A gáz februári rallyja mögött az USA területén tapasztalható, 30 éve nem látott kemény téli idõjárása állt. Ennek hatására a gáz helyett ismét népszerûvé kezd válni a kõszén, mint fosszilis tüzelõanyag. A gázkitermelés, a technológiai fejlesztések célja pedig épp arról szólt, hogy a koszos, poros szenet teljesen ki lehessen váltani olcsó, könnyen elérhetõ földgázzal. Miközben Amerika északi felén tél tábornok tombolt, addig Oroszország csendben elfoglalta a Krím-félszigetet, ami jelenleg még Ukrajna része. Az oroszok a „gáz fegyvert” használták az ukránoknál, jelentõs árkedvezménnyel terelték a politikát az õ érdekeik felé. Amint megbukott az oroszbarát kormány, a Gazprom ismét felemelte a gáz árát 268,5$-ról 420$-ra. Európa lélegzet visszatartva figyeli a fejleményeket, ugyanis jelentõs függõségben állunk az orosz gáztól.

 

 

Mi várható? A technikai képen jól látható az novemberben kezdõdött szokatlanul hideg tél és az ukrán zavargások, majd az orosz beavatkozás hatása az árfolyamra. Meredek emelkedést produkált a tél, csaknem duplázódott a földgáz árfolyam. Szélesedõ alakzatban mozog a gáz árfolyamgörbéje, melyet narancssárgával emeltem ki. Mindkét szárat többször érintette, így ezek megerõsítettnek számítanak. Jelenleg a rallyra húzható Fibonacci-szintek 61,8%-os támasza tartja az árfolyamot, ami a tavaly tavaszi egyik csúccsal is megegyezik. Az alakzat alsó szára és a 120 napos mozgóátlag is besegít. Ellenállás az 50 napos mozgó és a felsõ szár, ami nagyon magasra került.

Az indikátorok a legutóbbi lepattanáskor váltottak eladási szignálra, viszont az RSI és a sztochasztikus oszcillátor is eleget estek, akár egy vételi jelzés is érkezhet. Ehhez elengedhetetlenül szükséges, hogy a jelenlegi erõs támasz zóna ismét emelkedésbe fordítsa a gáz árfolyamgörbéjét.

Szólj hozzá