetési mérleg egyenlegének, és nettó megtakarítási pozíciójának alakulása a GDP %-ban

Kína és az USA folyó fizetési mérleg egyenlegének, valamint az USA Kínával szemben fennálló hiányának alakulása , 1999 – 2010

A fenti ábrákon látható, hogy a gazdasági fejlõdést melyik gazdasági rendszer hogyan vitte, és viszi végbe.

Tehát a gazdasági fejlõdésbõl adódóan a kínai emberek igénye nem csak az anyagi javak megszerzésére terjed ki, hanem a készpénz felhalmozás is jelentõs. Ezzel egy idõben a fogyasztási szerkezet is átalakul. Az alábbi ábrákon láthatjuk a GDP vásárlóerõ-paritást az USA-ra, és Kínára vonatkozólag. Ez megmutatja, hogy bizonyos áru – és szolgáltatáskörre /GDP-re/ nézve valamely ország pénzének hány egysége rendelkezik ugyanakkora vásárlóerõvel, mint a referencia valuta egysége (USD).

USA GDP/fõ vásárlóerõ

Kína GDP/fõ vásárlóerõ

Ami a szocializációt illeti, az egy gyermekes politikát 2004-ben felváltotta a két gyermekes szabályozás, tehát már lehetett második gyermekük is a szülõknek. 1993-tól váltott mínuszba a természetes szaporulat. A pénzügyileg, és gazdaságilag frekventált települések lakosainak 22 százaléka 60 év felett van, ez egész Kínát illetõen 14 százalék, ami 2030-ra a Világbank felmérése szerint elérheti a 34 százalékot. Az életkor kitolódásához párosulna egy olyan kormányrendelet, amelynek értelmében a fiatalokra kötelezõ érvényû lenne az idõskori családtagok eltartása. A kormány hiába tesz meg erõfeszítéseket annak érdekében, hogy öregkorukra biztosítsa a lakosságot, ez is csak a városokban élõk 50 százalékának nyújt lehetõséget. A biztosítottak arányának növekedése a kilencvenes évektõl megállt.

A nyugdíjrendszer a fejletlenségét az alábbi ábra szemlélteti.

Mindezekhez hozzájárul a nagymértékû környezetszennyezés amelynek felelõse az ipar, és a közlekedés.

Összegezve:

– a gazdaság nagy ütemben fejlõdik

– növekszik az elkölthetõ jövedelem nagysága

– növekszik a megtakarítás

– növekszik az életszínvonal

– a fogyasztási szerkezet átalakul az áruk, és szolgáltatások körében

– növekszik az eltartottak száma

– csökken a nyugdíjban részesültek száma

– emelkednek az egészségre káros hatások

A fenti momentumokból eredõen számos ipari ágazat emelkedõ hasznot remél, az egyik ilyen lehet a biztosítással foglalkozó szektor. A China Life Insurance [LFC (NYSE)], és leányvállalatai alkotják a legnagyobb biztosítási csoportot Kínában. Ez az egyetlen állami tulajdonú biztosító csoport, amelynek eszközállománya 2011 végére meghaladta az 1,956 trilliárd yuant (318,676 mrd USD). 2011-ben a biztosítási díjbevétele 357,8 millió yuan (jelenlegi CNYUSD árfolyamon számolva: 58 287 766,8 USD), aminek 34,5%-át az életbiztosítási üzletág adta.

Eszközállomány változása mrd yuan

Fontosabb mutatószámok

Az egy részvényre jutó eredmény növekedése az optimista elõrejelzések szerint az elkövetkezendõ 5 évben meghaladhatja az 50%-ot.

2013.12.31-ig az EPS-t 2.56 – 2.60, 2014 év végéig pedig 2.91 – 2.98 dollárra becsülik a Reuters elemzõi. P/E árazásban (31.08) kicsit drágának tûnik az ipari átlaghoz (24.09) mérten. A vállalat nem rendelkezik adóssággal.

Az LFC havi felbontású grafikonja

Az árfolyam egy lejtmenetben támaszra lelhet a 33.93 dolláros szintnél, ahol egy tripla alj formáció alakult ki. További támasz a 25.21 dollárnál lehetséges. Az 50 dolláros szint technikailag elérhetõ, jelenleg visszatért az esõ trendvonalhoz, ami szintén támaszként funkcionálhat. Amennyiben a mutatószámok közelítenek az értékeltségi szinthez, akkor az árfolyam a piaci értékítélet által ismét felkapaszkodhat a 60 dolláros szint közelébe.

Szólj hozzá