A földgáz tiszta formájában színtelen, szagtalan, átlátszó, fosszilis tüzelõanyag. A földgáz szénhidrogén alapú gázok gyúlékony elegye. A földgáz, mint energiahordozó legfontosabb elõnye az elektromos árammal szemben, hogy a szállítása nagy távolságra sokkal hatékonyabb (kevesebb hálózati veszteség), valamint tárolható. A kereslet növekedése a fejlõdõ országok megnövekedett energiaigénye miatt következett be, a fejlett világ igénye viszont inkább csökkenõ irányba kezd elmozdulni, a kettõ eredõje ez által nagyjából stabilan növekvõ keresletet eredményez. A túlkínálat miatt szükségszerû az árak csökkenése.

 

Kereskedési egység:?10,000 millió British thermal units (Brit H?egység) (mmBtu).

Kereskedési órák (NYT szerint) (CET +6 óra)?Nyílt kikiáltás: de 9:00 –  du 2:30?Elektronikus kereskedés du 6:00 – du 5:15 a CME Globex® kereskedési rendszeren keresztül. Vasárnaptól péntekig. 45 perc szünet a nap végén 5:15-t?l a következõ nyitásig.

Lineáris felbontású értéktengely

 Füles csésze alakzat

1. ábra Füles csésze alakzat

                  A nagy árfolyammozgás ellenére érdemesnek találtam lineáris szemléletû megjelenítéssel elemezni a földgáz grafikonját. Az exponenciálishoz képes jobban körvonalazódnak a nevezetes alakzatok. Nézzük az 1. ábrát, ahol is egy szokatlan technikai formáció bontakozott ki. A füles csésze a trendet erõsíti. A csésze rész kialakulása rendre U alakkal kezdõdik, ahol a mélypont körül sokat idõzik az árfolyam, ezzel bázist, késõbbiekben támaszszintet építve. A fül egy rövidebb ideig tartó visszarántás. Ritkán elõfordul, hogy a fül duplázódik, vagy ha úgy nézzük, két füles csésze épült egymásba. Miután az alakzatból kitör, gyakran a fül mélyégével egyezõ emelkedésre számíthatunk. Esetünkben a Fibonacci-szintek szolgáltak kielégítõ magyarázattal. A 161,8%-os nevezetes célárat nagy pontossággal elérte a narancsszínû ellipszisben.

 Duplacsúcs

2. ábra Dupla csúcs

                  Az árfolyam jövõjét, meglátásom szerint, napjainkban is egy 8 éve fejlõdõ alakzat határozza meg. Ez a 2. ábrán bemutatott dupla csúcs (double top) formáció. A második csúcs alacsonyabb, ez a vételi erõ csökkenését jelenti. Miután letörte a nyakvonalat a 100%-os Fibonacci-szintnél, elindult a lila nyíllal jelölt 161,8%-os célár felé.  Egyszer visszatesztelte, de fölé kerülni már nem tudott. A cél eléréséig azonban még egy árfolyam felezõdésnek be kéne következni, ami akár egy éven belül is elérhetõ, ha az idõbeli arányosságot is figyelembe vesszük.

                  Világos kékkel egyértelmûen jelölhetõ egy emelkedõ trendvonal. Ez 1991 óta legalább tíz alkalommal visszaigazolásra került. Zöld nyilak mutatják a támaszként funkcionáló, az árfolyamot ismét növekedési irányba állító pontokat. Rossz hírrel szolgálhatok az emelkedésre spekulálóknak, ugyanis ezt a támaszt 2012-ben letörte az árfolyam és az elsõ visszatesztelés alkalmával se sikerült áttörnie és újra az emelkedõ trend fölé kerülni. Innentõl ezt masszív ellenállásnak kell tekintenünk. Ha kitart, akkor két lehetõség áll fenn. Egyik, hogy a trend mentén lassú emelkedésbe kapcsol, vagy történelmi mélypontokra esik. Támaszként lefelé a 161,8%-os szint számítható, ami a trend indulásának magasságában található, tehát dupla szilárdságú.

 

Logaritmikus felbontású értéktengely

                  Áttérve a 3. ábrára, itt már logaritmikus felbontásban mutatom be az elõbbi két képen szereplõ nevezetes technikai formációkat.

 Alakzatok logaritmikus y

3. ábra Alakzatok logaritmikus y tengellyel

                  Ezen is jól látszanak a füles csésze és a dupla csúcs alakzatok. Az emelkedõ trendvonal, mely hosszú évekig támaszként mûködött, itt is jól berajzolható. A forgalom 2007 óta folyamatosan növekszik, élénk kereskedést folytatnak a gázzal. Ennek több oka is lehet. Egyik a bevezetõben tárgyalt fejlõdõ országok növekvõ energiaigénye, melyet gázüzemû villamos- és hõerõmûvekben nyernek a gáz elégetésével. Másik a nyersanyagpiaci kereskedés népszerûségének töretlen emelkedése. Egyre több befektetési alap és kisbefektetõ, magánszemély kezd bele „kézzel fogható” javak kereskedésébe.

Indikátorok

                  Nézzük meg a 4. ábrán a leggyakoribb indikátorok jelzéseit. A CCI, MACD, RSI és Stochastik segítenek nekünk pozíció-felvételi döntések elõtt. Minden short nyitási, vagy long zárási (eladási) ajánlatot piros pöttyel jelöltem. A long nyitási, short zárási (vételi) pontokat zölddel.

                  Minél több indikátor jele ad azonos irányba mutató jelzést, annál biztonságosabban hagyatkozhatunk rájuk. Bekarikázta, négy utólag is megerõsíthetõ, igen nagy bizonyosságú pozíciónyitási ajánlatot. Ebbõl három eladási, egy pedig vételi javaslat. Gyakran megelégedhetünk 2-3 indikátorral is, ha azt kellõen megerõsítik a technikai alakzatok, illetve a forgalom általi megerõsítés.

 

 Fontosabb indikátorok jelzései

 

4. ábra Fontosabb indikátorok jelzései

A CCI (Commodity Channel Index) egy momentumindikátor, más néven vezetõ indikátor. Az árfolyammal magával nem foglalkozik, ehelyett egységnyi idõre visszanyúlva analizálja az árfolyam helyzetét. Jelentõs szintjei a +100 és -100. Ezek metszése ad vételi, eladási jeleket. Long nyitást jelent a +100-as szint alulról történõ metszése, long zárást a felülrõl történõ metszése. Ugyanígy a short nyitást a -100 felülrõl, illetve short zárást a -100 alulról történõ átszelése.

A CCI nemrég fordult vételi jelzésbe. A -100-as szintet felfelé áttörte, érdemes azonban megvárni a többi jelzést is. Legyünk figyelemmel a letört emelkedõ trendvonalra a célárak számolgatásakor!

Az MACD a múltbeli árfolyamok átlagával dolgozik, ezért reakciója lassú, illetve gyakran megkésett. Cserében igen nagy a bizonyossága. Egy trend felismerésének megerõsítésére használjuk, két mozgóátlagból képezzük. Egy 12 napos és egy 26 naposból, amit a piros görbén figyelhetünk meg. Emellett képzünk egy kék színû görbét a különbség 9 napos átlagából. Amikor a piros MACD a kék szignál alá esik, eladási jelzést kapunk, ellenkezõ esetben, ha fölé kerül, akkor vételit.

Az MACD 2011 év vége óta eladási jelen áll, de a piros görbe elkezdte újra megközelíteni a kéket. Pár hónap alatt itt is beeshet a vételi jel.

Az RSI (Relative Strength Index, relatív erõsség index) is momentum indikátor, az árváltozásokat figyeli. A folyamatokat azonos idõben (real time), illetve elõre is jelzi. A piac túlvett, vagy túladott állapotának megismeréséhez nyújt segítséget. 70% felett túlvett, vagyis eladás fog indokolttá válni. 30% alatt túladott a termék, tehát hamarosan érdemes lesz beszállót keresni egy long pozícióra. Gyakran elõfordul, hogy a nevezetes 70-30-as szintek metszése után tovább extrém emelkedések, illetve csökkenések következnek be. Érdemes ilyen esetekben a fordulós jelekre figyelni. Ha az RSI elindul visszafelé és metszi a nevezetes szinteket, akkor az egy nagy megbízhatóságú jel.

Az RSI 2012 tavaszán kiadta a vételi jelzést, mely az óta is fennáll. Ezzel együtt már két indikátorunk ajánlja vételre a gázt.

A Stochastic oszcillátor célja olyan belépési pontok kijelölése, melyek megadott idõintervallumban vizsgált árfolyam pozíciók viszonyításával jönnek létre. Értéke 0-100% közé esik, vételi jelet ad a 20%-os szint alulról, valamint a 80%-os szint felülrõl történõ metszése.

A Stochastic jelenleg a zöld tartományban készül fordulatra. Amennyiben áthalad a 20%-os szinten, akkor már három vételi jelünk lesz és valószínûleg addigra az MACD is beáll a sorba negyediknek. Érdemes lesz résen lenni!

 

Szólj hozzá