Az európai, amerikai és ázsiai börzék, valamint számos ország devizája megszenvedte a dollár erõsödését, amelynek hátterében elsõsorban a Fed újabb januári „tapering”-je állhat. Hiszen 75 milliárd dollárról 65 milliárdra süllyedt a Fed kötvényvásárlás havi keretösszege. A szinte végtelen nemzetközi pénzügyi likviditás kora véget érhet, amelyet most bõrükön érezhettek a spekulánsok.  Jelentõs tõkekivonás indult meg a kockázatosabbnak ítélt feltörekvõ piacok pénzügyi eszközeibõl. Ennek megfelelõen a dollár 1,35 alá erõsödött az euróval szemben. Mivel, ahogyan lenni szokott, az amerikai dollárba „menekültek” az invesztorok.

Technikai oldal

Mi történt? December után január sem a vevõké volt Hong Kongban.  Pedig tavaly, december 1-én az árfolyamnak sikerült meghaladni nemcsak a szeptemberi lokális maximumpontot, hanem a 2013-as februári csúcsértéket is. Ezzel három éves csúcsot produkált a HSI 24100 ponton. Történelmi pillanatok szemtanúi lehettünk volna, de a decemberi és januári visszatesztelés következtében a kurzus nem volt képes stabilizálódni a rendkívül szilárd ellenállási vonalnak bizonyuló, három éve tartó, rózsaszínnel jelölt csökkenõ trendvonal fölött. Habár az esés csak a 22500-as szintet szakította le, a 200 napos mozgóátlag vonala is érintetlen maradt, ezért bízhatunk a helyzet javulásában. Az árfolyam 22000 környékére süllyedt, a hosszú távú mozgóátlag elérhetõ távolságba került. A grafikonba integrált technikai indikátorok nem erõsítették meg egymás jelzéseit. Az RSI értékei a semleges zónában tartózkodtak, az MACD eladást mutatott, a Slow Stochastic indikátor vételi szituációt jelzett.

Mi várható? A hosszú távú mozgóátlag felett elhelyezkedõ árfolyam alapján felfelé vezethet az út, hiszen a 200 napos mozgóátlag fölött komoly esély van a vevõk gyõzelmére. A bikák dominanciája során az elõzõ lokális csúcs jelenthet szilárd ellenállást 24000 pontnál. Pozitív forgatókönyv esetén 24500 elérése után 25000 sem elképzelhetetlen. A grafikonba integrált technikai indikátorok egyelõre nem adtak egymást erõsítõ eladási jelzést, így azok nem adnak segítséget. Az RSI oszcillátor semlegesnek mondható, miközben az MACD vételi, a Slow Stochastic eladási jelzést adott. Technikailag egy fontos jelenség okozhat visszatesztet. Miután az elsõ fontos támasz, 22500 elesett, 21500 következhet, amely az áprilisi kitörés kiindulópontja, és amelyet a 200 napos mozgóátlag vonala tovább erõsíthet. A feketével jelölt, 2011 óta formáló emelkedõ trendvonal nyújthat még támaszt az árfolyam számára. Bízzunk benne, hogy errõl a szintrõl visszafordulnak a jegyzések, mert ha nem, akkor akár intenzívebb zuhanás is kibontakozhat.

Fundamentális oldal

Összefoglalás: Az európai, amerikai és ázsiai börzék, valamint számos ország devizája megszenvedte a dollár erõsödését, amelynek hátterében elsõsorban a Fed újabb januári „tapering”-je állhat. Hiszen 75 milliárd dollárról 65 milliárdra süllyedt a Fed kötvényvásárlás havi keretösszege. A szinte végtelen nemzetközi pénzügyi likviditás kora véget érhet, amelyet most bõrükön érezhettek a spekulánsok.  Jelentõs tõkekivonás indult meg a kockázatosabbnak ítélt feltörekvõ piacok pénzügyi eszközeibõl. Ennek megfelelõen a dollár 1,35 alá erõsödött az euróval szemben. Mivel, ahogyan lenni szokott, az amerikai dollárba „menekültek” az invesztorok. Nyilvánvaló, hogy a Fed lépéssorozata a szigorítással nem ér véget, mert a második lépés a kötvényvásárlási program kivezetése lehet. Ezek után pedig megindulhat a kamatemelés. Még ha a távolabbi jövõben, évek múlva is, de egyszer be kell következnie a laza monetáris politika változásának, amely beárazódik a pénzügyi eszközökbe és akár traumákat válthat ki a világ pénz- és tõkepiacain. Másrészt az amerikai gyorsjelentések nagyobb része szerepelt várakozások alatt, amely vészjósló lehet, hiszen az elmúlt negyedévekben tapasztalt busás vállalati profitok jelentõsen támogatták a pozitív hangulatot. Harmadrészt az amerikai makrók sem muzsikáltak teljesen egyértelmûen. Annak ellenére, hogy a negyedik negyedéves GDP felülteljesítette az elemzõi várakozásokat, jelentõsen visszaesett az ingatlanok iránti kereslet, csökkent a fogyasztói bizalom és hirtelen megugrott a heti új munkanélküli kérelmek száma. Negyedrészt aggasztotta a befektetõket a kínai gazdaság lassulása, hiszen idén alacsonyabb GDP növekedés várható. A szakértõk már régóta hitelválságról és ingatlan lufiról riogatnak Kínában. De tény, hogy a feldolgozóipari BMI a recessziót jelzõ 50 pont alá süllyedt, amely óvatosságra inthet. Ötödrészt pedig számos országban, mint Ukrajna, Törökország, Thaiföld lokális belpolitikai harcok, polgárháborúra emlékeztetõ megmozdulások történtek. Idõnként fellángolnak a kedélyek Egyiptomban és a tárgyalások ellenére még mindig nincsen megoldás Szíria ügyében. Ezek az aggodalmak felerõsíthették a fundamentálisan kevésbé stabil országok elleni bizalmatlanságot, a részvénypiacok korrekcióját és egyben a dollár intenzív erõsödését.


Részletek:

(01.02.) A hivatalos kínai feldolgozóipari BMI értéke decemberben 51,4 pontról 51 pontra csökkent, a brit HSBC bank ugyanezen mutatója 50,5 ponton stagnált. A kínai hivatal szolgáltató szektorban mért BMI értéke is süllyedt decemberben 56 pontról 54,6 pontra. (01.03.) Éves szinten 8,5%-al ugrott meg a hong kongi kiskereskedelmi volumen. A kínai hivatal nem feldolgozóipari BMI értéke 56 pontról 54,6 pontra süllyedt. (01.06.) A HSBC bank kínai szolgáltató szektorban mért beszerzési menedzser indexe 52 pontról 50,9 pontra esett vissza decemberben. (12.09.) A kínai fogyasztói árindex lassult (havi alapon 0,3%, éves szinten 2,5%), a termelõi árindex visszaesése (-1,4%) pedig nagyobb volt, mint amire számítottak. Így ismét felélénkültek a kínai gazdasági teljesítmény csökkenésével kapcsolatos várakozások. (12.10.) A kínai export (4,3%) a várakozások alatt, az import (8,3%) a várakozások fölött emelkedett. Ennek megfelelõen a várt alatt szerepelt a külkereskedelmi többlet értéke. (01.16.) A kínai külföldi mûködõ tõke beruházások (FDI) 5,3%-al növekedtek a várt 5,5%-al szemben. (01.18.) A kínai ingatlanárak éves szintû emelkedése 9,9%-os lett. (01.20.) A negyedik negyedévben enyhén a várakozások felett teljesített a kínai gazdaság (1,8% helyett 2%), nagyjából az elemzõi várakozást hozta az ipari termelés (9,7%) decemberben, miközben a kiskereskedelem forgalma (13,6%) a várt szerint emelkedett. Hong Kong munkanélküliségi rátája 3,3%-ról 3,2%-ra süllyedt. (01.21.) Hong Kong inflációs rátája éves alapon 4,3%-os lett. (01.23.) Recessziót jelzett a HSBC bank feldolgozóipari BMI a kínai feldolgozóiparban, mivel értéke 50 pont alá esett. (01.27.) Hong Kong külkereskedelmi mérlege várt feletti hiányt mutatott. (01.30.) A HSBC bank feldolgozóipari BMI 49,6 pont helyett csak 49,5 pontot ért el, amely kiábrándította a befektetõket. 

Szólj hozzá