A gyenge májusi kezdés után, – amely fõleg a hó eleji, várakozásokat alulmúló HSBC  beszerzés menedzser indexnek volt köszönhetõ – gyorsan magára talált a Hang Seng Index, így 4.6%-os pluszban zárta a tavasz utolsó hónapját.  A több helyen is megjelent hír, amely szerint jövõre Kína lehet a világ legnagyobb gazdasága is segítette az ármozgás erõsödését – habár ezt azóta már cáfolták.

A robbanásszerû fejlõdés viszont vitathatatlan, elképesztõ mértékû infrastruktúrafejlesztés folyik az ázsiai óriásban: a tervek szerint idén 6500 km új vasútpályát fektetnének le év végéig (amelyre közel egy teljes éves magyar GDP-t szánnak), 2020-ig pedig átlagosan évi 5000 km autópályát is építenének, ezzel 139 000 km-re növelnék az autópályák hosszát. Ezeken túlmenõen a zöldenergia sem szerényebb mértékben szerepel a fejlesztési tervek között, 2017-re kétszer annyi napenergia-kapacitással fognak rendelkezni, mint a jelenlegi csúcstartó, Németország.

Technikai oldal

 

Mi történt? A fejlõdés a részvénypiacokat sem hagyta érintetlenül, pontosan a világoskékkel berajzolt, szaggatott trendvonaláig tudott lejönni a kínai részvényindex jegyzése, majd nagy hévvel pattant vissza egészen a felsõ trendvonalig. A szûkülés itt is megfigyelhetõ, amelynek már tesztelgeti a határait az árazás, egyelõre sikertelenül. Tavaly év végén már kitörni látszott a háromszögbõl, de a 24000-es szint erõsebbnek bizonyult. A 61.8%-os Fibonacci szintnél egy vízszintes támasz alakult ki, ahonnan már többször is pattant 21500-nál, ahol egyben a 200-as exponenciális mozgóátlag és az emelkedõ trendvonal is húzódik.

 

Mi várható? Sokáig már nem fogja tudni fenntartani a szûkülõ mozgását a kínai részvényindex, elõbb-utóbb engedni fog a nyomásnak valamelyik irányba. Fentrõl 23300-nál nyomja lefele a háromszög, de 24000 alatt nem tekinthetõ szignifikánsnak a letörés, alulról pedig tehát 21500-900 környékén fordulhat vissza  a trendvonalról, ha elmarad a letörés. A kilátások egészen jók, bár ez még nem látszik az indikátorokon. Az RSI hûen tükrözi az oldalazást, jó indikáció lehet a jövõre nézve, ha itt hamarabb történne a kitörés, mint a charton. Az MACD a nullás középvonala környékén mozog, a Stochastic pedig éppen a felsõ extrém tartományába lép be, de egyelõre ez még nem jelent eladási jelzést. 

Szólj hozzá